Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

7. rijna 1996

Alcatel chce zrychlit prenos dat po telefonni siti

Pokud chcete rychlou linku, musite pozadat o vyhrazeni dratu pro vase spojeni, protoze zarizeni beznych telefonnich ustreden maji malou propustnost. Alcatel prichazi s dobrym resenim - misto nekonecneho dratovani bude vybavovat stavajici telefonni ustredny zarizenim, ktere zvladne datovy prenos 4 Gbps (prepinace a servery) a soubezne i telefonni hovory. Modemy budou vybaveny pro prenos dat ve dvou protokolech - ADSL (Asymmetrical Digital Subscriber Line) a ATM (Asychronous Transfer Mode). Stejnou linku bude mozne pouzivat soucasne pro data i pro hlasova spojeni. Modem se bude pronajimat za cca $50 mesicne. Zkousky maji zacit v polovine pristiho roku a na jeho konci uz se predpoklada bezne komercni vyuziti.
Zdroj: CNN
Tahanice kolem standardizace ActiveX

Microsoft pred mnoha mesici oznamil, ze poskytne ActiveX a DCOM nezavisle skupine, aby se starala o jejich standardy a otevrela je vyvojarum. Dlouho se nic nedelo, az nekolik firem, zabyvajicich se prenosy dat po sitich, dostalo pozvanku na hlasovani o tom, kdo vsechno bude patrit k tem vyvolenym. Pozvanku dostala i irska firma Iona Technologies, ktera pak prohlasila, ze DCOM je hloupy protokol. Par dni nato obdrzela zruseni predchozi pozvanky. Open Group je sdruzeni nekolika firem, ktere budou ActiveX a DCOM "standardizovat". Sef Iony prohlasil, ze Open Group by se mela jmenovat spise Microsoft Open Cartel, protoze jde jen o dalsi marketingovou fintu MS i o znasilneni vyznamu slova "open". S timto nazorem souhlasi i predseda Open Management Group: "O vsem bylo rozhodnuto uz tri tydny pred hlasovanim. Microsoft se chce tvarit jako spolek hodnych hochu, ale jde mu jen o prevod DCOM na dalsi platformy". Navic vznikaji obavy, ze MS uz ma rozdelanou dalsi verzi ActiveX, a ze tedy dojde k tomu, co se uz jednou stalo - po otevreni OLE a jeho skloubeni se standardem CORBA se nahle objevilo OLE2 a byl konec. MS se takovym narcenim v pripade ActiveX brani a rika, ze pokud prijde s jeho novou verzi, bude o ni hlasovat Open Group, ve ktere je MS jen jednim z jejich clenu.
Zdroj: Network World Fusion
Zakladatel supercomputeru CRAY zemrel

Seymour Cray zemrel v nemocnici na nasledky hromadne automobilove havarie ve veku 71 let. Na konci 50. let Cray vytvoril jeden z prvnich tranzistorovych pocitacu na svete. Myslenka procesoru RISC pochazi od nej. V roce 1976 stal u zrodu prvniho superpocitace CRAY-1, ktery v roce 1985 nasledoval CRAY-2. Problemy zacaly pri vytvareni dalsiho supercomputeru CRAY-3. Seymour Cray chtel pro polovodicove prvky pouzit sviznejsi galium arsenid misto kremiku. Nedarilo se a penize mizely v nenavratnu. Nakonec Cray prisel i o posledniho zakaznika a nasledoval bankrot. Slava znacky CRAY vsak nezahynula, jak se muzete presvedcit na serveru Cray Research. Pokud mate nejaky ten zbytecny pulmilion dolaru, muzete si tam objednat jeden z rady superpocitacu CRAY, chlazenych vzduchem.
Zdroj: The Nando Net
Kuba se "jen tak trosku" pripoji k Internetu

V patek se ma Kuba pripojit k Internetu. Jeden statni ISP bude poskytovat pristup k Inetu jen vyvolenym vedeckym a statnim uradum. A samozrejme bude na Inetu hlasat do sveta Castrovu ideologii. Bezni obcane nemaji ani automaticke telefonni spojeni se svetem, takze se nemohou prihlasit k ISP mimo Kubu.
Zdroj: The Nando Net
Problemy MS s uctovanim pristupu na MSN

1,6 milionu uzivatelu Microsoft Network dostalo od MS dopis s upozornenim, ze behem nekolika pristich tydnu jim MS odebere z jejich uctu predplatne za nekolik mesicu dozadu. Jednotlive platby vsak nemaji v zadnem pripade presahnout $50. Duvodem je nefungujici uctovaci software na siti. MS se pripravuje na ruznou reakci abonentu, pro ktere vyhradil jedno bezplatne telefonni cislo.
Zdroj: The Nando Net
Wired jde na burzu

Nakladatelstvi Wired Ventures (casopis Wired, jeho internetova obdoba HotWired a prohledavac Inetu HotBot) se po predchozim odkladu, zavinenem letnim propadem cen akcii internetovych firem, rozhodlo vstoupit na burzu. Wired zoufale potrebuje penize pro provoz svych internetovych sluzeb, ve kterych se stale utapeji miliony dolaru. V tom neni na Internetu zadnou vyjimkou. Vsechny nejnavstevovanejsi servery na Webu jsou stale ztratove a cekaji jen na to, kdy se na WWW prosadi inzerce natolik, aby prijmy konecne prevazily nad ztratami. Naklad casopisu Wired se od roku 1993 zvysil z 90 na 300 tisic. Webovsky HotWired Network ma 360 tisic clenu, navstevnost 19,000 denne a prijmy z inzerce dosahly v 1. ctvrtleti '96 pul milionu USD. Prestoze HotBot (technologie Inktomi) stahuje z Webu cely obsah vsech serveru, nepatri k nejnavstevovanejsim a jeho prijmy z inzerce jsou mnohem mensi, nez jake ma konkurence. Wired vydava i knihy a zalozil edice sveho casopisu v Japonsku a Britanii (pristi rok se chysta i do Nemecka). Plany na expanzi mimo USA jsou drahe a odcerpaji dalsi finance. Z tohoto vyctu vyplyvaji i skepticke nazory na miru uspechu vstupu nakladatelstvi na burzu. Wired na ni nabidne 4,75 milionu akcii po $12 az $14 - tak chce ziskat 57-67 milionu USD. Bude to napinave...
Zdroj: TechWeb
Dira v maileru Navigatoru

Firma Phar Lap Software objevila zpusob, jak je mozne zmrazit system pocitace pri pokusu o precteni e-mailove zpravy v Navigatoru. Podstatou ma byt vlozeni prikazu, ktery pozada o cteni dat z rezervovanych dosovskych zarizeni (COM, AUX, LPT). Netscape sdelil, ze tento problem bude vyresen v nejblizsi verzi programu.
Zdroj: TechWeb
Navstevnost se pocita na stranky

Musim opravit svou predchozi informaci o poctu "hits" Yahoo. Jedna miliarda pristupu za 3. ctvrtleti '96 se tyka pristupu k celym strankam (pageviews), nikoli k jednotlivym souborum na serveru (takze nejde o hits). V teto souvislosti se jako zajimava jevi - rovnez auditorsky potvrzena - informace o poctu pristupu ke strankam serveru WebChat - 2,1 milionu denne! Pritom se WebChat odlisuje od ostatnich tim, ze jeho navstevnici na nem setrvavaji cca 30 minut, coz je ctyrikrat dele, nez je prumer. WebChat, jak jeho nazev napovida, ze zameruje na chatovani na Webu, vcetne 3D a jinych "ptakovin":), ktere se pro webovsky chat stale vyvijeji. WebChat ma dnes pres 500,000 clenu (ci spise uzivatelu, kteri aspon jednou jeho chat okusili) a denne pribyvaji 3000 novych. Celkovy pocet pristupu ke strankam WebChatu za 4. ctvrtleti '96 nebude nizsi nez 180 milionu.
Zdroj: TechWeb
Statisticky a administratorsky balik pro inzerci na Webu

Firma W3.Com nove nabizi superbalik AdOptimizer pro rozsahlou spravu inzerce na webovskych serverech (rotace inzeratu, zaznamy o jejich shlednuti i odkliknuti plus halda dalsich, zdanlive nesouvisejicich veci). Balik ma plne javovy interface. Pracuje na Unixech (HPUX, SUNOS, Solaris, SGI, BSDI a Linux). I jeho cena napovida neco o jeho moznostech - $4995 pro jedno domenove jmeno.
Zdroj: TechWeb

3.-4. rijna 1996

Yahoo ocekava zisk v roce 1998

Yahoo neustale rozsiruje svuj personal, technicke vybaveni, formy sluzeb a zahajilo svou fyzickou lokalizaci primo v jednotlivych zemich sveta (prvni "neamericke" servery ma v Kanade, Japonsku a v Britanii). Od sveho vzniku v lonskem roce je Yahoo stale ztratove. I kdyz se jeho prijmy neustale zvysuji, prubezne investice prevazuji. V celem tretim ctvrtleti tohoto roku dosahl pocet dotazu (hits) na Yahoo obrovskeho cisla - 1 miliardy. Prijmy za druhe ctvrtleti cini 3,3 milionu USD, coz je dvakrat vic nez v predchozim kvartalu. V cervnu na Yahoo inzerovalo 230 firem - pocitacovych byla uz jen polovina, takze se dari lakat k inzerci na Webu i firmy z ostatnich oblasti podnikani. Barterove dohody se vztahovaly jen k 10% vsech inzerentu (vetsinou to byva vic). Ztraty za druhe ctvrtleti dosahly 1,37 milionu USD. Investori vzali celkem bez namitek sdeleni sefu Yahoo, ze jejich servery zacnou prinaset zisk az v prvnim ctvrtleti 1998. Ztraty Yahoo jsou hrazeny z financni rezervy z prodeje akcii. V USA se bezne pocita s tim, ze zacinajici firma (zvlaste na Internetu) bude behem prvnich dvou az tri let sve cinnosti vykazovat ztraty, ktere pokryva bud investor sam, nebo se finance berou z rezervy ziskane prodejem akcii. Zadneho investora to nijak nevyvadi z miry a jen prubezne kontroluje vyvoj udalosti. V tom je rozdil mezi investory a bankovnimi uvery. Banky vetsinou rozlozi splatky uveru tak, ze jejich vetsi cast spada do obdobi nutnych financnich ztrat. Uver ma jen jednu prednost - banka chce vratit penize s dohodnutymi procenty navrch a vic ji nezajima, zatimco investor se obvykle stava hlavnim akcionarem, nebo ma i jinak rozhodujici slovo.
Zdroj: NEWS.COM
Tri zasady uspechu Netscapu

Jesse Berst uvadi tri priciny uspechu Netscapu v porovnani s MS. Prvni zasadou NS je "plavat se zraloky". MS snese jen pilotni rybicky. Jakmile nektera z nich zacne nabyvat dimenzi zraloka, ukousne ji hlavu, i kdyz byla jejim partnerem. Druha zasada - otevrena a jasna hra. NS uverejnuje podrobnosti o svych standardech, a tak je otevira vsem. MS naproti tomu takove informace poskytuje v minimalni mire, aby sve standardy mohl vyuzivat jen pro sebe. Posledni zasada - nechat vydelavat i sve partnery. Zatimco MS sve partnery svazuje, NS tem svym pomaha a vyuziva i svuj vliv, aby mohli vydelat vic. J. Berst oznacuje tuto strategii NS slovem "coopetition" (zmena odstinu vyznamu slova "competition" - soutez).
Zdroj: ZDNet
Vyuka na Internetu

Asi pred 12 lety jsem cetl futuristicky clanek v casopise vydavanem OSN o dalkove vyuce prostrednictvim prenosu informaci po drate. Tehdy tady (nejen) o Internetu nebylo ani poneti. Po tech dlouhych letech je to tu - skolicky na Webu vystrkuji ruzky. Prihlasit se k dalkovemu studiu cehokoli, co je prave k mani (vetsinou se to tyka vypocetni techniky), se muzete napr. na ZD Net University nebo na Cambridge Center for Adult Education. Na te prvni adrese jsou ceny lidove - za mesic pouze $4,95, na druhe jsou ceny vyssi. Lektori se se svymi studenty z celeho sveta setkavaji prostrednictvim e-mailu a obcasneho chatu. Po uhrazeni skolneho ziskate pristup ke studijnim materialum a pisete domaci cviceni, ktera lektori opravuji. Soucasne si muzete popovidat i s ostatnimi studenty. Sefove techto dalkovych universit si to celkem pochvaluji. Jeden z nich rika, ze je to pro neho neco naprosto revolucniho, protoze misto aby chodil prednaset po ruznych mistnostech, je doma u pocitace a povida si se studenty ze vsech koutu sveta. Vsichni lektori si ovsem uvedomuji nedostatky plynouci z pouheho neprimeho kontaktu se svymi zaky, kterym to ale zjevne az tak moc nevadi.
Zdroj: NEWS.COM
Lycos expanduje do dalsich zemi

Lycos s pridomkem "International" jde ve slepejich snah Yahoo a usidluje se i ve statech mimo USA. Nove je v Nemecku a ve Svedsku. Oba zhranicni Lycosy se dost lisi svym provedenim (nemecky ma k americkemu bliz) a mluvi jen reci zeme sveho hostitele. Ale protoze spousta stranek ma i svou anglickou verzi, nemusi se vsechno hledat se slovnikem v ruce.
Zdroj: NEWS.COM
Nove pripojene pocitace k Internetu v zari '96

Prazdninova stagnace v CR pokracovala i v zari - 1676 nove pripojenych pocitacu je mene nez malo. Jedno pripojeni na 275 obyvatel nas zarazuje mezi mene rozvinute evropske zeme. V tomto smeru CR prilis nevybocuje ze setrvacne retardovaneho technologickeho mysleni drtive vetsiny obyvatelstva v postkomunistickych zemich. Pro srovnani - nejzadratovanejsi Finsko ma pomer 1:16, Norsko 1:33, Svedsko 1:42, Dansko 1:57, Holandsko 1:68, Velka Britanie 1:90. Nemecko ma slabsi pomer 1:124 (zrejme vlivem pripojeni NDR). Stejne slabe jako my jsou na tom Francouzi s pomerem 1:277 - ovsem nesmime zapomenout na jejich vsudypritomnou verejnou onlinovou sluzbu minitel. Ze zemi RVHP jsme na tom stale nejlepe - Madarsko ma 1:381, Polsko 1:874, Bulharsko 1:3111, Rusko 1:4420, Rumunsko 1:5193. Nejhumornejsi je Albanie - 1:43683. Vsechny jihoevropske zeme maji horsi pomery presahujici 1:400. Celne postaveni USA vyjadruje pomer cca 1:28 - v tom ovsem nejsou zahrnuty miliony uzivatelu onlinovych sluzeb, ktere maji prostup na Internet. Skutecny pomer americkych uzivatelu s pristupem na Inet se odhaduje na 1:13. V minulem mesici jsem tipoval prirustek 2500 pro CR. Jeste ze jsem se nevsadil...
                  RIPE DNS Hostcount

Previous Count : Sat Aug 31 1996
This Count     : Mon Sep 30 1996

CY         SOA     COUNTED        DUPL        REAL    CHANGE
============================================================
al           5          79           0          79    -    1
am           8         209           8         201    +   64
at        3027       89579        9927       79652    + 5715
az           4          17           0          17         0
be        2845       48760        2224       46536    + 1424
bg         115        2870         153        2717    +  818
by          17         147           3         144    +   17
ch        4822      119279        5476      113803    + 4797
cy         109         915          15         900    -   72
cz        1205       37691        1271       36420    + 1676
de       19680      690881       39150      651731    +23931
dk        3005       97031        5458       91573    + 7217
dz           2          21           0          21    +    3
ee         388        7565         182        7383    +  547
eg          73        1690          35        1655    +  515
es        2764       95151        1646       93505    + 4669
fi        2876      327886        6175      321711    +23632
fo          23          89           1          88    +    2
fr        4760      216884        7468      209416    + 5804
gb           2          40           0          40         0
ge          13         164           3         161    +   28
gr         432       10610         556       10054    - 1631
hr         364        4339         696        3643    +  261
hu         702       27538         696       26842    +  829
ie        1114       24184         375       23809    + 1525
il        1560       47549        3186       44363    -  380
is         249       10544          97       10447    -  188
it        6162      142851       11523      131328    + 7402
li          70         220          54         166    +   28
lt         132        1503          69        1434    +   43
lu         193        2980         140        2840    +   42
lv         127        5391         196        5195    + 2094
ma          24         473          65         408    +   52
md          10          20           2          18    +    1
mk          20         227          16         211    +   27
mt          48         377          62         315    +   42
nl        7885      235681        8230      227451    + 6341
no        4316      137936        5083      132853    + 6172
pl        1668       46391        2226       44165    + 5328
pt         898       20118         791       19327    + 3186
ro         328        4538         169        4369    +  368
ru        1539       36037        2670       33367    + 2837
se        8060      222469       12386      210083    +13859
si         501       12450        1026       11424    +  712
sk         309        6773         301        6472    +  629
sm          10         611         277         334    +   25
su         549       16838         741       16097    + 1016
tn           5          51           7          44    +    1
tr         429       10613         590       10023    - 1384
ua         246        6157        1099        5058    -   53
uk       28478      736112       87896      648216    +45790
va           2           5           0           5         0
yu         139        2031          45        1986    +  225
============================================================
         112312     3510565     220465     3290100   +175985
Zdroj: RIPE NCC a BAJT
Vyhledat dalsi odkazy na Prehledy pripojenych pocitacu k Inetu na WWW serveru Bajtu
Jak uciniti inzertni nudli lakavou

Firmy I/PRO a DoubleClick Network, spolupracujici s inzerenty, uverejnily studii zamerenou na webovske inzertni nudle. Prumer odkliknutych nudli se ustaluje na cca 2%, pricemz nejslabsim dnem pro nudle je pondeli s 2,01%, nejsilnejsi je sobota - 2,28% a nedele - 2,2%. Pritom je zajimave, ze v USA klesa o vikendu navstevnost webovskych serveru o cca 25% (u nas o 50%-70%). Americane klikaji na nudle mene nez napr. Asijci (1,9% versus 4,2%). Nejmene klikaji uzivatele domeny .com, nejvic .net (rozdil 20%). A jak zplodit pritazlivou nudli? Animovat ji (zajem o 25% vetsi). Vyzva "Click here" zvysuje zajem o 18% (pro submisivni typy:). Otazka pritahne o 16% vic lidi. Vyzva k akci, napr. "Navstivte nas ted" ma hodnotu o 15% vyssi nez prumer. Nabidka cehokoli zdarma ma vyznam jen u hardwaru/softwaru - vyvola az o 35% vic nudlo-kliku. Naopak nabidky zlevnenych zajezdu snizi zajem o 10% pod prumer. Je lepsi pouzivat jasne barvy (modrou, zelenou, zlutou) nez cervenou, bilou a cernou. Nestresujte lidi upozornenimi na casove ci mnozstevne omezenou nabidku (nekliknou!). Studie rovnez upozornuje na to, ze webovske nudle nelze zamenovat s papirovymi billboardy. Firemni kampane se museji ridit vyse uvedenymi pravidly. Po zverejneni studie tak muzeme ocekavat prival roztancenych nudli ve tvaru otazniku a vykricniku, macenych v modro-zeleno-zlute omacce:)
Zdroj: NEWS.COM
Jak neinformovat e-mailem

Posledni dobou dostavam e-mailove informace od ruznych tuzemskych firem. OK, proc ne. Jenze ona informace, o kterou jde, byva stale casteji v pripojenem souboru s kodovanim napr. pro Word. Odesilatel informace se zrejme domniva, ze kazdy prijemce podnikne nekolik velmi otravnych souslednych akci na ukor sveho casu i nervu, aby si prifareny privazek mohl nakonec precist. Odesilatele privazku mohu ubezpecit, ze adresat udela jen jedno - celou zasilku ihned vymaze ze sveho mail boxu. Ono je pohodlnejsi pridat uz nekde vytvorenou tiskovou informaci (puvodne pro tisk na papir) jako soubor ke zprave, nez ji prevest do ASCII a do zpravy ji vlozit. Vysledkem je "marketing" s nulovym, ci spise minusovym ucinkem. Dostavam i radu informaci z USA. U tech jsem se ani jednou s podobnym nesvarem nesetkal. Jaky zajem o prifarene soubory adresati zprav maji, si kdokoli muze overit, kdyz k normalni textove informaci ve zprave uvede, ze stejnou zpravu na pozadani posle v kodovani treba pro Word (a treba i s obrazky). Odezva tezko kdy presahne hodnotu nula.
Zdroj: BAJT
Webovske servery Microsoftu down

V patek navecer se v e-mailove konferenci ISP objevila informace o nedostupnosti Microsoftu na americkem Webu. Zkusil jsme tam zavolat - a hle, ceho se mi dostalo: "Error in script file '/default.asp' on line 7: Could not open include file 'nonie3.asp'". Jeden z prispivajicich ucastniku konference sarkasticky uznamenal: "Asi konecne vymenili Unixy za NT 4.0:)".
Zdroj: BAJT
MS FrontPage 97 ma umet hodne

FrontPage 97 bude mit uzivatelsky interface pripominajici Office. Coz neni tak podstatne jako to, ze v nem bude mozne vytvorit veci, ktere se dosud neobesly bez urcite programatorske zrucnosti. Pripojeni wizardi toho udelaji spoustu "sami" - formulare, ramecky, tabulky, image maps aj. elementy, s nimiz zapasime na webovskych strankach. Bonus Pack, ktery bude soucasti baliku, obsahuje Personal Web Server, Thesaurus, Internet Explorer 3.0 a Image Composer pro prevod grafiky vytvorene v jinych programech do formatu vhodnych pro Web. FrontPage bude umet jednoduse implementovat javove applety, ActiveX, plug-ins, JavaScript a Visual Basic. Hodne tvurcu budou zajimat moznosti prace s databazemi. Database Query, Database Update WebBots a Internet Database Connectivity Wizard budou slouzit k propojeni databazi s ODBC, jakoz i vytvoreni designu vseho, co na databaze bude "naveseno". Preview pak ukaze, jak se bude vysledek jevit v ruznych rozlisenich a udajne i v ruznych prohlizecich. FrontPage 97 se ma na trhu objevit koncem tohoto roku pro Win95 a NT za cenu $149 (pro uzivatele Officu bude stat $109).
Zdroj: InfoWorld Electric
Red Hat Linux 4.0 na svete

Novy Red Hat pracuje na procesorech Intel, Alpha a Sparc, na kterych je vzajemne kompatibilni, takze i prenosny. Linuxovy kernel 2.0.18 se distribuuje jako balik RPM - jeho update se provadi pouhym jednim prikazem. Jen jedna instalacni disketa, jednodussi instalace, zlepsena podpora X Windows, graficky kontrolni panel pro sitovou konfiguraci, autentifikacni modul PAM, webovsky prohlizec Red Baron pro Intel (udajne rychlejsi nez Navigator), pres 100 updatu a 60 novych softwarovych baliku, jejichz seznam a dalsi detaily najdete na adrese uvedene v zahlavi zpravy. Kompletni Red Hat si muzete i s manualem koupit za neco malo dolaru nebo si ho stahnout via FTP (ovsem bez prohlizece, Metro X serveru a Grailu).
Zdroj: BAJT
Sdruzeni NIX.CZ registrovano

Podle zatim neoverene informace z duveryhodneho zdroje bylo 2. 10. 96 u soudu registrovano sdruzeni tuzemskych ISP pod nazvem NIX.CZ. Jeho hlavnim cilem jsou vzajemne peeringy mezi sitemi jednotlivych ISP. Cleny sdruzeni jsou vsichni ISP, kteri se na jeho vzniku podileli, vyjma Telecomu. Doufejme, ze zdarna registrace predznamenava i - pokud mozno bezodkladne - ciny.
Zdroj: BAJT

Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek