Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

14. cerven 1996

Chybicka se vloudi - a kdyz je jich hodne, chce to seznam

Seznamy chyb ve Windows 95 a aplikaci pro ne prinaseji stranky na vyse uvedene adrese. Nektere seznamy a informace BugNetu jsou zdarma, za jine se plati. Obsah BugNetu napovida, ze vi snad o kazdem kiksu, ktery se pri pouzivani Windows 95 muze vyskytnout. Krome Windows se BugNet venuje i dalsim zahadam pri pouzivani vydobytku vypocetni techniky.
Zdroj: BAJT
Zrod dalsi superuspesne firmy na Internetu?

Jmenuje se Ken Lang. Znalosti, ktere ziskal na universite, chce zurocit na Internetu. Vyviji software na bazi umele inteligence. Vysledny produkt bude poskytovat individualne volitelne informace. Podobne sluzby uz vznikly, ale vyber informaci, ktere chcete dostavat, je vystaven velmi primitivne. Languv software by mel umet dodavat informace prubeznym vyberem z more dat, ktera nejsou predem rozdelena do nejakych bloku. Tak byste meli dostat to, co vas opravdu bude zajimat bez jakehokoli predbezneho tvrdeho kategorizovani. O praci Ken Langa je mezi investory mimoradny zajem. Stejne velky zajem je i mezi hackery, kteri se neustale pokouseli probit na Langovy pocitace, az se Lang nakonec rozhodl odpojit od Internetu. Podobne se zatim "odpojuje" i od investoru. Lang nechce svuj software pustit do sveta driv, nez si bude na sto procent jist, ze plni vsechny funkce bez nejmensi chybicky. Sam k tomu rika: "Obavam se prvniho dojmu. Nechci nikoho zklamat." Na Internetu je spousta programu, ktere usiluji o ziskani co nejvetsi pozornosti uzivatelu. Jakmile prvni dojem pokazi jakekoli nedostatky, je konec. Lang rika: "Kazdy ma jen jednu sanci." Lang soubezne zajistuje dohody s informacnimi zdroji. Mezi temi, se kterymi uz se dohodl, jsou napr. Reuters a Associated Press. Langova firma se jmenuje Empirical Media a jeho software nese nazev Wise Wire. Lang odmita stanovit presnejsi datum vstupu na informacni trh, ale melo by se tak stat do konce tohoto roku. Na vyvoji softwaru pracuje skoro 30 programatoru. Jejich motivace je podporena ucasti na akciovem kolaci firmy.
Zdroj: The Nando Times
Akcionari se odvraceji od prohledavacu Internetu

Ve stredu vstoupil na burzu v poradi ctvrty prohledavac Internetu - InfoSeek. Zaroven se stal prvnim, jehoz akcie se prodavaly za nizsi nez nabizenou cenu. A hned po prvnim dnu spadly o $1 na $10,50. Vsechny ostatni prohledavace dosahly po svem vstupu mnohem vyssich cen. Po prvni vlne opojeni nastoupilo vystrizliveni a trvaly sestup cen. Excite spadl ze $17 na $11,50, Lycos ze $16 na $14 a Yahoo ze $33 na $24,50. Softwarovy analytik firmy Forrester Research poznamenava: "Tihle mladenci maji slabou technologii, nevydelavaji a maji chude plany." Zadny z prohledavacu zatim neprisel na nejakou nabidku, za kterou by lide byli ochotni platit. Inzerce je na Internetu stale malo. Primitivni zpusob prohledavani zavaluje uzivatele kvanty utrzkovitych informaci bez ladu a skladu. Snahy o jednoduchou kategorizaci sice o neco ulehcuji udel hledajicich uzivatelu, jenze nutne nezahrnuji vsechny informace k danemu tematu, a po urcite dobe kontinualniho rustu objemu dat bude techto informaci zase presprilis. Lze predpokladat, ze budoucnost prohledavani tak obrovskeho kvanta dat, jakym se Internet vyznacuje, bude patrit prohledavacum pracujicim na bazi umele inteligence. Treba na neco prijde Ken Langa, zmineny v predchozi zprave. Treba nekdo jiny. Soucasna dychavicna situace prohledavacu je jen dalsim dukazem toho, ze Internet neprestane dychtit po novych resenich ze vsech oblasti vypocetni techniky. V tom je jeho uzasnost, ale i sance pro vsechny zucastnene:)
Zdroj: The Nando Times
Soudni procesy za porusovani copyrightu na Internetu vystrkuji ruzky

Hongkongsti soudci uznali, ze casopis Action Asia je opravnen zalovat nejen kalifornskeho obyvatele, ktery z casopisu okopiroval materialy o potapeni, ale i IAP, ktery Kalifornanovi poskytl prostor pro jeho webovske stranky. Action Asia pozaduje nahradu deset milionu hongkongskych dolaru (neco pres milion USD) a samozrejme odstraneni jeho materialu ze serveru. Hong Kong ma coby clen Britskeho Commonwealthu vzajemnou pravni dohodu s USA a Kanadou. Diky tomu se i poruseni copyrightu na uzemi kterekoli z techto zemi hodnoti jako jeho poruseni na svem vlastnim uzemi. Kalifornsky fanousek morskeho potapeni uvedl materialy hongkongskeho casopisu na svych strankach nevydelecne. Zvlastni na cele cause je zahrnuti trestni odpovednosti IAP za to, co na svych strankach uverejnuji jeho klienti. Bohuzel, v USA se to bere jako precedent podle vysledku predchozich soudnich pri. Pred tremi lety vyhral podobny soudni spor casopis Playboy, ktery zazaloval jednoho IAP. Pozadoval pouze odstraneni nascannovanych obrazku, ktere na - tehdy zrejme FTP - server IAP umistil nektery z klientu IAP. Kalifornsky soud bude muset zalobu z Hong Kongu projednat. Pokud by mel byt financne postihnut zazalovany IAP, nebylo by divu, kdyby z Webu zacaly rychle mizet stranky, pro ktere mnozi IAP poskytuji prostor na svych serverech zcela bezplatne.
Zdroj: The Nando Times
Microsoft predvedl novy desktop Windows

MS predvedl "kousek" svych dalsich Windows pod microsofti prezdivkou Nashville (alias Windows 97). Nejpatrnejsi zmenou zatim prosel desktop Windows 95. MS mu rika Active Desktop. Muzete si ho predstavit jako stranky, ktere vam nabizi prohlizec Webu. Soucasti systemu je prohlizec MSIE 4.0, ktery tak na vas vyjukne hned po spusteni Windows, a nabidne jak programy z disku, tak na siti (treba intranetove), jakoz i z Internetu. Tento postup lze povazovat za zcela logicky. Jednak bude Active Desktop blizky vsem uzivatelum Webu, jednak pro vsechno bude jeden "desktop", at uz jsou hledana data kdekoli. Presto ma tato zmena odpurce, kteri tvrdi, ze "konverze" dosavadnich uzivatelu Windows 95 na novy desktop se setka se znacnym odporem a ze behem pristich dvou let budou novy desktop pouzivat jen nejaka 3% lidi. MS proto chce v Nashvillu nabidnout volbu obou desktopu. Active Desktop se pripravuje i pro Windows NT.
Zdroj: c|net
Hezke sitove utility

J. River Group nabizi nekolik velmi zajimavych utilit pro praci na siti a Internetu. Je mezi nimi napr. pripojeni windowsovskych disku k unixovym pocitacum, NFS pro Windows 3.11, firewall pro Unix a novinka - Internet Rover - pro stazeni softwaru z Inetu a jeho okamzitou instalaci, kterou Rover provede za vas. V pripade, ze se za stahovany software plati, Rover vsechno zaridi. Neco je freeware, neco ne, ale i to se da volne pouzivat po dobu 30 dnu.
Zdroj: c|net
Microsoft pripravuje start Windows NT 4.0 a buduje NT 5.0

NT 4.0 maji odstartovat behem leta, NT 5.0 asi rok po svem predchudci. Soucasti NT 4.0 bude FrontPage pro tvorbu webovskych stranek a Search Server pro indexovani obsahu dokumentu (napr. na samotnem serveru nebo v Intranetu). NT 5.0 uz maji umet clustering, tj. rozdelovani uloh mezi vice procesoru (a mozna i vice pocitacu v siti).
Zdroj: Reuters na Yahoo

12. + 13. cerven 1996

Je neco takoveho vubec mozne?

V USA zrejme ano. Story je nasledujici: V roce 1985 si pocitacovy vedec Charles C. Freeny nechal patentovat myslenku reprodukce dat z mist prodejni nabidky. Prede dvema lety patent odkoupila firma E-Data, ktera ma tri zamestnance. Nyni se E-Data domaha plateb za licenci od firem, ktere nabizeji absolutne cokoli na Internetu a sitich obecne, plus poplatku za nabidky umistene na CD. E-Data obeslala 75,000 firem nabidkou amnestie, pokud ji zaplati urcity minimalni podil z prijmu ze sveho posledniho fiskalniho roku. Jak firmy reagovaly, si lze snadno predstavit. E-Data se nenechala odradit a zacala na vybrane "neplatice" podavat zaloby (je mezi nimi napr. CompuServe). Nektere velke firmy, aby mely od E-Data pokoj, ji neco zaplatily (udajne napr. IBM, Adobe a VocalTec). Jim se totiz nevyplati marnit cas a penize v dlouhotrvajicich soudnich sporech. CompuServe je jineho nazoru a k soudu pujde. V podobnych sporech je causa komplikovana a nakonec byva spise veci velmi subjektivniho vykladu. Prave na nem bude zaviset, zda E-Data bude stahovat penize z kohokoli, kdo cokoli kdekoli uplatne nabidne na sitich a CD. Pokud by soud neco takoveho odsouhlasil, majitele teto firmy by se rychle stali miliardari. A kdo by necaloval, sel by k soudu, nebo by musel prestat obchodovat. Snad takovou pitomost soudy nepripusti. E-Data neni ani zdaleka prvni, kdo se domaha miliard a bilionu na lidech celeho sveta na zaklade nejakeho obecne smerovaneho patentu. Zatim se to nikomu nijak moc nepovedlo. CompuServe predpoklada, ze prvni soudni stani probehne az zacatkem pristiho roku a cely spor se muze protahnout na hodne a hodne dlouho.
Zdroj: c|net
Americane jasaji nad rozhodnutim soudcu o "nedecentnim zakonu"

Uz od vcerejsiho vecera se v inetovskych konferencich objevovaly zpravy protkane nadsenymi vykriky. Duvodem bylo rozhodnuti tri federalnich soudcu o tom, ze navrh "nedecentniho zakona", ktery mel m. j. perzekuovat kazdeho, kdo by siril nahotinky na Internetu, je neustavni. To se nelibi terezianskym spolkum, jako treba Krestanske koalici, ktera se chce odvolat k Nejvyssimu soudu USA a konecne se tak domoci toho, aby na celem svete nikdo ani okem nepohledl na neoblecene telo. Soudci, kteri po mnoha mesicich slyseni a brouzdani po Internetu vydali sve rozhodnuti, sdelili, ze Internet je nikdy nekoncici celosvetovou konverzaci, do ktere zadna vlada nema pravo zasahovat. Asi se jim tam leccos libilo a citronove zazloutle damy se suknemi proklate nizko visicimi je nedokazaly uhranout:) Je ale treba si pripomenout, ze krepceni kolem "nedecentniho zakona" vyvolalo retezovou reakci - predevsim francouzsti byrokrate by radi vydali predpisy o tom, jak se smi pouzivat Internet v celoevropskem ramci. Uz v tomto smeru vyvinuli patricnou aktivitu - v sidle Evpropske unie zahajila "praci" nejaka legracni komise, ktera takove predpisy vytvari. Mam obavu, ze krach "nedecentniho zakona" v USA jeji snazivost nijak neoslabi a bude spise vodou na mlyn pomatenych francouzskych urednicku, kteri treba pred casem nechali zatknout sefy dvou nejvetsich ISP ve Francii za to, ze nektere konference Usenet news obsahuji obrazky, ktere se jim nelibi.
Zdroj: c|net
America Online je vysetrovana

Newyorsky prokurator uz dva mesice prosetruje praktiky, jake pouziva AOL pri uctovani svych poplatku. Hlavne ho zajima zpusob, jakym AOL sleduje cerpani casu svych klientu a jak jim zamezuje pristup po vycerpani predplaceneho casu. Vysledkem ma byt zjisteni, zda AOL neporusuje prava spotrebitelu. Jak uvadi The Nando Net, AOL cachruje s casem predplatitelu. Pokud pripojeni skonci mezi 46. a 59. vterinou bezici minuty, AOL pricte 15 vterin a pak zaokrouhli na "vyssi" minutu. Takze napr. kdyz jste pripojeni 52 vterin, AOL vas obere o minutu a 8 vterin. Probihajici vysetrovani nijak zvlast neprospiva situaci teto posledni onlinove sluzby v USA. Jeji akcie jdou rychle dolu, a prestoze stale ma 6 milionu abonentu, nikdo uz neveri v jeji stastnou budoucnost zvlaste pote, co konkurencni sluzby CompuServe a Prodigy presly na Internet.
Zdroj: c|net
Netscape napina plachty smerem na Intranet

Den pred konferenci Microsoftu, venovane jeho inter/intranetovym vizim, zacala konference Netscapu na obdobne tema. Netscape ted pracuje na dalsi verzi Navigatoru, ktery ma betaverzni prezdivku Galileo, a na dalsi sade sedmi serveru SuiteSpot (prezdivka Orion), ktera ma byt schopna sdilet soubory za podpory softwaru CollabraShare. Orion se tak stane konkurenci Lotus Notes, protoze bude schopen sdilet data na Inter/Intranetu, pricemz Intranet je hlavnim cilem Orionu (a samozrejme Netscapu samotneho, protoze za Intranet maji firmy v nekolika pristich letech vydat obrovske castky). Galileo bude obsahovat borlandsky kompilator Javy typu "just-in-time". Netscape uvadi, ze 92 ze 100 nejvetsich firem v USA pouziva jeho software.
Zdroj: c|net
Windows 97 na obzoru

Microsoft dnes predvede prozatimni vysledky dalsi faze vyvoje Windows s cislem 97. Jejich kompaktni soucasti bude prohlizec Webu. Analytici nepovazuji implementaci prohlizece do operacniho systemu za prilis dobry napad. Stejne tak neveri, ze se Microsoftu podari prosadit ActiveX a Visual Basic na Internetu. Dalsi informace o Windows 97 se zrejme objevi az po dnesni predvadecce.
Zdroj: The Nando Times
Borland leti na burze dolu

Vetsina internetovskych firem si poslednich par tydnu nevede na burze nijak zvlast dobre. Trend je zrejmy - den po dni skoro vsem temto firmam takrka planovite klesaji ceny akcii. To se tyka i Netscapu, ktery jen obcas zaznamena drobne zvyseni, aby pak sel zase dolu. Co se vsak deje s "neinternetovym" Borlandem, je uz na povazenou. Jeho sesup na burze za posledni mesic vypada zoufale - z cca $17, na kterych se dost dlouho nehybne drzel, sletel na $10 a nezda se, ze by se mel zastavit. Dostal se tak niz, nez kde ted jsou prohledavace Internetu, jako je Excite nebo Yahoo - a to uz je u takove softwarove firmy co rict. Tuzemske programatory vaze k Borlandu jista nostalgie, protoze Borland byl u nas pred rokem '89 i po nem jednou z nejoblibenejsich firem. Casy se holt meni... Je to skoda, protoze to byvala sympaticka firma, ktera si ale nedokazala udrzet sve pozice. To, ze nejvetsimi souperi na americkem trhu kdysi byli Phill Kahn a a Bill Gates, se dnes uz zda byt skoro pohadkou. Analytici tvrdi, ze marketing Borlandu patri k nejhorsim moznym. Dost divne je i to, ze pro Borland jako by neexistoval Internet. Jeden kompilator Javy to nespasi. Jsem zvedav, jake udaje mi o Borlandu prinese dalsi burzovni zpravodajstvi PointCast Networku.
Zdroj: BAJT
Pres Internet primo na telefonni pristroje

Dosud si mohli lide telefonovat via Internet pouze tehdy, pokud vsichni meli prislusny software. Firma NetSpeak na to jde jinak - jeji system WebPhone PBX a software Call Center ma umoznit, abyste se pres Internet dovolali na jakykoli telefonni pristroj kdekoli na svete. Zajimavy je i produkt WebHelper, ktery zavola telefonni cislo, ukazujici se v prohlizeci Webu - tak napr. budete moci zavolat firmu, jejiz webovske stranky si prave prohlizite.
Zdroj: c|net
Pomer poctu obyvatel na jedno pripojeni k Internetu ve svete

Pripojena tabulka od Killen & Associates uvadi pet "nejpripojenejsich" zemi z urcitych casti sveta krome Severni Ameriky, takze poskytuje urcity obrazek toho, kde to jak zije. Staty jsou serazeny od nejnizsiho pomeru poctu obyvatel na jedno pripojeni k nejlepsimu. Populace je uvedena v milionech. Sloupec "Prip." uvadi celkovy pocet pripojenych pocitacu. Pozoruhodny je rozmach Internetu v Australii a na Novem Zelandu. A kdo by rekl, ze takovy Singapur na tom bude lepe nez vetsina evropskych zemi? A ze v Japonsku Internet nijak zvlast moc nefrci (asi tak jako u nas, prestoze tam nemeli komunismus). Prekvapive nizky pomer je i na Taiwanu. Predstavy o asijskych zemich s rozvinutym elektronickym prumyslem se vubec nemuseji kryt se stavem rozvoje vyuzivani Internetu.
Region           Zeme           Domena  Prip. Populace  Pomer
--------------------------------------------------------------
SE Asia          India              in    788  936.5   1188452
Far E Asia       China              cn   2146 1203      560578
Central America  Guatemala          gt     27   10.9    403704
Africa           Uganda             ug     58   19.57   337414
Central America  El Salvador        sv     23    5.8    252174
Middle East      Iran               ir    271   64.6    238376
Africa           Morocco            ma    234   29.1    124359
Africa           Zimbabwe           zw     93   11.1    119355
Africa           Tunisia            tn     82    8.87   108171
SE Asia          Indonesia          id   2351  203.5     86559
Caribbean        Dominican Republic do    139    7.5     53957
Australasia      Solomon Islands    sb      9    0.399   44333
Central America  Nicaragua          ni    141    4.2     29787
Central America  Panama             pa    148    2.68    18108
South America    Venezuela          ve   1165   21       18026
South America    Colombia           co   2262   36.2     16004
Caribbean        Jamaica            jm    164    2.57    15671
Australasia      Fiji               fj     52    0.772   14846
SE Asia          Thailand           th   4055   60.2     14846
Middle East      United Arab Emir.  ae    365    2.92     8000
South America    Brazil             br  20113  160.7      7990
South America    Argentina          ar   5312   34.2      6438
SE Asia          Malaysia           my   4194   19.7      4697
Middle East      Bahrain            bh    142    0.575    4049
Australasia      Guam               gu     55    0.153    2782
Central America  Costa Rica         cr   1495    3.4      2274
SE Asia          Brunei Darussalam  bn    156    0.292    1872
South America    Chile              cl   9027   14.1      1562
Far E Asia       Korea              kr  29306   45.5      1553
Middle East      Kuwait             kw   1233    1.81     1468
Caribbean        Bermuda            bm    608    0.616    1013
Africa           South Africa       za  48277   45         932
Caribbean        Bahamas            bs    276    0.256     928
Far E Asia       Taiwan             tw  25273   21.5       851
Far E Asia       Japan              jp 269327  125.5       466
Caribbean        Antigua & Barbuda  ag    160    0.065     406
Far E Asia       Hong Kong          hk  17693    5.5       311
Middle East      Israel             il  29503    5.4       183
Europe           Germany            de 452997   81.3       179
Europe           United Kingdom     uk 451750   58.2       129
SE Asia          Singapore          sg  22769    2.8       123
Europe           Netherlands        nl 174888   15.4        88
Australasia      New Zealand        nz  53610    3.4        63
Australasia      Australia          au 309562   18.3        59
Europe           Sweden             se 149877    8.82       59
Europe           Finland            fi 208502    5.08       24
Zdroj: iWORLD

Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek