Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

20. listopadu 1996

Pristi Proxy Server 2.5 Netscapu s blokovanim stranek

Netscape se dohodl s firmou Webster Networking Strategy o integraci jejiho WebTracku do sveho Proxy Serveru. WebTrack obsahuje seznam webovskych stranek rozdelenych do 16 kategorii, ktere mohou byt v urcitych situacich povazovany za nevhodne (ve skolach, na vystavach, v zamestnani apod.). V onech kategoriich je napr. porno, stranky sirici nenavist etc. Firma Webster neposkytuje svuj seznam nijak lacino - predplatne stoji $18,000 za rok, behem ktereho se provadeji tydenni updaty. Pry ma pres 300 abonentu, coz je cca 5 milionu USD na predplatnem. Sikovne upleteny bic z niceho:)
Zdroj: NEWS.COM
Dobry napad pro zrychleni surfingu na Webu

Firma Peak Technologies nabizi za $29,95 program Peak Net.Jet pro W95 a NT (muzete si ho stahnout zdarma na 30-denni zkousku). Jeho zakladem je javovy "smirak" - jakmile natahnete do webovskeho prohlizece nejakou stranku, prosmejdi ji a hned se vrhne na servery, na nez odkazuji adresy na strance uvedene. A sosa a sosa... Takze kdyz se rozhodnete na neco na one strance kliknout, uz to je zcasti nebo i cele natazene. Zvlaste pokud zvolite brouzdani bez grafiky, mate pry dojem, ze vsechno uz bylo pripravene v pocitaci. O Peak Net.Jet je na Comdexu velky zajem a firemni stanek je v neustalem oblezeni. Firma se snazi dodat progrmu urcitou chytrost, diky ktere se program bude schopen prizpusobit vasim zvyklostem a uprednostnovat je ve svem sosani bezicim "na pozadi". Zajimavy je vedlejsi efekt pro inzerci - mnoho WWW serveru bude mit vyssi navstevnost, prestoze volajici uzivatel vetsinu z jejich stranek opatrenych inzertnimi nudlemi vubec neuvidi:)
Zdroj: NEWS.COM
Microsoft slibuje, ze Windows budou nejlepsi platformou pro Javu

Programovy manazer Microsoftu prohlasil na Comdexu, ze MS pracuje na tom, aby se pececka s Windows staly nejlepsi kombinaci pro Javu. J++ Microsoftu se ma brzy stat nejpouzivanejsim vyvojovym nastrojem jako jeho C++ (podil na trhu cca 50%). Java Virtual Machine MS ma predcit vsechny ostatni JVM jinych firem. Na obhajobu PC v nastupujicim zapase s NC manazer MS sdelil, ze v soucasne dobe existuji ceckove aplikace, ktere v souhrnu maji miliardy programovych radek. Az jich budou mit nejake uzitecne javove applety aspon stamiliony, teprve pak MS uzna ucelnost NC.
Zdroj: InfoWorld Electric
ISDN se probouzi k zivotu

Na Comdexu prezentovalo nekolik telefonnich spolecnosti svou snahu o oziveni starickeho, lec opomijeneho ISDN (spojeni do 128 Kbps). S instalaci ISDN byly dosud velke problemy, ktere uzivatele tvrde kritizovali. Vendor's ISDN Association a National ISDN Council se vrhaji na vytvoreni standardu, ktery by u uzivatele mel zajistit instalaci ve stylu plug-and-play. Pac Bell ma uz pripraveno baleni, ve kterem je vsechen potrebny HW/SW za $330. Telefonni spolecnosti jako napr. Bell a Earthlink maji pripraveny statisice linek a rychle pribyvaji dalsi. Poplatek za pristup k Internetu via ISDN se bude pohybovat mezi $30 a $50 mesicne. Dial-up 28,8 Kbps uz za dnesnimi pozadavky Inetu silne pokulhava, a tak ma ISDN sanci na rychle uplatneni ve velkem rozsahu.
Zdroj: NEWS.COM
ADSL kraci Kanadou

ADSL je velky skok od ISDN. ADSL muze po dratech dodavat uzivateli data rychlosti az do 7 Mbps (zatimco od nej jdou rychlosti 640 Kbps). Po stejnych dratech mohou soubezne jit telefonni hovory - prenosu dat se pak vyhrazuje zbyvajici sirka pasma. Technologii ADSL pouzivaji i firmy, ktere pracuji na pristupu k Inetu prostrednictvim televiznich optickych kabelu. Kanadska firma SaskTel uz nabizi ASDL po medenych dratech za pouhych $50 mesicne (instalace jen $70). ASDL je velkou konkurenci ISDN, jehoz cena se bude muset dostat bliz k beznemu dial-upu ($19,95), jak to nakonec udelal americky Earthlink, ktery sel s cenou ISDN na $34,95. ADSL je parada. Jenze jinde:(
Zdroj: NEWS.COM
Sprint otevrel novou linku mezi USA a Evropou

Nova linka 155 Mbps ma jeden konec v New Jersey a druhy ve Stockholmu. IRC ve Skandinavii bude rychlejsi:)
Zdroj: Reuters na Yahoo
Dobra nabidka pro programatory obchodniho softwaru

Firma ICVERIFY nabizi to, co spousta programatoru dnes postrada stale citelneji - software pro obchodni transakce vseho druhu, a to jak na Internetu, tak mimo nej. Firemni software lze integrovat do pripraveneho systemu tak, aby provadel potrebne operace napr. s kreditnimi kartami a zajistil prislusne bezpecnostni kodovani a overovani.
Zdroj: GINA
Telefon, e-mail, fax, pager, OCR a manazer vseho v jednom

Firma 01 Communique vytvorila komplexni komunikacni software COMMUNICATE! pro vsechny druhy Windows. Ma jednotne uzivatelske rozhrani, usnadnujici orientaci. Telefonni cast ma funkci zaznamniku, umi forwarding, umoznuje vyzvedavat vzkazy na heslo apod. Manazer umoznuje importovat databazove seznamy, rozdelovat adresaty do skupin, rozesilat faxy v dobe levnejsiho provozu etc. Na zkousku na 15 dni si muzete nahrat program pro Windows 3.x. COMMUNICATE! pro W95 a NT stoji $179.
Zdroj: GINA
Supersluzba pro platby kreditnimi kartami na Inetu i mimo nej

Firma Credit Card Network spustila prevelice lakavou sluzbu pro prodej v obchodech klasickych i elektronickych, tedy na Internetu. Zakladem je vzdy pocitac. V klasickem obchodu staci jednoduchy, vybaveny nalezitym softwarem pro komunikaci se CCN. Ve vysledku vyjde mnohem levneji nez klasicka ctecka. WWW server na Internetu dostane maly CGI skript pro kontakt se CCN, zadny jiny software neni treba pridavat. A co je na cele sluzbe CCN nejlepsi - obchodnik po uhrazeni vstupniho poplatku $395 plati jen 1% z transakcni castky, jinak uz nic. V teto platbe jsou denni vypisy, rozesilani e-mailu o kazde transakci kupujicimu i obchodnikovi a leccos dalsiho. Za zrusene transakce se neplati zadne penale. Na firemnim serveru najdete dlouhy prehled toho, kdo, co a kolik vyzaduje za obdobne sluzby. CCN je zretelne nejlevnejsi. CCN dostane informaci o objednavce na svuj server a data o kreditni karte posle specialni linkou karetnimu procesoru mimo Internet k overeni. V pripade, ze je vse OK, provede financni transakci. Obchodnik dostane finance na svuj ucet do dvou dnu. CCN poskytuje sve sluzby bohuzel pouze na uzemi USA.
Zdroj: GINA

19. listopadu 1996

Netscape predstavi novou technologii rozesilani zprav

Na vystave Comdex predstavi sef Netscapu, Jim Barksdale, novou technologii Constellation, pomoci ktere budou uzivatele dostavat jimi vybrane zpravy automaticky do desktopu Communicatoru, kde si je budou moci kdykoli odkliknout a prohlednout. Jak bude onen desktop vlastne vypadat, se jeste nevi. Obecne se technologii "futrovani" dat do pocitace uzivatelu rika "push technology". Protoze Constellation jde smerem "push" ("tlaceni" do pocitace), lze predpokladat, ze informace pujdou mimo e-mail (tedy nic jako In-Box Direct NS, ktery se moc neprosadil). Spis to bude neco na zpusob PointCastu, ovsem s tim rozdilem, ze nebudete potrebovat zadny specialni prohlizec a ve zdroji informaci nebude potrebny zvlastni server. Netscape uz se dohodl i s PointCastem o tom, ze jeho "informacni kanaly" budou moci odebirat uzivatele Communicatoru. Zatimco MS se upina se svym budoucim MSIE coby desktopem k Windows, Netscape bere v uvahu vsechny nejuzivanejsi operacni systemy. Betaverze Communicatoru by se mela objevit uz koncem tohoto roku. MS prijde s necim v prubehu prvniho ctvrtleti 1997, s desktopem MSIE ve Windows 97 az v polovine roku '97.
Zdroj: NEWS.COM
Graficke rozhrani Oraclu pro ruzne databaze

Vcera prisel Oracle s novym vyvojovym nastrojem pro tvorbu databazi. Jeho Database Designer ma graficke uzivatelske rozhrani, ktere nakonec zname z nekolika databazi pro Windows. Produkt Oraclu ma ovsem jednu prednost - generuje kod SQL v podstate pro jakoukoli databazi komunikujici via ODBC a samozrejme pro databaze Oraclu, pro MS SQL Server a DB2 IBM. Pripojeny Reverse Engineer Wizard umi zpetne odhalit stavbu databaze. S jeho podporou muzete rovnez upravit jakykoli databazovy system na jiny. Database Designer stoji $995 a je urcen pro vsechny odrudy Windows.
Zdroj: InfoWorld Electric
Kodovaci technologie HP pro prekonani barier exprortu

Podstatou navrhu HP je International Cryptology Framework, ktery dokaze "ocuchat" a urcit bezpecnostni kodovani pro pristup k softwaru ci datum. Tim se nijak neresi zakaz exportu 128-bitoveho kodovani mimo uzemi USA, ale vlastnici kodu ruznych delek budou "vzajemne kompatibilni". Vice podrobnosti najdete na vyse uvedenych odkazech.
Zdroj: NEWS.COM
Jaky bude procesor za 15 let?

Sef Intelu, Andy Grove, vyjevil, jak si Intel predstavuje procesor v roce 2011. Bude pry velikosti mince o prumeru 1,8", bude obsahovat miliardu tranzistoru, kmitat na 10 GHz a vykonavat sto miliard instrukci za vterinu. Ve svem projevu na Comdexu se rovnez venoval obrane "Wintelu", tedy klasicke architekture PC, ktera ma podle nej i Billa Gatese zretelne prednosti ve srovnani s nastupujicim NC.
Zdroj: InfoWorld Electric
Na Internetu II se pracuje

Vice nez 60 americkych universit spolupracuje na vytvoreni nastupce soucasneho Internetu. Vyvoj bude trvat 3 az 5 let a bude stat kolem pul miliardy USD. Podstatnou cast startovnich financi dodala vlada (100 milionu USD), zbytek pochazi od sponzoru, kterymi jsou velke pocitacove firmy. Internet II pojede na sklenenych vlaknech, bude mit nove protokoly (uz bylo nacase) a nezapomina se ani na komercni stranku veci. Tvurci Internetu II predpokladaji, ze se bude platit za cas jako u telefonnich hovoru, pricemz cena bude variabilni podle objednane vyhrazene sirky pasma (napr. pro videokonference). Internet II ma rovnez zabranit zbytecnemu courani packetu po svete a zvolit vzdy tu nejkratsi cestu (tato technologie uz ma svuj nazev - peer central). Ale tak jako se u prvniho Internetu ani zbla netusilo, k cemu vsemu povede, nikdo netusi, co se stane s Internetem II, az se na nej zacne prechazet. Jeden z tvurcu nove generace Inetu rekl: "Samozrejme, ze mame na mysli urcite veci, ale byl bych hrozne prekvapen, kdybychom se strefili do toho, jak se nakonec Internet II bude pouzivat.". Uz dnes je jasne, ze po odstartovani Internetu II do zivota se bude muset zacit pracovat na Internetech III, IV, V...
Zdroj: The Nando Times
Roboti se vzajemne programuji pres Internet

Robot v londynske Reading University naprogramoval jineho robota v newyorske State University pres Internet bez zasahu cloveka. Cilem bylo predat zkusenosti robota z Londyna jeho kolegovi v New Yorku a naucit ho orientovat se v prostoru. Experiment se zdaril. Britsky vedec na otazku, zda roboti nekdy ziskaji prevahu nad lidmi, rekl, ze nejakych 10 let jeste muzeme byt klidni, ale pak uz bude treba se zacit obavat. Moznou apokalypsu lidstva, zavinenou roboty, datuje dobou za pouhych 15 az 20 let. Skoda, ze se pak uz nedozvime, jak roboti volili do Senatu:)
Zdroj: Reuters na Yahoo
Ktere inetovske firmy jsou nejslibnejsi?

San Francisco Chronicle provedl pruzkum mezi prednimi analytiky Internetu. Skoro vsichni uvedli na prvnim miste Netscape. I kdyz je treba mit na pameti, ze Netscape vyuziva svou potenci hlavne prodejem vybaveni pro Intranety, ktere ale Internetu nejsou az tak vzdalene. Na prednich mistech se dale objevila izraelska firma Check Point a americka Security Dynamics, ktera nedavno koupila firmu RSA Data, jejiz bezpecnostni kodovani se stava prumyslovym standardem. Mezi obsahovymi servery je jednou z nejslibnejsich firem c|net, i kdyz zatim nevydelala ani desetnik. Velmi rychle se dere kupredu Marimba, kterou v unoru zalozili ctyri javovi "utecenci" ze Sunu. Jeji nedavna licencni smlouva s Netscapem o implementaci Castanetu (alias desktopu NS Communicatoru) zene Marimbu k internetove spicce. Dalsi kandidati na slibnou budoucnost maji jmena @Home (rychle interaktivni spojeni), WebTV (inetovske krabicky pro TV prijimace), Amazon.com (prodej literatury), VeriSign (pridelovani autentifikacnich kodu) a PointCast ("futrovac" aktualnich informaci). Podle Neila Weintrauta z firmy 21st Century Internet Venture Partners se behem pristich peti let vynori vice uspesnych firem, nez se v oblasti high tech objevilo za poslednich 15 let. Coz je v primem rozporu se skeptickymi trznimi analytiky, kteri zrazuji, koho mohou, od nakupu akcii internetovych firem a investovani do nich. Burzu se jim zatim dari infikovat svou inetovskou fobii. Investorske firmy nastesti maji zcela opacny nazor.
Zdroj: San Francisco Chronicle

18. listopadu 1996

Communicator Netscapu i coby desktop

Na probihajici vystave Comdex by Netscape mel predstavit vysledek sve spoluprace s firmou Marimba - implementaci jeji technologie Castanet. Communicator pak bude schopen instalovat aplikace (ze site ci odjinud) a umistovat jejich "spousteci" ikony ci odkazy do desktopu Communicatoru. Pokud vam to pripomina pripravovane funkce desktopu MSIE pro Windows 97, nebudete daleko od skutecnosti, i kdyz detaily zatim nejsou zname. Communicator bude dale pracovat s objekty IIOP a ma pripravene premosteni mezi IIOP a obdobnymi technologiemi Sunu a IBM. Nastupujici objektova technologie umozni pohlizet na aplikace i jejich data jako na jednu zakladni tridu, ktera se bude moci kdykoli updatovat z ruznych zdroju. NS uvazuje i o kesovani trid Javy a IIOP. Ve sve soucasne podobe museji prohlizece Webu opakovane stahovat a ukladat javove tridy spolu s applety. Leccos noveho ma Netscape pripraveno pro Apple, jmenovite podporu OpenDocu (tyka se i IBM), pro Unixy HP a pro IBM a jeho 3270.
Zdroj: InfoWorld Electric
Zakaz exportu "dlouheho" kodovani informaci neudrzitelny

Firma WebTV, ktera nabizi "internetove krabicky" pro TV prijimace, nemuze sve produkty prodavat mimo uzemi USA, protoze obsahuji 128-bitove bezpecnostni kodovani zprav (e-mail, informace pri koupi, prodeji apod.). WebTV je jen jednou z dlouhe rady americkych firem, ktere nemohou proniknout do sveta diky zakazum sve vlastni vlady. Tyto zakazy maji svuj zdroj jeste v dobach studene valky. Clintonova administrativa se dozaduje moznosti dekodovat jakoukoli zakodovanou zpravu, coz se zase nelibi firmam i obcanum. Na teto nedohode zatim vsechna jednani kolem uvolneni exportu "dlouheho" kodovani skoncila, coz pusobi velmi negativne nejen na komercni rozvoj Internetu. Podle nazoru americkych firem a expertu americka vlada a jeji bezpecnostni slozky obhajuji neobhajitelnou pozici, ze ktere nakonec budou muset ustoupit. Internet proste nemuze existovat v umele vytvarenych hranicich. Problem je v tom, ze takove hranice na svete stale existuji. A tak se na druhou stranu nelze obavam vlady USA az tak divit.
Zdroj: The Nando Times
HP pry ma v kapse reseni exportu "silneho" kodovani informaci

Hewlett-Packard oznamil, ze v tomto tydnu oznami nektere detaily "silneho" bezpecnostniho kodovani, ktere umozni jeho export do sveta a vsem uzivatelum prinese klid a duveru v bezpeci jimi odesilanych i prijimanych informaci. Zakladni technologie pochazi od firmy RSA Data. Protoze americka vlada zatim nechce pustit "dlouhe" kodovani do sveta, mozna pujde o nejake prevody mezi kodovanimi nebo nejakou obdobnou fintu. Pokud bude napad HP skutecne fungovat a Bill Clinton nebude nic namitat, mohlo by to vyvolat dalsi velky skok na Internetu.
Zdroj: NEWS.COM
Hackeri uloupili dve nove skladby skupiny U2

Dve cerstve natocene skladby pro pripravovane jarni album U2 se objevily na Internetu v nejmene ctyrech zemich a na piratskych cedeckach v Britanii. Hackeri se dostali do studiovych pocitacu pravdepodobne v dobe, kdy se z nich pretahovaly obrazky na stranky U2, umistene na Internetu pod patronaci Island Records. Myslim, ze hudebni skupiny si propriste daji velky pozor, aby mezi studiovymi pocitaci a Internetem nebyl zadny jiny filtr, nez vzduch:)
Zdroj: The Nando Times
Zajimave dusledky elektronickych plateb

Vydavateli penez a hlavnimi vyvazovateli toku a hodnot financi v kazdem state jsou centralni banky. Jednou z jejich roli je zamezit manipulacim a spekulacim, ktere by znehodnocovaly finance a privodily tak zmatky na kapitalovem trhu i v hospodarstvi te ktere zeme. Pokud by objem obehu elektronickych penez byl maly, nic spatneho by se stat nemohlo. Ale pokud by se elektronicke platby staly enormne popularni, uz by bylo nutne na jejich obeh dohlizet, regulovat ho...a dokonce "vydavat" elektronicke penize, vytvaret jejich rezervy, kryti apod. Napr. centralni banka v USA jiz mnoho let vydava povoleni k vydavani elektronickych penez nekolika subjektum, kteri nabizeji kreditni karty. Ty se vsak pouzivaji predevsim pri mensich nakupech a vyse financnich transakci je u vetsiny z nich ruzne limitovana. Firmy pri vzajemnych transakcich stale pouzivaji bezne prikazy k platbam. Pokud by se vsak rozjely nakupy via Internet vetsi merou, situace by se hodne zmenila a centralni banky by do ni vstupovaly svymi regulacnimi opatrenimi. Nebylo by napr. mozne ocekavat okamzite provadeni prevodu, ale s urcitym zpozdenim, protoze jinak by se velmi snadno odkudkoli na svete vymetly vsechny penize z libovolne banky. Ale jak znamo, americke banky provadeji elektronicke prikazy k platbam uz dnes pomaleji, nez je tomu u papirovych prikazu:)
Zdroj: The Nando Times
Trh s modemy 56 Kbps zacne velkym zmatkem

Na Comdexu predstavuji sve nove modemy 56 Kbps s technologii x2 dva jejich potencialne nejvetsi vyrobci - Rockwell a US Robotics. Horsi strankou teto premiery je vzajemna nekompatibilita modemu obou firem. Zatimco Rockwell ma na trhu USA asi dvoutretinovy podil, US Robotics cca 30%. Ovsem USR prijde se svymi modemy na trh o par mesicu drive nez Rockwell. Nejhur zasahne nova situace ISP - budou muset zabezpecit, aby se k nim dovolali uzivatele obou modemu. A o cem se moc nemluvi, je nutnost byt pripojen k absolutne ciste telefonni lince - jinak se spojeni vyrazne zpomali. Zatim jsou z teto novinky vsichni spis vystraseni, nez ze by riceli nadsenim.
Zdroj: The Nando Times
Kanada bude mit Internet na kabelech ve velkem rozsahu jako prvni

Kanadske kabelove televizni spolecnosti oznamily, ze zacaly tvrde pracovat na vybaveni svych siti infrastrukturou pro Internet. Nez bude pristupna vsem uzivatelum kabelove televize, uplyne par let, ale vystrel ze startovni pistole uz zaznel. Kanada patri k nejzakabelovanejsim zemim na svete. Zajemci o kabelovy pristup k Inetu zaplati za instalaci $113 (C$150) a pak $41 (C$55) mesicne, coz je asi jen dvakrat vic nez za bezny dial-up, ovsem s rychlosti az 1000-krat vyssi. O tuto sluzbu projevilo zajem uz 5% uzivatelu kabelove televize, coz se povazuje za uspech. Napr. nez dosahl podil uzivatelu mobilnich telefonu v Kanade 5%, uplynulo sedm let.
Zdroj: The Nando Times
Prvni pocitace do ruky s Windows CE miri na trh

Casio, Compaq a NEC maji dnes zahajit prodej svych palmtops s redukovanou verzi Windows 95. Aplikacnim softwarem bude slovni procesor, spreadsheet a PIM od MS. Pocita se i s e-mailem a moznosti brouzdat po Internetu. Ceny palmtopu s miniaturni klavesnici, dotykovym LCD, vybavenim pro prenos dat do/z PC se budou pohybovat mezi $500 a $700.
Zdroj: The Nando Times
JVM Microsoftu pro nahradu JVM Netscapu

MS predstavi na Comdexu Java Virtual Machine, kterym chce dokazat, ze je lepsi nez Netscape. JVM MS ma primo nahradit JVM Netscapu v Navigatoru (k volnemu stazeni ma byt koncem tohoto roku). Netscape o vytykanych chybach a nestabilite sveho JVM v Navigatoru vi, ale chce prijit s upravenym JVM az v Communicatoru prakticky ve stejnou dobu. Vyhlaseni MS se tak bere spise jako reklamni, nez ze by slo o nejakou skutecnou soutez.
Zdroj: NEWS.COM
MSNBC zaznamenava obrovske ztraty

Od sveho startu zacatkem tohoto roku zaznamenal spolecny projekt MS a NBC - MSNBC - ztraty jiz 400 milionu USD. A to je teprve na zacatku, kdy nenabizi nic vic nez webovske stranky. Ztraty ve stejne vysi maji pokracovat dalsi tri roky, po kterych bude MSNBC uz mozna prinaset zisk. Zastupce MS sdelil jen tolik, ze jde o dlouhodobou investici. Jinemu projektu MSN, do ktereho MS strka dalsi stamiliony, se dari ziskavat abonenty - uz jich ma 1,6 milionu.
Zdroj: USA Today

15. listopadu 1996

Tahanice MS vs. NS kolem JavaScriptu

Microsoft obvinil Netscape, ze zamerne zadrzuje nezbytnou standardizaci JavaScriptu a tim vyvolava zmatek na Internetu. Netscape slibuje prihlaseni JavaScriptu ke standardizaci od prosince lonskeho roku. Zadost vsak poda az pristi tyden. Mezitim MS vytvoril JScript, ktery neni plne kompatibilni s JavaScriptem, protoze - jak rika MS - nikdo nema jeho zdrojovy kod. Netscape se brani tim, ze jeho vyvojove prostredi ONE obsahuje plnou specifikaci jazyka. Na coz MS namita, ze to prochazi stalymi promenami vcetne JavaScriptu a o nejakem standardu se neda vubec mluvit. Rozcileny MS vyzval Netscape, at tedy oznami, ze JavaScript nebude zadnym otevrenym standardem a at netvrdi pravy opak. Netscape ma obdobne pripominky k ActiveX Microsoftu. Pristi tyden se ale oba zapasnici sejdou na predstandardizacnim setkani spolu s Applem, Borlandem, IBM a Sunem. Pak JavaScript "odjede" do svycarske standardizacni organizace ECMA. A ActiveX poputuje ke standardizaci do Open Group. A pak se snad vzajemna klani aspon v teto oblasti zklidni.
Zdroj: NEWS.COM
Yahoo zaradilo denni udalosti na Inetu

Po vzoru Infoseeku Yahoo otevrelo Net Events. Obsahem je nabidka aktualnich udalosti, napr. chaty s osobnostmi na ruzna temata, prehledy "rozhlasovych" vysilani etc. I kdyz je schema vyberu Yahoo clenitejsi, Web Calendar Infoseeku je prece jen hutnejsi a poskytuje lepsi vyber. Obdobne prehledy nabizeji WWW servery NetGuide Live a Netclock.
Zdroj: NEWS.COM
Tabulky nejnavstevovanejsich WWW serveru

PC Meter na vyse uvedene adrese uvadi ctvrtletni zebricky nejnavstevovanejsich WWW serveru v ruznych kategoriich i celkove. Za povsimnuti stoji trochu zvlastni prirazovani v kategoriich ISP (Internet Service Provider) a IAP (Internet Access Provider). K ISP prirazuje napr. Netscape, i kdyz ISP se obecne bere jako IAP s nejakymi temi sluzbami navic. Pro zajimavost je pripojeno TOP 12 celkoveho prehledu:
  1. Netscape
  2. America Online
  3. Yahoo!
  4. WebCrawler
  5. Excite
  6. InfoSeek
  7. Lycos
  8. Prodigy
  9. Alta Vista
  10. Global Network Navigator
  11. Microsoft
  12. Microsoft Network
Zdroj: PC Meter
Navigator s Javou pro Windows 3.1

Programatori, zacleneni do sluzby NS DevEdge, uz maji moznost ziskat betaverzi Navigatoru 3.01 pro 16-bitove Windows. Kdy bude k mani i pro ostatni uzivatele, Netscape nesdelil. Microsoft je na tom s uvedenim nejakeho data pro MSIE s Javou pro Windows 3.1 stejne. Ale listopad to pry jeste nebude. Kazdopadne je to uz za (nekolikaterymi) dvermi.
Zdroj: InfoWorld Electric
Hackerstvi se v USA hodne nevyplaci

Dvacetilety Christopher Schanot byl za vloupani do siti nekolika spolecnosti, za disponovani mnoha ukradenymi hesly, zmeny v souborech a jina poskozovani firem odsouzen k 15 letum vezeni a pokute $750,000. To bylo v lednu. Tehdy se k nicemu nepriznal a neprojevil zadnou litost. Ted predstoupil pred soud znova, popsal, co a jak provadel, a projevil litost. Na pozadi priznani je moznost zmirneni trestu. Hacker dostal takovou palku, prestoze z provadene cinnosti nemel ani on ani nikdo jiny zadny hmotny nebo financni prospech.
Zdroj: The Nando Times
Intel predstavi svuj novy procesor Klamath

Na pohled nove na procesorech Klamath je to, ze budou umisteny na karte v poctu jednoho nebo dvou. Coz ma svou nevyhodu v tom, ze cache bude kmitat polovicni rychlosti. Prvni Klamathy pojedou na 166 a 200 MHz a samozrejme budou mit sadu instrukci MMX pro multimedia. Zatim se toho o Klamathech obecne moc nevi, protoze Intel odmitl na zaklade kontraverzniho navrhu zakona 211 cokoli sdelovat predem. Tento navrh by totiz mohl privest firmy do velmi neprijemnych situaci, kdyby se cokoli, co sdeli predem, pozdeji nevyplnilo. Kterykoli z akcionaru by je pak mohl hnat k soudu. Snad probihajici Comdex, na kterem Intel Klamath predstavi aspon privatne, prinese nejake podstatnejsi informace.
Zdroj: InfoWorld Electric
Betaverze Netscape Communicatoru v prosinci

Podle sdeleni tuzemskeho zastupce Netscapu a distributora jeho produktu, firmy Infima, bude betaverze Communicatoru k mani v prosinci. Vzhledem ke vcerejsi informaci o tom, ze Microsoft v podstate vzdava zapas o nejlepsi webovsky prohlizec, ziska Netscape znacny naskok. Communicator vsak neni jen prohlizec - Navigator 4.0 bude jen jednou z jeho peti casti ve standardni verzi. V profesionalni verzi budou jeste dve dalsi. Detailnejsi info najdete v News on 'Net ze 16. rijna. Tim, ze se MS koncentruje na integraci hypertextoveho prohlizece coby desktopu Windows, uvolnuje pole Netscapu. Ted bude zalezet na strategii, jakou NS zvoli, aby se jeho Communicator stal zcela nejuzivanejsim webovskym, resp. inter/intranetovym uzivatelskym nastrojem. Na druhou stranu - az MS nekdy v polovine pristiho roku vyjede s Windows 97, nastane pro mnohe uzivatele dilema - zda pouzivat desktopovy prohlizec i pro Web, nebo pouzivat Communicator. Ale do te doby utece jeste mnoho packetu...
Zdroj: BAJT
Pocet abonentu AOL prekrocil 7 milionu

America Online dosahla 6 milionu abonentu 30. kvetna 1996. Vcera se pocet abonentu prehoupl pres 7 milionu. Pritom je zajimave, ze z mnoha mist jdou zvesti o financnich problemech AOL, ktera ted napr. bude propoustet kolem 300 svych zamestnancu, i kdyz tvrdi, ze v prvni polovine roku '97 jich zase prijme pres tisic. A i prese vsechny ty miliony abonentu ma mensi navstevnost nez Netscape a mene inzerce nez Yahoo.
Zdroj: Reuters na Yahoo

Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek