Denni zpravy
z InternetuNova nabidka: Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
23. duben 1996
- Bank of England na Webu
Jako by chtela potvrdit konzervativismus vrozeny celemu bankovnimu sektoru, otevrela Bank of England sve prvni webovske stranky, na kterych nenajdete zadnou onlinovou sluzbu. A kdyz jsme se chteli podivat na stranku s novinkami, dozvedeli jsme se, ze je "under construction". Inu, kazdy zacatek je tezky:)
Zdroj: Reuter na Yahoo- IBM zakomponuje Javu do svych operacnich systemu
Trpelivost prinasi ruze, mohla by si zanotovat tvurkyne jazyku Java, firma Sun. Java se stehuje z browseru do operacnich systemu. Po Novellu je IBM dalsi v poradi, kdoz vlozi software pro beh appletu Javy do svych systemu. Prvni na rane bude OS/2, Lotus Notes hned za nim. (O proskakujicich zpravach o mozne implementaci Javy do Windows viz vcerejsi zpravodajstvi.) S tim stehovanim z browseru to neni az tak horke, protoze jediny komercni browser, ktery je schopen interpretovat Javu, je Navigator Netscapu (k nemu se samozrejme radi HotJava Sunu). Budoucnosti tedy je OS s Javou, na kterem pobezi browser bez nutnosti prime implementace Javy v nem samotnem. Zacina se zdat, ze tento smer ma - ve vztahu k prohlizecum WWW - obecnou budoucnost. Prima implementace cehokoli v prohlizeci zrejme bude vzdy jen prechodnou zalezitosti, dokud se dohodnuty standard nakonec neprestehuje do OS. Ne-li uz Inet, tak urcite Intranet bude tim pravym impulsem pro rozsirovani funkci OS.
Zdroj: c|net- Netscape nespi - uz ma zase v necem navrch
Vyvoj udalosti na webovskem trhu potencialne oslabuje pozici Netscapu. Proto jsou vsichni surfari zvedavi, cim vsim Netscape hodla odolavat naporu trhu. Prvni vlastovka je tady. Americti vedci University of Michigan vytvorili protokol LDAP (Lightweight Directory Access Protocol), ktery Netscape implementuje do sveho noveho Directory Serveru. O co jde - dosud je velmi obtizne zjistit e-mailovou adresu kohokoli kdekoli, nerku-li i dalsi potrebne informace pro bezny obchodni a jiny styk. Casto se to resi pokusem o nalezeni firemni webovske stranky a po jejim objeveni dalsim hledanim nejake e-mailove adresy (if any). LDAP by mel takove potize resit nejen na firemnich LAN/WAN, ale i na celem Internetu. Novy server Netscapu bude mozno umistit i lokalne, ale da se predpokladat, ze s jeho pomoci na Internetu vzniknou i prohledavace e-mailovych adres. V databazich serveru bude mozno hledat podle zadani vice klicovych slov, protoze soucasti protokolu jsou dalsi slovni informace, ktere pomohou pri nalezeni treba pracovniku managementu urcite firmy, specialistu na Javu atd. etc. Databaze budou replikovatelne, jejich spravci do nich budou moci zasahovat, budou mit statistiku atd. LDAP se rozhodly podporovat firmy IBM, AT&T, Novell, Banyan, Lotus a dalsi. Nicmene Netscape bude prvni, kdo vec uvede do praxe. Server by mel byt hotov ve 3. ctvrtleti a jeho predpokladana cena je pod $1000.
Zdroj: c|net- Vedle vyse zmineneho serveru Netscape ohlasil dalsi dva
Prvni - Certificate Server - je novinkou, zatimco Mail Server 2.0. je updatem predchozi verze. Ten prvni pridava ke vzkazum "certifikat", ktery jednoznacne identifikuje odesilatele zpravy (patrne neco jako PGP). Ten druhy server pridava k moznostem minule verze schopnost snadno nakladat s e-mailovou schrankou, i kdyz je jeji vlastnik mimo svou firmu. Servery se maji objevit v prubehu 2. a 3. ctvrtleti t. r. pro NT a Unix.
Zdroj: c|net- IBM vyvinula ochranu autorsky a jinak chranenych materialu na Webu
InfoMarket je webovska sluzba IBM pro poskytovani hledanych informaci o ruznych firmach. Vysledkem vyhledavani mohou byt i materialy chranene pred kopirovanim. Aby se takove materialy nedaly stahnout, IBM vyvinula sifrovaci metodu Cryptolopes. Jakmile se po prohledavani pred vami objevi chraneny material, na monitoru se vypise k souboru pripojena informace - o co jde plus podminky, za kterych si material muzete stahnout (skoro vzdy jde o financni uhradu). Kdyz podminky splnite, cesta je volna. Na InfoMarketu jsou takove firmy jako treba Eastman Kodak. Ohlaseni sifrovaciho programu je zaroven vabnickou na dalsi firmy, aby se upsaly InfoMarketu.
Zdroj: c|net- Racte si hlasove zachatovat v 3D
Uz pred nekolika tydny jsme prinesli zpravu o firme Integrated Data Systems a o jejim peknem softwaru V-Realm 3D, ktery umoznuje chatovat v prostoru 3D. Coby uzivatel ziskate nejakou podobu a pohybujete se mezi diskutujicimi skupinkami jinych "podobniku". Dokonce i vase vzdalenost od nich ma vliv na to, jak hlasite koho slysite (jako v realu). Pokud zrovna nemate particne zvukove vybaveni, muzete chatovat i psanim z klavesnice. Betatesty firmy se zdaji byt u konce. V cervnu se chysta vydat novy V-Realm 3D Media Server pro Windows NT za $1695. Klient bude stat $39 (pro Win95 a NT). "Kecaci" prochazku v prostoru si muzete vyzkouset na firemnim serveru.
Zdroj: c|net- Holandsti doktori si vzali poradny orech k rozlousknuti
Profesionalni holandsti lekari z mnoha nemocnic se rozhodli zahajit prace na obri holandske virtualni nemocnici na Webu. Stavba takoveho superserveru jim ma zabrat dva roky. Vysledkem by mely byt neustale obnovovane informace o zpusobech diagnozy a lecby pacientu za podpory nejnovejsich technologii (lekarskych i webovskych:). Virtualni nemocnice nejsou sice az takovou novinkou (napr. v Australii je jedna pekna), ale ta holandska ma predcit vsechno, co tu kdy bylo. Svou virtualni nemocnici budou lekari moci vyuzivat i ve sve praxi pri komunikaci mezi sebou, jednotlivymi oddelenimi nemocnic apod. Informace o pacientech na serveru nebudou.
Zdroj: c|net22. duben 1996
- Microsoft se udajne chysta implementovat Javu do Windows
Z dobre informovanych kruhu pronikly zpravy o mozne implementaci Javy do Windows. Ani Sun ani Microsoft tyto zpravy nevyvraceji, ale zatim ani nepotvrzuji. Pokud by se Java mela stat soucasti operacnich systemu, bylo by to velke vitezstvi Sunu. Novell uz Javu implementuje do sveho NetWaru. Pokud Microsoft skutecne implementuje Javu do Windows, ucini tak nejspis spolecne s implementaci sveho webovskeho prohlizece Explorer a ActiveX. Tak by take znacne oslabil pozici sveho nejvetsiho rivala - Netscapu. Naprosta vetsina uzivatelu by urcite pouzivala v systemu zabudovane komponenty a na Netscape by si ani nevzpomnela. Bude zajimave sledovat, zda se Netscapu podari najit nejakou smysluplnou odpoved. Tezko vsak rict, cim by Netscape mohl potencialne vitezne tazeni Microsoftu oslabit. Kdyz se MS podari vecpat do Windows vsechny mozne technologie, ktere vznikly diky vyvoji Inter/Intranetu, bude vetsina trumfu na jeho strane. Uz jen Javu samotnou budou moci uzivatele Windows vyuzivat ve vsech aplikacich systemu, nejen v prohlizeci WWW samotnem. At uz se to komu libi ci nikoli, cas zacina opet pracovat pro Microsoft.
Zdroj: c|net- Projekt Microsoftu Cityscape pod palbou kritiky novinaru
"Bill Gates vi, co je to slovni procesor, ale co vi o zurnalistice?" - tahle veta by mohla symbolizovat naprosty skepticismus zurnalistu vuci projektu MS Cityscape (lokalni webovske noviny ve vetsich mestech USA v siti MS Network - viz prvni zpravu z 19. dubna). Webovska zurnalistika se teprve rodi a zatim sama moc nevi, cim by vlastne mela byt. Podobne se i televize po svem vzniku snazila kopirovat rozhlas a teprve po nejakych deseti letech zacala nachazet svuj vlastni projev. Microsoft uz zacal lovit mezi profesionalnimi novinari. Tezko ovsem soudit, zda je to dobry smer. Novinarske clanky na WWW nejspis nebudou nejhledanejsim obsahovym projevem noveho informacniho media. Na to poukazuji i sami novinari: Cile papirovych a elektronickych novin jsou rozdilne. A s humorem dodavaji: Pred spanim si do postele urcite nevezmete pocitac. Jinou veci je inzerce - tam uz se zajmy obou medii sblizuji. S. Somogyi, redaktor casopisu Digital Media, poznamenava k tomu, jak Microsoft vnima zurnalistiku: "Jeden kolega, ktery navstivil newsroom MSN, tam videl spoustu deti v baseballovych cepicich s ksiltem dozadu. Ale ani jednoho reportera. To uz neco vypovida o predstavach Microsoftu o zurnalistice."
Zdroj: c|net- Vydavatele novin a casopisu sachuji
O tom, ze to Bill Gates se svym Cityscapem nebude mit jednoduche, svedci rozhodnuti vydavatele predniho deniku US News & World Report opustit CompuServe, na kterem byl od roku 1993. Ke skonceni spoluprace s touto druhou nejvetsi onlinovou sluzbou vedlo rozhodnuti CompuServu zaclenit do sveho zpravodajstvi tydenik Time. US News & World Report se bude nadale prezentovat jen na svem vlastnim serveru.
Zdroj: Simba- Adobe pripravuje software pro vzdaleny tisk
Firma Adobe ohlasi zacatkem kvetna prvni z rady programu, s jejichz pomoci bude mozne tisknout na vzdalenych tiskarnach via Inter/Intranet. Program bude nezavisly na platforme. Dalsi podrobnosti firma zatim neuvedla.
Zdroj: c|net- Byrokrati se cpou vsude - ani Internet nenechaji na pokoji
Guverner statu Georgia na jihu USA posvetil navrh zakona, ktery ma hodne nejednoznacny vyklad. Jeho cilem udajne je, zamezit anonymite a klamave prezentaci na Internetu. Ve vysledku vsak muze trestat kazdeho, kdo na sve strance pouzije jmenovity odkaz na jinou webovskou stranku. Surfari v Georgii jsou z prijeti zakona dost nestatni. Boje proti nemu se hned ujala EEF (Electronic Frontier Foundation), ktere se mj. podarilo pozastavit platnost "nedecentniho" federalniho zakona. Navrhovatelem noveho zakona je Don Parsons, ktery je nejen clenem senatu Georgie, ale i zamestnancem telefonni firmy Bell South. Ta se prave "proslavuje" nepeknym postupem proti male firme, ktere chce sebrat jeji registrovanou domenu na Internetu (viz zpravy z 19. dubna). Parsons je samozrejme v podezreni, ze cast navrhu zakona vypracovala Bell South v zajmu zajisteni svych pozic na Internetu. Jak se zda, dalsi oblasti "zajmu" Parsonse byl strach z informacni sily Internetu. Napr. WWW server CPC informuje o aktivitach senatu ze sveho hlediska. Ve zduvodneni sveho navrhu zakona Parsons uvedl prave existenci CPC coby "klamaveho informatora" (klamavost se ma zakladat na tom, ze CPC by mohl byt mylne vniman jako senatni zpravodaj).K tomu ke vsemu pak Parsons dodal libivou senatni omacku a guverner to podepsal. Postup americke byrokracie vuci Internetu stale silneji pripomina nechvalne zname obdobi McCarthismu z padesatych let. Osobni politicke a ekonomicke zajmy hledaji mechanismy na ochromeni svobody vyjadrovani na Internetu. Vmesovani se do zivota noveho media ma - podle klasickych pravidel - slouzit zaroven jako dukaz opravnenosti existence byrokratu. Boj s nimi neni jednoduchy, ale v USA jsou bohudiky sdruzeni i jednotlivci, kteri proti projevum tuposti statni moci soustredene postupuji za vydatne podpory dobrych pravniku.
Zdroj: c|net- E-mail muzete mit zadarmo - pokud vam nebude vadit sireni reklamy
Prostrednictvim Juno Online Services muzete ode dneska posilat svou postu po Internetu zdarma. Juno za vas uhradi prislusne platby. Vas e-mail ovsem ponese inzertni informaci, coz se kazdemu libit nemusi. Inzerat nebude primou soucasti zpravy, ale objevi se ve zvlastnim okenku. Jeho podoba bude stejna, jak tomu byva na WWW zvykem - po kliknuti na inzerat se dostanete tam, kam smeruje. Juno tvrdi, ze uz ma 100,000 zajemcu o svou sluzbu. Kazdy z nich si bude muset nainstalovat specialni bezplatny software, ktery je pripraven zatim jen pro Windows. Juno sidli v New Yorku, kde svym uzivatelum nabizi 200 bezplatnych lokalnich telefonnich cisel. Vzdalenejsi uzivatele mohou volat na - rovnez bezplatne - cislo 800 (jen uvnitr USA). Vzhledem k tomu, ze v Americe stoji e-mailovy ucet vetsinou mene nez $5 mesicne, bude mit nova sluzba Juna smysl hlavne pro firmy se spoustou e-mailovych uctu, pro jednotlivce (usetri kolem $50 rocne) a pro ty, kteri uz bez reklamy nedokazou zit:) Juno je sice prvni, ale uz brzy bude mit konkurenci z bankovniho sektoru.
Zdroj: c|net- Nove PC IBM - Aptivas - se 3D a 200 MHz
V cervnu prijde na trh nova rada pocitacu IBM PC, ktera bude obsahovat Pentium 200 MHz a cip ATI Technologies, zvany "Rage", s technologii pro 3D. Stratovni cena bude pod $4000. Po najeti seriove vyroby se bude pohybovat mezi $2000 a $3000. Ke konci roku by mela jeste klesnout.
Zdroj: c|net- Kodovani zprav predmetem zajmu o jeho utajeni
Nekolik let se tahly spory kolem bezpecnostniho kodovani elektronickych zprav. Americka vlada usilovala o to, aby se kody nedostaly mimo uzemi USA. Prvnim prunikem z teto zony byl na celem svete dobre znamy kodovaci program PGP. Jeho autor Phil Zimmermann byl dlouho vysetrovan a hrozilo mu mnohalete vezeni a milionova pokuta. Do veci se vlozili pravnici nadace EEF, ktera zapasi s byrokratickymi snahami o omezovani toku informaci na Internetu. Federalni soudkyne Marilyn Patel nakonec pred tydnem rozhodla, ze tvurci programu pro kodovani zprav mohou zalovat vladu za jeji snahy zabranit exportu kodu mimo uzemi USA. Tento precedent ma dva zavazne dusledky - jednak se plne otevre obchod na Internetu celemu svetu (kodovaci standard napr. pro elektronicke seky etc.), jednak budou tento kod moci pouzivat i mezinarodni zlocinecke struktury. Prave to druhe vedlo americkou vladu ke snaze zabranit sireni kodovanych zprav.
Zdroj: WebReview- Databaze pro WWW server s fuzzy logikou
Pravdepodobne prvni databazi s implementaci fuzzy logiky pro WWW servery nabizi firma Level 5 Software. Databaze je urcena pro Windows NT. Jeji prednosti je moznost indexovat databaze tak, aby vzdy vratily nejake nalezy ohodnocene vahami ve vztahu k zadanym klicum. Tyto klice lze dale odstupnovat podle vyznamu, jaky pro zadane prohledavani maji. Program ma tak blizko i ke kontextovemu prohledavani.
Zdroj: Netday News19. duben 1996
- Obsahova stranka WWW serveru strategickou zbrani nastupujiciho webovskeho byznysu
Je to stejne jako u novin a casopisu - kdo ma vic ctenaru, ma vic vseho "ostatniho". Webovsky server, ktery poskytuje informace, oslovujici spoustu lidi, bude mit i hodne navstevniku/ctenaru. Microsoft ma plany na obsahovou inovaci sve site MSN, ktera ma kolem milionu predplatitelu. Presne podle vzoru novin chce vytvorit regionalni zpravodajstvi po cele Americe. Jeho soucasti budou nejen zpravy, ale i kam se jit najist, co tam davaji v kinech, divadlech, kde se ubytovat etc. Pro uspech zameru je nezbytne, aby MSN pro spolupraci ziskal regionalni vydavatele novin. Microsoft pred nekolika dny uzavrel dohodu s NBC. Spolu s timto informacnim gigantem v cervnu spusti sit MSNBC, na ktere bude kazdy den nove hodinove zpravodajstvi zurnalistickych hvezd NBC (urcita obdoba CNN). Nakolik se v MSNBC uplatni zvuk a video, je otazkou uz jen technickou (sirka prenosoveho pasma paternich siti v USA). Stavajici WWW servery velkych informacnich nakladatelstvi, jako je treba Time Warner, uzaviraji dohody s prednimi prohledavaci Internetu, kteri pro ne jednak vytvareji specialni oddily na svych serverech, jednak umistuji sve prohledavaci stroje na servery vydavatelu pro rychlou orientaci jejich navstevniku. Zapas o nejpritazlivejsi obsahy webovskych serveru odstartoval naplno.
Zdroj: c|net- SpryNet CompuServu laka firmy na Internet
Jmenovana divize CompuServu vytvorila nove podminky pro pripojeni firem k Inetu. CompuServe je onlinovou sluzbou, ktera dosud mela zajem hlavne na co nejvetsim poctu predplatitelu. Nyni vstupuje i do oblasti IAP na Internetu. Protoze CompuServe ma sve pristupove uzly po celem svete, je pro nej znacne jednodussi pripojit k Inetu nekoho treba v Britanii. To je pro takove AT&T (zatim?) nemyslitelne. Zajimavy je odlisny pristup k uctovani vyuziti Internetu firmami. SpryNet neuctuje za kazdy jednotlivy ucet kazdeho jednotliveho "pripojence", ale za celou firmu, kterou pojima jako jednoho uzivatele. Tak treba firma se stovkou pripojeni na Inet zaplati pausal $19,95 za 25 hodin plus $1,50 za kazdou dalsi hodinu v jednom mesici (misto aby platila obvyklych 100 krat $19,95). Zda se to firmam vyplati nebo ne, zalezi na poctu hodin aktivniho provozu. Spolu s rostoucim poctem uctu dostavaji firmy ruzne prebendy (treba 5 MB na WWW serveru zdarma, vlastni domenu zdarma apod.). To se asi telefonnim spolecnostem moc libit nebude:)
Zdroj: c|net- Potrebuje vase e-mailova adresa plastickou operaci?
VanityMail.com nabizi zvlastni sluzbu - necha vam vybrat ze 200 domenovych nazvu a prideli vam takovou adresu, jakou budete chtit. Tak treba hodne lidi se nerado prezentuje domenou aol.com, protoze mezi odborniky "AOL user = idiot". Nekteri nervnejsi spravci konferenci dokonce zakazuji pristup lidem z domeny aol.com. Za prideleni jmena zaplatite $14,95 a dale $10,95 mesicne za vedeni e-mailoveho uctu. Pokud uz mate ucet jinde (napr. u aol.com:), VanityMail.com vam po prideleni jmena bude posilat postu na dany ucet za $8.95 mesicne. Cowboyske znackovani stad v nove podobe:) Ale jinak dobry napad.
Zdroj: c|net- Motorola uspesne dovrsila prace na rozeznavani reci
Novy cip Motoroly je schopny rozeznat obsah toho, co rikate, i ve velmi rusnem prostredi. Uspenost rozeznavani je az neuveritelna - 99,8% v tichem a 96% v hlucnem prostredi. Nasazeni cipu s touto technologii se predpoklada napr. v radioprijimacich, v hernim byznysu, v rizeni vselijakych stroju atd. Technologii vyvinula divize Motoroly Lexicus Division.
Zdroj: c|net- Chovani americkych gigantu pripomina totalitni manipulace
Mala spolecnost RealPages dostala od telefonniho mamuta BellSouth dopis, ve ktere ji mamut vyzyva, aby okamzite prestala pouzivat nazev "RealPages", protoze mamut ma registrovan nazev "The Real Yellow Pages". A to je podle mamuta vlastne totez! Bell si proste chce registrovat domenu www.realpages.com a kdyz zjistil, ze je obsazena, vrhl se na toho, kdo ji uz ma. Bell hrozi male firme soudy a odebranim vsech jejich zisku. Mluvci male firmy rekl, ze je z toho v soku, ale ze zaroven nema finance na potencialne dlouhou pravnickou bitvu s Bellem. "Nejhorsi je, ze pokud nam Bell nakonec ukradne nasi domenu, kdykoli se to muze stat komukoli jinemu na Internetu. Bude stacit, kdyz se nejakemu mamutu zachce vaseho nazvu a proste vam ho sebere." RealPages vyzyvaji lidi na Internetu k vyjadreni podpory a doufaji, ze dokud je jeste cas, ujmou se cele zalezitosti nejaci pravnici z prosteho principu veci.
Zdroj: WebReview- Kradeze notebooku a laptopu na letistich presahuji vsechny meze
Americka federace zamestnancu letist upozornuje na zlodejske praktiky, ktere se rozmohly na letistich. Zlodeji notebooku cihaji na obet pri vstupu na letiste, kde musite vsechna zavazadla dat na pohyblivy pas, na kterem vsechno projede rentgenem a za nim vyjede. Mezitim ovsem musite projit ramem, ktery odhali, zda nemate neco kovoveho u sebe. Zlodeji jsou nejcasteji dva. Jeden se zaradi pred obet a zamerne zdrzuje v prostoru kontrolniho ramu. Mezitim vsechna zavazadla obeti vyjedou na pasu za rentgenove zarizeni. Druhy zlodej uz tam ciha, capne notebook a zmizi. Nez se dostanete ramem ke svym zavazadlum, uz je pozde na zjisteni cehokoli. Federace vyzyva cestujici s notebooky, aby nechodili do dlouhych front pred kontrolnimi mechanismy a notebook pokladali na pas, az kdyz je pred nimi volno. Nejlepsi je ovsem notebook ci laptop dat do zavazadla, ze ktereho se nic nepozna. Takze pokud nekam poletite, velky pozor na svuj notebook!
Zdroj: BAJT- Zrychleni webovskeho pristupu dobrym kesovanim
Firma ViaSoft ohlasila svuj novy software SpeedSurfer, ktery ma v mnoha pripadech podstatne zrychlit pristup uzivatele netscapovskeho Navigatoru k hledanym strankam. Krome perfektni prace s kesi se program uci navyky uzivatele a vytvari databazi DNS. Detaily jsou na uvedene adrese. SpeedSurfer je zatim jen pro Win95, verze pro Win 3.x bude hotova do mesice.
Zdroj: NewsPage- Metscape se probojoval do HongKongu
Hongkongsky Telecom uzavrel s Netscapem dohodu o sireni jeho Navigatoru mezi inetovske klienty na uzemi HongKongu. Nejde o dohodu nijak malou. Potence hongkongskeho "dratoveho" trhu cita nekolik milionu lidi. HongKong ma nejrozvinutejsi telekomunikacni infrastrukturu v Asii (onlinove sluzby vseho druhu vcetne bankovnich, video-on-demand etc.). V souvislosti s takovou dohodou je treba si uvedomit, ze za kazdou kopii, kterou IAP ci ISP doda svemu klientovi, Netscape dostane neco pres $24. Providerovi se tato nakladova polozka vetsinou "rozpusti" v jeho prijmech az za nejakou dobu.
Zdroj: NewsPage
Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek