Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

26. listopadu 1996

Obrana proti "Ping of Death"

Pred nedavnem objevena finta na shazovani serveru pomoci odeslani pingovych packetu delsich nez zvladne server, se setkala s velkou odezvou u systemovych administratoru, kteri ihned napsali radu ochrannych skriptu pro ruzne systemy. Jejich podstatou je zachyceni dlouheho pingoveho packetu ICMP (Internet Control Message Protocol). Princip veci osvetluje jednoduchy filtrovaci skript z WWW serveru Network Systems Group:
filter block_icmp_data_bombs
       ip_protocol in (1)      # ICMP packet
       ip_fragment_offset mask 0x1fff in (2048..8191)
                               # More than 16k of data
       alarm 8                 # Print console alarm message
       fail;                   # Discard this packet
       end
Obsirne je cela problematika popsana na strankach Ping of Death, vcetne tabulek s prehledy ohrozenych systemu a jejich filtrovacich skriptu. Administratori Linuxu mohou byt klidni, pokud maji kernel 2.0.24 nebo vyssi - tam je vse uz vyreseno.
Zdroj: NEWS.COM
Velci producenti hardwarovych serveru odmitaji "pribalovat" NT

To, diky cemu Microsoft ovladl vetsi cast sveta pececek (brani poplatku od prodejcu pececek za "automaticky" naistalovane Windows), u producentu serveru tak automaticky nejde. Nekteri predni vyrobci serveru dokonce prestali instalovat NT na sve stroje uplne - napr. Compaq, Hewlett-Packard, IBM a Digital. Compaq dokonce sdelil Microsoftu, ze pokud bude chtit instalaci NT na jeho serverech, bude mu za to muset platit (takze situace zcela opacna nez u Windows 3.x a 95:). K rozhodnuti zastavit "pribalovani" NT primely vsechny firmy nekonecne dotazy uzivatelu jejich serveru, smerujici nikoli k serverum samotnym, ale k bezradnosti uzivatelu s NT. Technici techto firem viseli na telefonech a u e-mailu prevazne kvuli NT. Kdyz se totiz bezradny uzivatel NT pokousel o pomoc u Microsoftu, ten, jakmile zjistil, ze ma NT nainstalovane od dodavatele pocitacu, odkazal ho automaticky na nej. A tak se dodavatele vzepreli a NT uz instalovat nebudou. Jediny z velkych, ktery v instalacich NT pokracuje, je Dell s poukazem na to, ze NT pozaduje 75% jeho odberatelu.
Zdroj: InfoWorld Electric
Narustajici problemy ISP s jejich abonenty

Jak vyplyva z cile vymeny nazoru americkych ISP v konferenci inet-access@earth.com, tak jak do Internetu zacali vstupovat lide, kteri dosud s vypocetni technikou nemeli nic spolecneho, stupnuji se casove (i nervove:) ztraty pri asistovani temto novym uzivatelum. Sem tam dochazi k zabavnym situacim (napr. kdyz uzivatel po vyzve, aby privezl svuj pocitac, prijde s monitorem, protoze se domniva, ze pocitac je v nem apod.), ale vycerpani z neustale opakovanych zbytecnych dotazu vzrusta. Nova generace "antipocitacovych" uzivatelu Internetu se projevuje zasadne tim, ze vubec necte zadnou dokumentaci, ktera je specialne pripravena pro naproste laiky, a nez se dopracuje k Webu a e-mailu, povazuje za naprostou samozrejmost, ze bude nekolikrat za hodinu volat ISP, sdelovat, kam az se pri instalaci ve svych Windows dostala, a co jako tedy ted dal... Jeden z ISP se priznal, ze ma co delat, aby ten napor na nervy vydrzel, a ze jednoho takoveho "novogeneracnika" uz poslal (ne, tam ne:) k jinemu ISP. Resenim se zacinaji jevit platby za konzultace. Vsichni by radi, ale zatim si je nikdo netroufa zavest, protoze by se razem stal drazsim nez jeho konkurence. A tak vsichni v tichosti trpi. Z konference rovnez vyplynulo, ze jeste pred rokem se uzivatele dokazali orientovat v zakladnich pojmech, instalacich a podle jednoducheho navodu dojit takrka spolehlive k cili. Ty casy jsou zrejme nenavratne pryc...
Zdroj: BAJT
Urychlovac prenosu webovskych dat BlazeWeb si rychle razi cestu do sveta

BlazeWeb (viz info ze vcerejska) se stane takrka standardni soucasti mnoha baleni WWW serveru, MS a NS nevyjimaje. Dokonce ma byt i v nejuzivanejsim WWW serveru Apache (zrejme nikoli ve freewarove podobe, protoze program samotny bude stat neco pod $100). IBM bude BlazeWeb licencne pribalovat k Aptiva PC. Jak se postupne vynoruji dalsi informace o tomto novem zazraku, vyslo najevo, ze BlazeWeb nebude stahovat stranku v jednom zaprahu (bez opakovanych volani serveru kvuli kazdemu objektu), ale v maximalne ctyrech datovych "cumlech". Vzhledem k tomu, ze pro stazeni stranky je v prumeru nutnych 20 az 30 pozadavku o spojeni se serverem, je to prece jen pokrok.
Zdroj: NEWS.COM
Nove technologie pro internetove krabicky

Net box je krabicka, ktera uzivateli nabidne predevsim litani po Webu a e-mail. Nejde tedy o zadny obvykly pocitac. Toshiba spolu s firmou Diba, ktera dodava systemy pro Net boxy, pripravuje novinku - 32-bitovy procesor RISC M32R/D a DRAM 16 MB na jednom spolecnem cipu prave pro takovato "jednoucelova" zarizeni. Diky tomu bude jejich cinnost nalezite svizna. Operacni system Diby zabere asi 900 KB. Dalsim efektem bude zlevneni Net boxu. Vyrobni naklady dosahnou pouhych $100 a prodejni cena bude maximalne $300.
Zdroj: NEWS.COM
Novy BeOS na klonech Applu

Firma Be vyvinula modernejsi operacni system pro Apply, nez jaky ma sam Apple. BeOS se vyznacuje predevsim lepsim vyuzitim procesoru pri soucasne bezicich procesech. To se u Applu nejvic projevi v grafickych a multimedialnich aplikacich. BeOS uzavrel licencni smlouvu s nejvetsim producentem applovskych klonu, firmou Power Computing, ktera tak predbehla samotny Apple, jenz o firmu Be projevuje enormni zajem. BeOS se bude dodavat na cedeckach. Bude moci bezet sam nebo soucasne s puvodnim Mac OS. Be pripravuje systemovy software pro beh nekolika nejuzivanejsich operacnich systemu na Applech s moznosti jejich prepinani - jde o Mac, NT a Unixy. Snahy Applu o dohodu i o mozne zakoupeni firmy Be zatim skoncily neuspesne. Be se vsak zadnym dalsim jednanim neuzavira.
Zdroj: NEWS.COM
Vanocni nakupy na Internetu predpokladane vzrostou

Podle poslednich pruzkumu se asi 3% Kanadanu pripojenych k Internetu chystaji nakupovat vanocni darky via Web. Jak sarkasticky poznamenal jeden obchodni konzultant, je to vic nez nula, ale i nez jedna, ba dokonce i nez dve:) Kanadane jsou pry mnohem konzervativnejsi nez Americane, ale i tak se budou moci projit asi 700 webovskymi obchody. Internetovi obchodnici si libuji, ze jejich obraty rostou, a chystaji se investovat dalsi finance do sveho vybaveni. Optimismus roste z mesice na mesic. Jiny pruzkum uvadi, ze z cca 40 milionu pripojencu na celem svete si skoro polovina na Inetu uz neco koupila. Tak jak bude pribyvat kupujicich, bude pribyvat i obchodu. Nakonec z toho bude pekny labyrint kramku vseho druhu a provedeni jako v kazdem hodne velkem meste.
Zdroj: Reuters na Yahoo
Nove WWW servery v CR a SR z 24. listopadu '96

Nova varka novych WWW serveru, jak je monitoruje slovenska WWW Jury. K vytkam o chybejicich anotacich mohu dodat neco z vlastni zkusenosti - minuly tyden jsem se nahodne podival na dva nove servery, na kterych bylo uvedeno jen tolik, ze se na nich pracuje. Z toho se anotace udelat opravdu neda:) Ale uz samotna adresa serveru je obcas dobrou napovedou. Zdroj: WWW Jury

25. listopadu 1996

JavaScript konecne miri ke standardizaci

Netscape pred par tydny kontaktoval standardizacni komisi ECMA se sidlem ve Svycarsku ve veci standardizace JavaScriptu. Minuly tyden se sesli zastupci mnoha firem vcetne ECMA, Netscapu, Microsoftu a Borlandu, aby se dohodli na dalsim postupu pri tvorbe specifikace JavaScriptu. Cilem je vytvorit funkcni skriptovy jazyk pro Internet. JavaScript tak konecne prekona sve nejvetsi bolesti - nekompatibilitu mezi nekolika specifikacemi ruznych firem a celkovou nevyjasnenost jeho dalsi existence. Specifikace bude otevrena, tedy pristupna vsem. Predsedat "vyboru pro JavaScript" bude Sun, podpredsedy budou MS a NS. Borland bude editorem specifikaci. A tak, mile deti, JavaScript privedl ke spolupraci vsechny, co se prali na piskovisti o kyblicky a lopaticky:)
Zdroj: NEWS.COM
Na javovy NC bylo na Comdexu jeste moc brzy

Pokud nekdo ocekaval, ze Comdex bude katalyzatorem exploze NC na stoly uzivatelu, mylil se. Nektere firmy vystavovaly zcela prazdne NC. Pokud v nekterych NC byla betaverze JavaOS, nefungovala. Vsechno kolem NC na Comdexu shrnul do jedne vety zastupce jedne pruzkumne agentury: "Je tezke oplyvat nadsenim nad krabici, ktera nedela vubec nic." Zrejme bude muset uplynout jeste par mesicu...
Zdroj: InfoWorld Electric
Java Virtual Machine Microsoftu pro Apple

MS slavi velky uspech se svym JVM pro Apple. Jde o spolecny vytvor MS a firmy Metrowerks. Novy JVM muze fungovat i jako samostany software (mimo MSIE pro Apple). Nadseni nad jeho stabilitou a rychlosti projevila i do popredi se derouci firma Marimba, ktera pro tenhle JVM uz pripravuje aplikaci pro tvurce appletu na Macintoshich. Vedeni Applu se rozhodlo zaclenit novy JVM do operacniho systemu Macintoshu. JVM je volne k dispozici na serveru MS.
Zdroj: NEWS.COM
Novy software pro zrychleni prenosu webovskych stranek

Velmi zajimavy projekt dokoncuje firma Datalytics. Jeji technologie se jmenuje xSpeed. Bude vyzadovat instalaci softwaru na WWW serverech. Pro zrychleni prenosu bude pouzivat kompresi a - konecne! - nepretrzity prenos vsech objektu ze stranky (tedy bez opakovanych pokusu o spojeni se serverem pro kazdy jednotlivy objekt). Krome toho bude odhadovat navyky uzivatele a "predzvykovat" stranky do kese. Software se jmenuje BlazeWeb. Pro WWW servery na NT bude k dispozici od 16. prosince, od 15. ledna i pro dalsi systemy.
Zdroj: InfoWorld Electric
Constellation Communicatoru nenahradi operacni system

Technologie Constellation (soucast budouciho Communicatoru) bude spolupracovat pouze s programy/daty v HTML, JavaScriptu a Jave. To znamena, ze Constellation ve Windows nemuze vyvolat napr. obsah dokumentu Wordu, protoze Word nema s Javou nic spolecneho. Netscape vsak rika, ze Constellation je zahledena do budoucnosti, ve ktere bude vetsina aplikaci napsana v Jave, resp. JavaScriptu (v pripade MS to bude rovnez ActiveX, ktery vsak bude "prenositelny" via standardy CORBA).
Zdroj: PC World
NPC 97 jako dalsi alternativa "hubenejsiho" pececka

Andre Thi Truong, povazovany za jednoho z otcu pocitacu, pracuje na svem NPC 97 (Network PC 97), coz je pececkovy "hubenour". Obsahuje 16 MB RAM, NT nebo W95 a jine aplikace natahuje z cedecka (NT a 16 MB RAM mi nejak nejde dohromady:) V pocitaci je jeste EEPROM pro jeho konfiguraci a zvukove vybaveni. Bez HDD by takovy pocitac stal $200. A protoze Truong je vedec, vymyslel i novy zpusob projekce na monitoru, pripominajici holograficky obraz (cena tohoto vybaveni je vsak zatim vysoka). Truong rika, ze NC je pouhy navrat k davnym korenum, zatimco budoucnost vidi v architekture Wintel. Inu, kazdy ma svuj pohled...
Zdroj: USA Today
Intranet v USA na vzestupu

Podle pruzkumu firem American Express a Louis Harris & Associates uz 61% americkych firem pouziva (nebo se v nich prave instaluje) Intranet. Pristup k Internetu zajistuje pro sve zamestnance uz 78% firem, coz je o 20% vic nez pred rokem. Internet se pouziva hlavne pro e-mail.
Zdroj: Internet IT Informer
Odpor proti zvysovani cen za ISDN v USA a tak vubec...

USA jsou - zvlaste u nas - povazovany za arenu vlciho kapitalismu na ultravolnem trhu. Televizni obrazky brakovych americkych gangsteru, kterym neni nic svate, k teto predstave hloupe prispivaji. A tak jako za bolsevika byla "nasim vzorem" zideologizovana predstava o SSSR, ted je vzorem fabrikovana predstava o americkem kapitalismu, ktery "u nas zvitezi". Byrokraticky centralizovany kapitalismus, ve kterem je cokoli spatneho mozne diky ochranne ruce statni byrokracie, nema s USA skoro nic spolecneho (odtud i opravnene obavy z byrokraticky centralne spravovane Evropske unie).

Nejcastejsim argumentem o existenci soukromych monopolu v USA je Microsoft. To je ale pravda jen do jiste miry. Americke soudy nepovazuji smlouvu MS s distributory pocitacu o podilove pausalni platbe z kazdeho prodaneho pocitace, at uz v nem Windows jsou ci ne, za nekale podnikani. A prave na tom MS nejvic vydelal a stale vydelava. Proto se take nejvic prodavaji aplikace MS pro Windows a bankovni konta MS se jen nafukuji. Pohled americkych soudu je jednoduchy - tam, kde neni schopna konkurence (nikoli jen technologicky), nelze schopne firme branit v jejim podnikani. MS je ale pritom ostre sledovan a antimonopolni urady mu nedovoluji kupovat firmy, ktere by z MS skutecny monopol vytvorily.

Chtelo to nejaky cas a konkurence ohrozujici dosavadni vysadni postaveni MS na pocitacovem trhu je diky Internetu tady - at uz je to Netscape ci vsechen nastupujici srumec kolem NC. Tezko si dnes predstavit, ze by MS mohl uzavrit dohodu s dodavateli NC o vyhradnim prodeji nejakeho sveho javoveho operacniho systemu. O neco podobneho se pokusil u americkych ISP a onlinovych sluzeb se svym MSIE, ale Navigator (i pristi Communicator) Netscapu se mu presto nepodarilo a urcite uz nepodari "pokorit" (pro zajimavost - Francouzi ted vytvorili svuj vlastni prohlizec pro Web i minitel a marketingove prosazeny MSIE tam zcela zmizi z obzoru; i americke onlinove sluzby pusobici ve Francii budou muset nabizet onen francouzsky prohlizec).

Velmi citlivi jsou Americane (vcetne rozhodovacich komisi a soudu) na to, aby se nekdo neprecpaval dolary na ukor rozvoje ostanich obcanu. Nejvic je to patrne na americkych telekomunikacich a Internetu vubec. Kolik jen uz bylo snah telefonnich spolecnosti o zvyseni poplatku za vsechno mozne, o zakazy toho ci onoho, zruseni zakonu zvyhodnujicich datova spojeni apod. Nic z toho neproslo. Telefonni spolecnosti stale nekde na neco narikaji, ale patri k nejbohatsim firmam v USA.

Jednim z aktualnich prubirskych kamenu jsou ceny za pripojeni ISDN. S nejvetsi vervou se do rozsireni nabidky o ISDN pustila spolecnost Pac Bell. Pravnici Kalifornskeho vyboru pro verejne sluzby vyzvali Pac Bell, aby se vratila k puvodne vyhlazene cene $24,50 mesicne a 200 hodinam bezplatneho provozu po pripojeni namisto nove ohlasene ceny $32,50 a 20 bezplatnych hodin. K vyboru se pridavaji i velke pocitacove firmy, napr. Compaq a Intel. Pac Bellu nakonec nezbyde, nez vyjednavat, prestoze by neamericky tuzemec mohl rici: "Co je komu do toho, ne?". V USA je.

Jinym prikladem je AOL, ktera vedle sve onlinove naplne presla i ke sluzbam ISP (zajisteni pristupu k Internetu plus servis). V souvislosti s touto zmenou zmenila i drivejsi ceny na pausal $19,95 mesicne za neomezeny pristup k Inetu i serverum AOL. AOL chtela od prosince uctovat vsem $19,95. Proti tomu se ozvali soudci v mnoha statech USA a obvinili AOL z manipulace svymi klienty. AOL se tak musela vratit aspon k nabidce dvou cen (drive tri) - ta druha nabizi platbu $9,95 za omezeny pocet hodin. Mnoho abonentu AOL totiz dosud vyuzivalo jeji sluzby jen v omezenem rozsahu za mensi poplatek.

Proti zjevnym tendencim telefonnich spolecnosti nacpavat si sve kapsy a tlumit tak rozvoj Internetu, se vytvoril blok prednich pocitacovych firem ve sdruzeni DATA Coalition. Jeho hlavnim cilem je zajistit, aby se nezvysovaly ceny za pristup k Internetu po analogovych telefonnich linkach v USA.

Soucasny americky kapitalismus v zadnem pripade neni nejaka cochcarna, jake jsme svedky v CR, ovladane centralni byrokracii. Na druhou stranu je treba pripomenout, ze "samo" se nic neudela. Pokud v CR nevzniknou silne organizovane tlaky vuci "vsespravujici" byrokracii, ktere jde hlavne o to, udrzet se ve svych dobre placenych zidlich a vsechno ostatni at se treba zblazni, dotud tady bude ring volny pro neeticke jednani vseho kalibru. Nejde jen o zlocinnost, ale i o braneni rozvoji vsech vrstev spolecnosti ve prospech tech, kteri mohou spolehat na to, ze jim vzdy vsechno projde.
Zdroj: NEWS.COM a BAJT

21.-22. listopadu 1996

Nove WWW servery v CR a SR

WWW Jury na vyse uvedene adrese trikrat tydne uvadi nove pribyvsi WWW servery v CR a SR. Seznam obsahuje pouze adresy, bohuzel zadne anotace pripojeny nejsou (snad casem...). Po vzajemne dohode se slovenskou WWW Jury budou News on 'Net prinaset jeji aktualni prehled rovnez trikrat tydne.

Nove WWW servery z 19. listopadu 1996:

Nove WWW servery z 21. listopadu 1996:

Zdroj: WWW Jury
Objem inzerce na Internetu v USA roste

Podle agentury Jupiter Communications dosahl celkovy objem inzerce na Webu ve tretim ctvrtleti tohoto roku 66 milionu USD. I kdyz je to opet nejvic ze vsech dosavadnich ctvrtleti, samotny rust se trochu zpomalil. Ale to je dano spise letnim obdobim. Agentura predpoklada dalsi notny rust v zaveru roku, takze by objem inzerce na Webu mohl za cely rok dosahnout cca 300 milionu USD. Zajimave je, ze 64% prijmu z inzerce pripada na pouhych deset serveru v nize uvedene tabulce (prvni ciselny sloupec uvadi prijem za treti ctvrtleti, druhy za vsechna tri ctvrtleti tohoto roku).
Netscape           $8.2   $17.9
Yahoo              $5.6   $11.2
Infoseek           $4.9   $10.7
Excite             $3.6    $7.3
Lycos              $3.4    $7.5
CNET               $3.0    $6.2
WebCrawler         $2.9    $5.1
ZDNet              $2.2    $5.4
Magellan           $1.8    $2.9
ESPNet Sports Zone $1.7    $4.1
Netscape ziskava podstatnou cast inzertnich financi (6,25 z 8,2 milionu USD) za umisteni odkazu na pet prohledavacu Internetu na stranku, na kterou se dostanete z prohlizece Netscapu po kliknuti na Internet Search v menu Directory. Kazdy prohledavac za tuto sluzbu plati Netscapu 5 milionu USD rocne. Prohledavace spolykaji 40% vsech inzertnich penez, ale krome vydaju za umisteni na server Netscapu nikde jinde uz moc neinzeruji (jsou az prilis zname i potrebne a odkazy na ne davaji na sve stranky spousty serveru zdarma). Neinetove a nepocitacove firmy se na vydajich za inzerci podileji pouhymi 14% (nejvic z nich inzeruji Toyota, Procter & Gamble, Ford a Saturn).
Zdroj: NEWS.COM
Ministerstvo financi USA potesilo vsechny nakupujici surfare i prodejce

V USA se uz nekolik mesicu projevuji ruzne snahy o zdaneni vseho, kde se na Internetu pohybuji nejake penize. V prvni fazi se objevilo usili o zdaneni prijmu ISP, kteri neplati z prijmu za sve sluzby zadne dane. Jeste vetsi tlak se vyvinul vuci financim za elektronicky prodej via Inet. Ministr financi USA zklidnil vody prohlasenim, ze se nechysta zadne daneni sluzeb a prodeju uskutecnenych na Internetu. To ma pro rozvoj komerce na Inetu velky vyznam, protoze na nem je a nadale bude vsechno podstatne levnejsi, coz podniti zajem kupujicich. Uvidime, jak dlouho tento liberalni pristup vydrzi, protoze v roce 2000 se maji obraty z prodeje pocitat uz na desitky miliard USD. Ministerstvo financi mozna ustoupilo od daneni Internetu i z ryze technickych duvodu. Internet prekracuje hranice, aniz by to muselo byt z pozice kupujiciho zrejme, a nakupy mohou byt i zcela anonymni (hlavne za pristup k informacim). Internet tak opet bori navykla schemata a bez celosvetove dohody se pro to, co se na nem odehrava, budou jen tezko hledat nejaka pruzracna administrativni reseni.
Zdroj: NEWS.COM
CompuServe v problemech

Druha nejvetsi onlinova sluzba CompuServe s 5 miliony abonentu po celem svete (z toho 3,3 milionu v USA) vykazala ztraty 58 milionu USD za posledni tri mesice, prestoze jeji prijmy rostou. Ve stejnem obdobi lonskeho roku mela zisk 16,7 milionu USD. Jeji akcie poklesly vcera o 8% na $10,69. CompuServe se rozhodl uzavrit svou sluzbu Wow urcenou pro individualni surfare. To ma byt predznamenanim navratu k tomu, cim CompuServe puvodne zacal - k poskytovani sluzeb firmam. Podle vyjadreni predstavitelu firmy je na onlinovem trhu pro individualni uzivatele obrovska konkurence s nizkymi cenami, proto se touto oblasti nebude CompuServe jiz dale zabyvat.
Zdroj: NEWS.COM
Pro a proti technologii "push" na Internetu

Soucasne s oznamenim technologie Netscapu Constellation, ktera umozni opakovane dodavat updatovane informace do desktopu Communicatoru, se objevuje nadseni i skepse. Pro jsou vsichni, kteri technologii "push" povazuji za setreni casem uzivatelu i kapacitou Internetu. Mnohem mene nadseni projevuji ti, kteri se obavaji, ze se tak z aktivnich surfaru stanou pasivni mysoidi. Mnoho informacnich serveru vytvari komunity uzivatelu prostrednictvim svych konferenci a chatu. To by pri pasivnim prijimani informaci odpadlo. Odtud prameni obavy z moznosti pocitu izolace, ktera je pravym opakem "prirozene" potence Internetu, spocivajici ve vzajemne komunikaci a objevovani.
Zdroj: NEWS.COM
Aktualni zpravodajstvi z Comdexu

Probihajici supervystava Comdex v New Yorku predstavuje posledni novinky z vypocetni techniky. Nejvetsi pozornost se samozrejme venuje Internetu a vsemu kolem nej. Pokud chcete mit cerstve informace o deni na Comdexu, vyberte si z nasledujicich adres:
Comdex Show Daily - vcetne audia a videa
News.com - specialni zpravodajstvi c|netu
CRN News Radio - zvukove zpravodajstvi ve formatu RealAudio
Comdex Webcast - zabery z kamer rozmistenych po vystave, chaty, zive video etc. - nutno miti program Webcast
Zdroj: Reuters na Yahoo
Mnohojazycny plug-in pro Navigator

Izraelska firma Accent znama hlavne svym stejnojmennym mnohojazycnym slovnim procesorem, nabizi k bezplatnemu ozkouseni (nebo koupi za $29,95) plug-in Navigate with an Accent pro Navigator (Windows 3.1 a 95). Diky nemu budete moci lustit webovske stranky ve 30 jazycich. Fonty jsou soucasti programu (je tam rustina, cinstina, japonstina, korejstina, arabstina, rectina a dalsi).
Zdroj: NEWS.COM

Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek