Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

1.-2. cervna 1998

Dnesni titulky News on 'Net:
Vektorova grafika pro Web pred standardizaci
Navigator bude prohledavat Inet primo ze sebe a "na sebe"
Dalsi odbyt pro chatovy software
Linux 5.1 v cervenem klobouku
V USA jde zase do tuheho s neomezenou svobodou pocinani na Inetu
Jak delat webovske stranky z hlediska jejich dobre pusobnosti

Vektorova grafika pro Web pred standardizaci

Firmy MS, HP, Autodesk, Macromedia a Visio podaly navrh specifikace a nasledne standardizace VML k W3C. VML je Vector Markup Language, ktery by mel byt implementovan do HTML. O necem takovem se uz dlouho mluvilo, ale nic se nedelo. Jak kazdy grafik a detepak vi, VML umozni zarazovat na stranky grafy i jednoduche "nefotograficke" obrazky, jejichz bajtovy rozsah bude v porovnani s formaty GIF a JPEG primo legracni. Specifikace pocita i s moznosti drag&drop vektorove grafiky do vytvarenych webovskych stranek v prislusnych editorech. Obvykla doba pro schvaleni nejakeho navrhu je - bohuzel - 12 az 18 mesicu. MS vyjadril nazor a prani, ze v tomto pripade snad bude mozno cely proces podstatne urychlit. S tim se neda, nez souhlasit. Grafika pro Web je az neskutecne zanedbana. MS se chysta implementovat VML uz do pristich verzi Officu a MSIE.
Zdroj: TechWeb
Navigator bude prohledavat Inet primo ze sebe a "na sebe"

Tam, kde se objevuje adresa (resp. kam muzete chtenou adresu zapsat) v horni casti Navigatoru, budete moci zapisovat tzv. Internet Keywords - to budou slova, ktera se odeslou na prohledavac Netscapu. Jde o totez, co dela treba firma RealNames, nedavno "priodkazana" k AltaViste. Cili registrovany nazev firmy ci produktu zadany coby klicove slovo privede uzivatele primo na prislusnou webovskou stranku, ev. mu da vybrat, pokud se po zadani vyskytne vice moznosti. A pokud se v netscapovskem prohledavaci registrovanych a jinych nazvu nenajde hledane, hledani se prevede na smluvniho partnera Netscapu, Excite.

Co to s sebou prinese, je zrejme. Firmy jako RealNames a prohledavace obecne neprodukuji zadny velmi rozsireny prohlizec, do nehoz by si "to sve" natlacily. Tim, ze Netscape uvedenou fintu implementuje do Navigatoru s odkazem na svuj vlastni prohledavac, zlikviduje firmy jako treba prave RealNames a vyrazne oslabi pozice vsech prohledavacu. Tak se Netscape dopousti toho, pro co statni administrativa honi MS po soudech.

Jsou Internet Keywords monopolistickym krokem nebo ne? I kdyz se uzivatelum asi budou libit, za monopolizacni krok se to povazovat da. Predstavme si, ze Netscape nacpe do sve obrovske serverove farmy vsechny mozne technologie, jake jen Inet nabizi (coz pro Netscape neni zadny velky problem). A na vsechno, co farma nabidne, bude v Navigatoru smesice ruznych forem a podob odkazu. Co se stane, netreba rozvadet. O tom, ze Internet Keywords nejsou moc koser, svedci to, ze je Netscape mel pripravene uz pred delsi dobou. Nakonec ale od nich ucukl, aby nerozzlobil prohledavace, ktere mu platily miliony USD za svou inzerci v Navigatoru i v jeho farmarskem Netcenteru.

V Navigatoru bude jeste jedna prohledavaci finesa, zrejme rovnez cerpajici ze zdroju prohledavacu Netscapu a Excitu. Kdyz navstivite jakoukoli stranku na Webu, mel by se vam v prohlizeci na pozadani objevit seznam stranek s obdobnym zamerenim. Tohle spolu s Internet Keywords se ma objevit v dalsi verzi Navigatoru nekdy v cervenci t. r.

Netscape je ve financnich straznich, a tak kouka, aby prezil. Jenze...nezadelava si tak na neco horsiho? MS ma silu na to, aby dlouhodobe odolaval tahanicim kolem jeho antitrustoveho vysetrovani a souzeni. Netscape by to mohlo rychle polozit. Bude zalezet na tom, jak se Internet Keywords uplatni a nakolik postihnou jine prohledavace. Jakmile ale prohledavace spusti opodstatneny povyk, nad Internet Keywords se muze zavrit voda.
Zdroj: TechWeb a BAJT
Dalsi odbyt pro chatovy software

No je to dost! Na Inetu vesele i (vazne:) chatuji desitky milionu lidi, az tu nahle si toho vsiml i byznys...se svou klasickou "nahlosti". Firemni servery se budou vybavovat softwarem, ktery umozni surfarum komunikovat s lidmi z firmy. Samozrejme pujde predevsim o konzultace s "prodejnimi muzi", kteri ve firmach jinak komunikuji s potencialnimi klienty telefonicky. Prislusny software uz nabizi par firem. A je pekne mastny.

WebCenter 2.0 firmy Acuity (drive iChat) jde od $125,000 pro 10 agentu nahoru. Je urcen pro NT 4.0 a na trhu se objevi uz tento mesic. WebCenter 2.0 se muze integrovat s firemnim informacnim systemem, obsahujicim treba nejcastejsi otazky a odpovedi a vselijake jine udaje. Krome klavesnicoveho chatu muze vyuzivat i inetovsky telefon. Mnohem jednodussi je @Once Express firmy Business Evolution za $20,000 pro pet cetaru plus $1,000 za kazdeho dalsiho. (O dalsich moznostech a o tom, jak firmy zarazuji chat do sve komunikacni nabidky, se doctete v clanku Small Talk, Big Results z Los Angeles Times).

Software cti vysledky pruzkumu mezi salesmany - s nimi se navstevnik serveru nemuze pustit do chatu, jak ho napadne, ale napred se musi na "nekoho volneho" obratit kratkym vzkazem, ktery vyvola "instantni vymenu" veticek, behem niz se zastupce firmy rozhodne, zda stoji za to, otevrit chat. Aby to vsechno slo bez nutnosti stahovat klienta, pojede to v Jave.

Kdyz tohle pisu, pripadam si tak trochu jako v kralovstvi pozdnich proroku. ICQ je pro to vsechno perfektne vybaveno a slape i bez Javy. Stacilo by na firemni stranky dat mensi verzi panelu, jaky je ted v News on 'Net dole na strance. V nejhorsim by mohli salesmani firem pouzivat i chatovaci software AOL a Yahoo. Tak by k nim melo pristup par desitek milionu lidi a nic by je to nestalo. Inu... Zajmu firem a vznikajici konkurence se chytilo nekolik firem, ktere poskytuji chat zdarma (napr. Yahoo) a nabizeji chatuchtivym obchodnikum pronajem "chatovacich mistnosti" za mensi obnosy.
Zdroj: TechWeb a BAJT
Linux 5.1 v cervenem klobouku

Frima Red Hat prisla k Mezinarodnimu dnu deticek s dareckem - Linuxem 5.1 za pouhych $49,95. Nova verze ma radu novinek a zlepseni - podporuje sedm clovecich jazyku a ma zlepsene kompilatory pro dva programove - Fortran 77 a C++. A lepsi sitovani s NT. A otuzilejsi kernel. Prohlizecovy LinuxConf zjednodusuje zakladni nastaveni systemu lidem, kterym to s povelovou radkou moc nejde - coz se muze projevit radostnejsim prijetim Linuxu ve firmach. On uz ale i tak byl prijat velmi dobre. Skoro polovina z tisice nejvetsich americkych firem Linux bezne pouziva. A mluvit o jeho vyuziti u ISP a na akademicke i vedecke pude by bylo nosenim packetu do Internetu:)
Zdroj: TechWeb
V USA jde zase do tuheho s neomezenou svobodou pocinani na Inetu

Federalni obchodni komise USA po tri roky sleduje, jak si firmy na Inetu pocinaji v oblasti ochrany soukromych udaju. Jeste loni se komise priklanela k tomu, ze by se tato oblast mela regulovat "sama", tedy ze by firmy mely dospet k nejakemu obecnemu kodexu, ktereho se budou drzet. Letos v tichosti provedla radu pruzkumu, v tichosti se zdesila a v tichosti pripravila zpravu pro Kongres, ktera vola po legislativni akci na ochranu soukromi obyvatel, zvlaste pak deti, s jejichz udaji se vesele kseftuje. Kongres je rozhodnut k rychle akci. Jak by taky ne - rodice budou zpravou komise nalezite vystraseni a nechat je dlouho vydesene proste nelze.

Ruzne obchodni organizace, zastupujici hromadu americkych firem, se na posledni chvili probraly ze spanku a v dopise presidentovi Clintonovi nabidly 12-bodovy program pro ochranu soukromi a jeho obecne zavazne prijeti od 1. cervence 1999. Jenze to uz nikoho ze statni administrativy moc nebere. Podobnych slibu tu uz bylo a nikam moc nevedly. Odpurci vzniku zakona na ochranu soukromi argumentuji tim, ze urady nemohou ustihat kontrolu takoveho mnozstvi webovskych stranek, kterych bude stale pribyvat. Jako by nevedeli, ze staci par odhalenych pripadu, ktere budou mit lecivy ucinek na drtivou vetsinu ostatnich:) Kdy zakon na ochranu soukromi vznikne a jaka bude jeho sankcni cast, se jeste nevi, ale diskuse o tom zacnou v Kongresu USA uz velmi brzy, protoze zprava komise bude kongresmanum predlozena ve ctvrtek tento tyden.
Zdroj: NEWS.COM
Jak delat webovske stranky z hlediska jejich dobre pusobnosti

Dan Bricklin se zatoulal uplne jinam, nez kde byl pred lety - jde totiz o tvurce spreadsheetu VisiCalc. Ted se pustil do radeni, jak delat uspesne webovske stranky, ze kterych surfari hned neutecou:) Jeho Good Documents obsahuji nejen dobre rady i s ukazkami, ale najdete tam i odkazy na jine podobne poradny. Nejde tu o nejake htmlovani, ale o zakladni design s celkove dobrym vyznenim a snadnou a nerusenou orientaci surfare v cele strukture webovskych dokumentu. Je dobre si Bricklinuv konzultacni koutek i stranky, na nez odkazuje, projit. Nejen "lamacum papirovych stranek" pomohou pochopit, jak je na Webu vsechno hodne jinak, i jak by to mohlo a melo byt co nejlepe.
Zdroj: ZDNet

Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek