Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

4.-5. brezna 1998

Dnesni titulky News on 'Net:
Denial of Service NT a W95 organizace NASA
Vcerejsi slyseni "tri velkych sefu" udalosti dne
Rozhovor se superhackerem
Potize Intelu se projevily poklesem akcii pocitacovych firem
JavaStation s velkym zpozdenim konecne na svete

Pozn.: Vzhledem ke vcerejsimu mnohahodinovemu padu routeru RAB Cesnetu (a ceste do sveta zarubane) jsou tyto zpravy o neco kratsi. Pokud nenastane podobna zvlastni prihoda, dnesni zpravodajstvi se objevi dnes rano.

Denial of Service NT a W95 organizace NASA

DoS postihl desitky serveru NASA na NT a W95 po celych USA. Dela se z toho velka vec, ale spis je s podivem, ze technici NASA nenainstalovali prislusnou zaplatu MS proti utokum tohoto typu. Asi nectou News on 'Net:) Ruznych zdroju, ze kterych vyletavaji boinky, teardrops a jak se vsechny tyhle shazovace a zmrazovace serveru jmenuji, jsou hromady. Pokud se zrovna vas server jeste nestal jejich cilem, je to to spis vzacna vyjimka. Pro chudaky, kteri se ukajeji nicenim prace druhych, neni problem napsat program, ktery generuje boinky halabala po vsech moznych radach ciselnych adres IP. Pokud jeste zaplatu MS nemate, prislusne info najdete v News on 'Net ze 13. ledna t. r.
Zdroj: NEWS.COM a BAJT
Vcerejsi slyseni "tri velkych sefu" udalosti dne

Pred pravni komisi Senatu USA se sesli "tri srsni" - Bill Gates (MS), Scott McNealy (Sun) a Jim Barksdale (Netscape). Srseni samozrejme smerovalo na hlavu B. Gatese a od nej zase na ostatni. Komise se vsech tri ptala na to, jak by mely byt ochraneny zajmy konzumentu vypocetni techniky zajistenim skutecne volneho trhu. A jak by na nem mely byt aplikovany antitrustove zakony. Takrka ctyrhodinoveho slovniho maratonu vyuzili sefove Sunu a Netscapu k napadani Billa Gatese za podpory nekterych senatoru, jejichz nulova naklonnost k MS je obecne znama. Gates zdatne oponoval a nejvic si zasrsel se senatorem Hatchem, ktery rozhodne nepatri ke Gatesovym kamaradum. Gates se branil tomu, ze by MS mel neco spolecneho s monopolizaci trhu ve svuj prospech.

Nato se J. Barksdale obratil k lidem v sale a pozadal je, aby zvedli ruce ti, co maji na PC Windows. Les zdvizenych rukou... Pak meli zvednout ruce ti, kteri maji na PC jiny system nez Windows. Zvedlo se jich jen par (linuxaci?:) Nato J. Barksdale oslovil komisi: "Panove, takhle vypada monopol." Scott McNealy rekl senatorum, ze by meli zvysit cenu za porusovani zakonu, aby z jejich obchazeni prestal plynout zisk jejich porusovatelum. Senatori se v podstate shodli na tom, ze by do pocitacoveho byznysu nemeli zasahovat, aniz by si predem byli jisti pozitivnimi dusledky svych zasahu. V te souvislosti si pripomneli sve schvaleni "nedecentniho" zakona, ktery pak Nejvyssi soud USA oznacil za neustavni (slo o snahu zakazat predevsim erotiku na Inetu).

Pro zajimavost - Bill Gates v pondeli sdelil jedne senatorce, ze v MSIE 5 nebude "channel bar", tj. vyber "pusicich" kanalu po leve strane MSIE 4. Gates tim zrejme chce predejit namitkam proti zamernemu pretahovani vydavatelu internetovych informaci k MS. Uzivatele se k nim ale urcite dostanou, i kdyz trochu jinou cestou. Nejaky rezultat ze slyseni se ani neocekaval - slo hlavne o to, aby vubec probehlo.
Zdroj: InfoWorld Electric a BAJT
Rozhovor se superhackerem

V souvislosti s hledanim hackeru agenty FBI vysel na serveru AntiOnline rozhovor s hackerem znamym pod pseudonymem Analyzer. Ten potvrdil, ze pronikl do rady serveru Pentagonu a jinych velkych instituci, kde pry ziskal pristup i k tajnym materialum, napr. z vyzkumu. Nedavne vpadnuti FBI do domu, kde bydli dva mladici, podezreli z proniknuti do site Pentagonu, oznacil Analyzer za nesmysl. Analyzer ma byt ucitelem jednoho z obou mladiku a proto pry zna miru jeho schopnosti. Analyzer se chysta opustit hackersky underground a hleda sve nastupce, kterym by predal sve zkusenosti.
Zdroj: ZDNet
Potize Intelu se projevily poklesem akcii pocitacovych firem

Burza ma zase svou malou paniku. Intel ohlasil, ze prijmy za jeho probihajici ucetni ctvrtleti budou o 10% nizsi, nez se predpokladalo. Vysledky hospodareni oznami pocatkem dubna. Ceny akcii Intelu hned spadly z $87 na $75 v jednom dnu a vzaly s sebou i ceny akcii prednich pocitacovych firem od MS az po Oracle - u nich vsak byly poklesy jen mirne. Pricinou problemu Intelu je celkove snizeni odbytu PC, na ktere Intel reagoval nekolikerym snizenim cen procesoru, ale ani to moc nepomohlo. Intel zkousi, co se da. Pripravil i novy procesor Celeron pro levnou tridu PC s cenami pod $1,000. Tento procesor nebyl experty privitan zrovna s nadsenim, protoze jde o Pentium 266 MHz bez rychle kese, coz jeho vysledny vykon stavi pod Pentium MMX 200 MHz, resp. K6 AMD. Celeron zatim do sveho programu prijaly jen dva producenti PC, ostatnim se nechce.

Intel da v polovine dubna na trh Pentia 350 a 400 MHz se sbernici 100 MHz (dosud 66 MHz). Je ovsem otazkou, zda takovy vykon bude potrebovat dostatecny pocet odberatelu PC, aby se pozitivne a hlavne brzy odrazil v hospodarskych vysledcich Intelu. Momentalni trend tomu moc nenasvedcuje. Koncovi uzivatele kupuji hlavne levna PC, protoze jim svym vykonem staci. K tomuto trendu se pripopuji i firmy, ktere ve svych LAN nic vic pro sve zamestnance take nechteji. Z toho profituji hlavni konkurenti Intelu, kteri sve procesory nabizeji levneji nez on. Je mozne, ze jsme prave svedky pocatku hrouceni jednoho giganta, k jakemu cas od casu na volnem trhu dochazi (smutnym prikladem z posledni doby je Apple).
Zdroj: NEWS.COM a BAJT
JavaStation s velkym zpozdenim konecne na svete

Sun predstavi prvni - udajne uz pouzitelnou - verzi sveho javoveho pocitace 23. brezna na konferenci JavaOne. JavaStation se mela objevit uz koncem roku 1996. Pak v polovine minuleho, pak jeho koncem... Problemu k reseni vsak bylo stale dost. Loni se JavaStation uz prodavala, ale firmy, ktere si ji koupily, po case udajne presly zase zpatky na to, na cem pracovaly predtim. Problemem nebyla jen samotna konstrukce stanice, ale i javoveho softwaru. Napr. e-mailovy klient prohlizece HotJava se jeste v polovine lonskeho roku natahoval do javoveho terminalu skoro deset minut:) Uspech zpozdile JavaStation je ve hvezdach. Bude se totiz prodavat za $742 bez monitoru a za $995 s nim. Tak uz nemuze konkurovat stale levnejsim pececkam, na ktere jsou firmy - uzivatelske i vyvojove - zvykle a pro nez je k dispozici spousta (i javoveho) softwaru. A myslenka javoveho terminalu pro domaci uzivatele Internetu spada nekam hluboko do pristiho tisicileti. Potencialnimi odberateli jsou tedy jen firmy, ktere by ale Sun musel umet presvedcit, ze pro nektere oblasti jejich cinnosti je JavaStation tim pravym klicem k reseni.
Zdroj: NEWS.COM

2.-3. brezna 1998

Dnesni titulky News on 'Net:
MS uvolnuje sverepost svych licenci na MSIE s ISP
FBI hleda hackery
Mate obavy z vyzarovani mobilu do hlavy? Chce to turban!:)
Proc pry to Netscapu tak trva, nez odhali kod Communicatoru...
Promeny na trhu s analytickym softwarem pro WWW servery
V cervnu dostanou NT 4.0 jeste bezpecnostni prilepseni
Tlak proti praktikam MS dale roste
Dalsi antimonopolni uder - 27 statu USA proti MS

MS uvolnuje sverepost svych licenci na MSIE s ISP

Nad MS se vznasejici neurcita hrozba a tlak ministerstva spravedlnosti USA ve veci chystaneho rozsahleho antitrustoveho vysetrovani prinasi necekane ovoce (verme, ze zrale). MS zrejme seznal, ze jednou z jeho slabin, na ktere by vysetrovani mohlo uspesne zautocit, jsou jeho smlouvy na licence MSIE s ISP. Kdo z nich je uzavrel, musi svym abonentum nabizet vyhradne MSIE. Az kdyby abonent ISP tvrdosijne trval na tom, ze MSIE nechce, muze ISP nabidnout neco jineho. Abonenti vsak berou, co se jim predlozi, a nic vic je v tomto ohledu nezajima. MS oznamil, ze sve licencni smlouvy s ISP "rozvolni" tak, aby i ostatni producenti prohlizecu meli u ISP stejna prava jako MS. Ve vysledku by to mohlo znamenat, ze pokud by Netscape chtel uzavrit dohodu s ISP, u ktereho je i MS, nic by mu v tom nemelo branit. A abonenti by meli mit nabidku obou - nebo i vice - webovskych prohlizecu. Sefova ministerstva spravedlnosti, Janet Reno, se nejspis malinko pousmiva...:)
Zdroj: Nando TechNet
FBI hleda hackery

Ne snad ze by je FBI chtelo hned zamestnat:), ale snazi se vypatrat, kdo se vlamal do pocitacoveho systemu Pentagonu. Udajne to meli byt dva mladici, do jejichz domu FBI vtrhlo a zabavilo, co se dalo. Ani jeden z nezletilych mladiku nebyl zatcen. Nad udajnym vlamovanim se do vselijakych systemu vselijake obrany USA se vytvareji otazniky. Mnozi experti se domnivaji, ze CIA, FBI, armada a podobne instituce celou vec zamerne zvelicuji, aby dostaly "pridano" od statu i aby mohly provadet kousky, ktere se v dobe miru a pokoje provadet nedaji. Mozna na tom neco bude - pokud je vysledkem celeho vlnobiti, jake kolem hackingu minuly tyden spustily, jen zabaveni nejakych kramu a papiru dvou mladiku, pak to ve skutecnosti asi nic moc nebude... Jeste podivneji vyzniva tvrzeni pochazejici z Kongresu USA - ze loni pry bylo podniknuto 250,000 pokusu o vlamani se do armadnich systemu, pricemz 65% z onech pokusu pry bylo uspesnych. Inu...bud si hlasatele techto informaci strasne vymysleji (a vedi, proc), nebo je ochrana strategicky vyznamnych systemu USA tak ubohoucka, ze by se ji smal i Hloupy Honza u ZX Spectra.
Zdroj: USA Today
Mate obavy z vyzarovani mobilu do hlavy? Chce to turban!:)

Elektrotechnicky inzenyr Ali Halib Mohammad ze Sjednocenych arabskych emiratu ma dva leky na obavy proti moznym onemocnenim z pouzivani mobilnich telefonu. Prvnim je turban, resp. latka, kterou si panove i damy v arabskych zemich omotavaji hlavu. Kdyz se napusti inzenyrem namichanou smesi, ma pohlcovat energii zareni, vychazejiciho z anteny mobilu. Druhym trikem je blize nespecifikovane, lec jiz patentovane zarizeni, ktere ma odchylit vyzarovani od hlavy telefonujiciho cloveka. Turban je na vsechna podobna zareni, to druhe jen pro mobily. Berte turban!:)
Zdroj: Nando TechNet
Proc pry to Netscapu tak trva, nez odhali kod Communicatoru...

Humorna suskanda probehla v internetovych konferencich. Programatori Netscapu pry museji z kodu napred odstranit hromadu neprilis prijatelneho vyraziva, ktere tam behem let natukali. Treba takova promenna se da nazvat ruzne, zvlast kdyz vas uz poradne stve:)))
Zdroj: BAJT
Promeny na trhu s analytickym softwarem pro WWW servery

Vypuklo to pred vice nez dvema lety. Tehdy se objevily prvni programy, ktere projely soubor se zaznamy o navstevnicich vaseho serveru a podaly nejakou zpravu o svych zjistenich. Vzpominam, ze jeden, ktery jsem tehdy pouzival, zablokoval behem sveho dlouheho smatrani pristup k WWW serveru:) Mnoho takovych zjistovacu ma omezeni pro delku "pristupoveho" souboru, jaky jsou jeste schopne prezvykat. A delka techto souboru utesene roste nade vsechny meze, jeste nedavno obvykle. Roste i pocet serveru v Intranetech. Jejich spravci chteji mit kompletni prehled o pristupech ke vsem z nich. Coz je dalsi problem pro tradicni analyticky software. Firmy, ktere se touto problematikou zabyvaji, museji volit jine postupy. Hlavni zmenou je ocuchavani packetu, proudicich spleti Intranetu, misto nasledneho prosmatravani predlouhych souboru. Praktickym prikladem teto promeny muze byt nova verze Accrue Insight 2.0 firmy Accrue. Nejde ale o nijak levnou zalezitost. V zavislosti na obsahu licence ceka na zajemce platba mezi 60 az 100 tisici USD. Pokud se vam protocily panenky, tradicni postup s mnoha zlepsenimi pro Intranety nabizi Net.Genesis. Jeji net.Analysis Pro 3.5 pro NT stoji $4,495, pro Solaris a AIX $7,496.
Zdroj: TechWeb
V cervnu dostanou NT 4.0 jeste bezpecnostni prilepseni

Melo to prijit uz koncem lonskeho roku. Zpozdeni bylo udajne zavineno vyvojem NT 5.0. Coz napovida, ze bezpecnostni funkce cervnoveho Service Packu 4 budou pochazet z NT 5.0. Security Configuration Editor umozni spravcum NT a siti jimi osazenych konfigurovat a analyzovat jejich "bezpecnostni otrlost" a pristupova prava jednotlivych uzivatelu i jejich skupin. O tom, zda v novem Service Packu bude i Kerberos, se nic nerika.
Zdroj: InfoWorld Electric
Tlak proti praktikam MS dale roste

Den pred svym slysenim v Senatu USA vystoupili oba sefove firem Sun a Netscape na tiskove konferenci, ktera byla prenasena i zive. Oba tvrde zautocili na MS, ktery svou pozici na trhu blokuje jeho inovacni potenci. 95% pececek se prodava jen s Windows, protoze vlivem vyhradnich smluv MS s producenty PC neni jina sance. MS ze sve silne pozice kopiruje vsechny nove trendy a vaze je na Windows. Kdo co kde vymysli, to MS bud koupi nebo to ve svem provedeni hodi do vsudypritomnych Windows - tak MS predem zavira dvere moznemu uspechu ostatnich firem na stejnem trhu a z intelektu druhych jen sam tloustne.

Hrozi prevedeni praktik MS z jim obsazene oblasti pececek na Internet. Na nem uz to neni problem byznysu, ale problem spolecensky. Provazanim vselijakych zvlastnich smluv MS s producenty obsahu na Internetu by se MS mohl dopracovat k diktovani svych primych i neprimych zajmu celemu svetu (neboli Orwell jak vysity).

Na tiskovce poprve zaznelo, ze se ministerstvo spravedlnosti USA "snad" zabyva i moznosti likvidace vyhradnich smluv MS s producenty pececek. Cili ze by MS musel "rozvolnit" text smluv podobne, jako to ted udelal ve smlouvach s ISP. Producenti pececek by pak mohli nabizet jakekoli operacni systemy, aniz by za jejich prodej jeste navrch platili MS. Na konferenci se ve vztahu k MS sklonovalo slovo "monopol" ve vsech padech. Ostrosti, s jakou Sun i Netscape proti MS vystupuji, se neni moc co divit - obchodni praktiky MS jednomu ubiraji ohromnou porci trhu, druheho malem polozily...
Zdroj: InfoWorld Electric
Dalsi antimonopolni uder - 27 statu USA proti MS

27 statnich zastupcu USA - tj. vice nez poloviny americkych statu - vydalo prohlaseni, podporujici antimonopolni vysetrovani ministerstva spravedlnosti USA proti MS. V prohlaseni se uvadi, ze MS nici konkurenci jasnym porusovanim zakonu, cimz jde proti zajmum konzumentu produktu vypocetni techniky. MS by se mel vratit zpet na uroven otevreneho trhu, nikoli mu dominovat svymi monopolistickymi praktikami. Mezi staty, jejichz statni zastupci se k prohlaseni pripojili, je napr. pocitacove silna Kalifornie, ale neni tam stat, v¨nemz lezi rodna viska MS, tedy Washington. Zda se, ze ministerstvo spravedlnosti pocita s dlouhodobejsim postupem proti MS v zajmu vytvoreni silne fronty, proti ktere pak MS bude tezko operovat.
Zdroj: InfoWorld Electric

Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek