Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

4.-5. cervna 1998

Dnesni titulky News on 'Net:
Prohledavani, vystavba vlastnich indexu a dalsi hratky
Telefony v domacnostech na Internet
Centralni sprava pristupovych prav po siti
Evropsti ISP vyhlasuji valku telefonnim monopolum
A je to zase tady...celoobrazovkove supernudle
Automaticke kategorizovani textu pridelovanim tagu XML
Fax u velkych firem v USA stale nejpopularnejsi

Prohledavani, vystavba vlastnich indexu a dalsi hratky

Firma Blue Angel Technologies produkuje softwarovou radu programu a komponent pod zastresujicim nazvem Meta Star. Vsechny vychazeji z protokolu Z39.50 ANSI/NISO, ktery cti rada prohledavacu dat. Programy Modreho andela umoznuji vytvorit svuj vlastni konfigurovatelny prohledavac Intra/Internetu, nabidnout jeho index ostatnim uzivatelum, vytvaret - a verejne vystavit - spolecne dotazy na jiz existujici internetove prohledavace a s obdrzenou informaci nakladat mnohymi zpusoby.

Poslednim andelskym hitem je MetaDoor, ktery s podporou OLE DB prohleda indexy prohledavacu nikoli z prohlizece, ale primo treba z MS Wordu nebo z Excelu a obdrzenou informaci zaradi do textu. Prohledavat timto zpusobem lze z jakehokoli programu, ktery umi OLE DB. MetaDoor stoji $5,000. K nemu je ovsem nutno mit dalsi programy, o jejichz cene Blue Angel na svych strankach zarputile mlci. S nimi muzete vytvaret rovnez databaze via ODBC/SQL a editovat je i z webovskeho prohlizece. Ve vsem hraji svou vyraznou roli i javova rozhrani. Pripadne nadsence si dovoluji predem upozornit, ze vsechny produkty Modreho andela jsou vyvojovymi nastroji, takze bez ucasti programatoru to nebude hrat:)
Zdroj: NW Fusion a BAJT
Telefony v domacnostech na Internet

Firma Lucent, ktera se zabyva telekomunikacnimi technologiemi, spojila sily s firmou uniView pri vyvoji technologie, ktera umozni provoz domacich telefonu coby internetovych zarizeni. Telefon ma 94% americkych domacnosti. V prvni fazi pujde o umozneni prijmu a odesilani e-mailovych zprav, dalsi vyvoj by mel vest k podobe, ktera se da strucne vyjadrit slovy "Web Phone". Na pozadi takovych zmen je samozrejme hromada investic do zarizeni telefonnich ustreden a cele souvisejici infrastruktury az po novou podobu telefonniho pristroje v domacnostech. Jeho prvni funkcni vzorek by se mel predstavit uz ve 3. ctvrtleti t. r.
Zdroj: Wired
Centralni sprava pristupovych prav po siti

SiteMinder 3.0 firmy Netegrity umoznuje kontrolovat pristup jednak k datum na entyckovych a unixovych systemech, jednak k webovskym aplikacim. SiteMinder - coby server, ktery bezi na NT 4.0 - ma proto dve casti - Security Manager a Web Agent. Web Agent umoznuje centralizovanou spravu rizeni pristupu k webovskym datum a aplikacim na Intra- i Extranetech z webovskeho prohlizece. SiteMinder umoznuje radu dalsich fines, jako treba personalizovany pristup na zaklade uzivatelskych prav apod. Uzivatele mohou pristupovat k datum jak na zaklade prosteho zadani ID a hesla, tak s pouzitim osobnich karet. Jedno zalogovani se prenese na vsechny aplikace po cele kontrolovane siti, takze se uzivatel nemusi logovat u kazde zvlast (to je umozneno centralni databazi, v niz jsou vsechny prislusne informace o cele spravovane siti). SiteMinder 3.0 stoji od $3,995 pro 200 uzivatelu.
Zdroj: NW Fusion
Evropsti ISP vyhlasuji valku telefonnim monopolum

European Internet Services Providers Association, sdruzujici 500 ISP Evropske Unie, se v Bruselu "oborila" na administrativu EU, ktera nedela nic podstatneho v tom, aby se Internet mohl v Evrope rozvijet podobne jako v USA. Prumerny americky ISP zaplati za stomilovou linku 45 Mbps tolik, kolik evropsky za 2 Mbps (coz je ale safra nepomer!). Evropske telefonni monopoly vycucavaji penize hlava nehlava ze vseho, kde maji sve prsty. Evropsky Internet pod jejich prakticky neomezenym parazitismem jen upi. Nejde jen o ISP, ale samozrejme i o poplatky, ktere museji platit uzivatele telefonni site. Evropsti ISP zacinaji stale casteji vyuzivat americke spolecnosti, takze ve vysledku se velka cast jejich financi presouva do USA. Monopolum je to fuk a nijak nereaguji. Letosni rok se mel stat rokem deregulace telefonnich sluzeb v zapadni Evrope. Mel...ale nic moc se stale nedeje.

Komisar EU pro hospodarskou soutez pozadal rozzlobene ISP o trpelivost a slibil, ze se podiva na to, jak si monopoly pocinaji ve vztahu k Internetu. Optimalne nadita kapsa hloupych byrokratu vzdy vede k impregnovanemu pohledu na cokoli, co se jich "netyka". Kdyz tuhle situaci srovnate s perfektnim pristupem americke statni administrativy k "vecne fnukajicim" americkym telefonnim spolecnostem, ktere by rady tezily vic z obrovskeho objemu casu vyuzivani jejich linek pro prenos internetovych packetu, museji na vas jit mrakoty. Jak je mozne, ze nekde administrativa chape, v cem jsou preference pro budoucnost, jinde se nechape vubec nic? Je to stale totez dokola - blbost lidska je nekonecna...
Zdroj: Wired a BAJT
A je to zase tady...celoobrazovkove supernudle

Firma IC Systems pry ma patentovanou technologii na inzeraty, ktere se vam rozehraji po cele obrazovce. A dokud se nedohraji, nepusti vas tam, kam jste se puvodne chteli dostat. Uzivatel prohlizece to udajne nemuze nijak zastavit ani obejit. Pokusy o prosazeni takovych inzeratu se objevily uz davno - rikalo se jim "interstitials". Par serveru je zacalo pouzivat, ale rychle od toho zase ustoupily, protoze surfari od nich utikali jeste rychleji (slo o casovany redirect). Nevidim nejmensi duvod, proc by nemely servery s inzeraty IC Systems dopadnout stejne. Mozna by se takova inzerce mohla uplatnit u serveru, ktere poskytuji urcite - jinde placene - sluzby zdarma, a ziji jen z prijmu z inzerce. IC Systems pry uz vyvolala zajem o svuj zpusob inzerce u hamburgraru a spol. a u velkych obchodnich retezcu. Takze se muzete tesit na show, ve ktere se bude pul minuty sestavovat roztomily hamburger, do nehoz se roztomile zakousne roztomila rodinka s typicky idiotskymi usmevy zboznovanych konzumentu:)
Zdroj: InternetNews.com a BAJT
Automaticke kategorizovani textu pridelovanim tagu XML

Softwarova rada Knowledge Management firmy Autonomy je zajimavym resenim koncentrace velmi ruznorodych textu do znalostni databaze, ktera se vytvari automatickym rozeznavanim obsahu ve vztahu ke stanovitelnym kategoriim. Text se automaticky opatri tagy XML a hypertextovymi referencemi. Texty mohou pochazet napr. z emailovych zprav, wordprocessoru, PowerPointu, Excelu, Acrobatu, Lotus Notes, ze souborovych serveru, databazi SQL/ODBC, ze ziveho chatu (napr. IRC)...apod. etc. Pokud nekdo z ucastniku systemu ulozi text, ktery by meli cist jeste jini lide, nebo proto, ze sleduji texty v urcite kategorii, adresati mohou byt na novinku upozorneni jednou z mnoha cest - e-mailem, faxem, pagerem nebo pusicem.

Obsah databaze muze slouzit jako zdroj vnitrofiremnich informaci na Intranetu, ale lze ho zpristupnit i na Internetu. Mozna je rovnez personalizace vyberu obsahu databaze. Automaticky proces zarazovani textu do kategorii probiha na zaklade technologie zvane Adaptive Probabilistic Concept Modeling, cili jde o pravdepodobostni model, prizpusobitelny konkretnim podminkam. Rucnich praci pak netreba. System udajne smatra v dokumentech vsude, kam jest mu urceno smatrat, sam rozhodne o zarazeni novych dokumentu do kategorii a prida prislusne tagy XML, diky nimz je znalostni databaze i snadno prohledavatelna. Cely automatizovany system s nazvem "Agentware Knowledge Server" se objevi na trhu pristi tyden v utery (cena neuvedena).
Zdroj: TechWeb a BAJT
Fax u velkych firem v USA stale nejpopularnejsi

Ac je to skoro k nevire, pruzkum mezi 814 zamestnanci nejvetsich americkych firem vyjevil, ze se fax povazuje za nastroj pro vyvolani nejrychlejsi odpovedi. Jak si tak mane vzpominam, v dobe, kdy jsme jeste meli fax, jsem nad kazdym jeho vyplaznutym jazykem horekoval: "Proboha, zase ourad a zdrzovani...kdy uz lidi konecne zacnou pouzivat e-mail?" A nekdy misto rychle odpovedi nasledovalo ulozeni podobaneho papiru na hromadu, ktera rostla umerne behu casu. Takova hromada se po pulroce vyrizuje znamym zpusobem - tesne ke stolu se prilozi kos a elegantnim pohybem se ta hromada primeje k volnemu padu do kose:)

Faktem je, ze e-mailova schranka obsahuje takovych "kosovych kandidatu" denne mnoho - tady ale staci vymaz a zadny svincik nikde nezustane. Podstatna u e-mailu je moznost okamzite reakce s pouzitim citaci a strucnost. A jednoducha archivace s moznosti prohledavani. Ani fax ani e-mail nemaji plnou pravni platnost. V USA se ale uz pokouseji dodat tuto platnost e-mailum, ktere projdou americkou postou s nalezitymi digitalnim overenimi. Tak vam nevim, jak to (a na co) tech 814 zamestnancu superfirem vlastne myslelo...:)
Zdroj: TechWeb

4. cervna 1998

Mimoradna informace
Reakce Bajtu a autora prohledavace Sherlock na nactiutrhani a sireni pomluvy Danielem Docekalem v jeho "Svete Namodro"

V Docekalove "Svete Namodro" vysel clanek D. Docekala hrube ostouzejici prohledavac Internetu Sherlock a jeho autora. Je to smesice blabolu, usvedcujici autora pomluvy z nevedomosti a nakonec i ze zleho umyslu poskodit. Na sproste ostouzeni D. Docekala a jeho vyzvu k eliminaci Sherlocka z Internetu reaguje nize svym velemirnym a zcela argumentacnim zpusobem autor Sherlocka (slusnejsiho cloveka neznam). Mne je pan Docekal zcela burt - se svym ostouzenim a spinenim at se vyrovnava sam, jak chce. Autor Sherlocka se ovsem zcela opravnene dozaduje omluvy a otisknuti sve odpovedi ve Svete Namodro.

Otevreny dopis Martina Marese Danielu Docekalovi

Vazeny pane Docekale,
jako autor prohledavace Sherlock odsuzovaneho za "hackerske praktiky" ve vasem clanku uverejnenem dne 4. 6. 1998 ve Svete Namodro - Sherlock sice vyhledava ale taky dela cosi jineho - citim jako svou povinnost na tento silne zavadejici a dalo by se rici, ze temer i nactiutrhacny clanek, postaveny na zkreslenych informacich a prekroucenych citacich, reagovat. Nepovazuji za slusne zverejnovat clanek podobneho razeni bez predchoziho dotazani se dotcene osoby na jeji reakci, lec stalo se, a proto reaguji touto cestou...

Nejdrive tedy, o cem vlastne zminene kusy logu jsou. Zminene tri polozky by mely odpovidat URL (194.213.62.98 je www.sherlock.cz, ze ktereho pokusy pochazely, 194.196.16.35 je www.svet.namodro, 194.196.16.39 neni registrovano, nicmene po kompletnim prozkoumani dumpu domeny .cz vyslo najevo, ze jde o www.trask.cz):

[1] http://svet.namodro.cz/w-filmtv/_vti_bin/shtml.dll
                               28. 5. 98, 0:22:05
[2] http://svet.namodro.cz/svetnews/'/svetnews/retrieve.asp
                               28. 5. 98, 7:35:58
[3] http://www.trask.cz/NetManage/Netmanage.htm
                               18. 5. 98, 23:08:41
Podivam-li se do logu od Sherlocka, je v nem:
[1]

24-05-98 00:09:19 gatherd [10735] <2>
          http://svet.namodro.cz/w-filmtv/_vti_bin/shtml.dll/
                 speed2/speed2.htm/map: OK

24-05-98 00:24:54 gatherd [10735] <2>
         http://svet.namodro.cz/w-filmtv/_vti_bin/shtml.dll/
                predator/index.htm/map: OK

24-05-98 00:29:58 gatherd [10735] <2>
         http://svet.namodro.cz/w-filmtv/_vti_bin/shtml.dll/
                5thelement5th.htm/map: OK
Casove udaje jsou mirne posunuty (na rozdil od casu Sherlocka zjevne neni cas Sveta Namodro sitove synchronizovan), takze presne nevime, ktery ze zaznamu odpovida. Nevadi, prozkoumame vsechny.
[2]
V inkriminovanem okamziku nic nenalezeno, nicmene je zde napadna podobnost s nasledujicim zaznamem:
24-05-98 17:01:03 gatherd [10735]
         <2> http://svet.namodro.cz//svetnews/telo.asp: OK
Vypada to tedy, ze se pan Docekal pri prepisovani logu do HTML dopustil drobneho preklepu a misto "17" napsal "7".
[3]

18-05-98 23:11:30 gatherd [17793]
         <2> http://www.trask.cz/NetManage/NetManage.htm: OK
Na [1] a [2] je videt, ze HTTP server do logu zapsal pouze cast URL, konkretne jen cestu k .dll a uz nikoli zbytek, ktery predal .dll jako parametr. A pana Docekala jsem na tento problem jiz jednou upozornoval (viz nize).

Dobra, nyni si polozme otazku, kde vlastne Sherlock na tato URL prisel. Nasledujici odkazy ukazuji, ze naprosto regulernim postupem, to jest tim, ze si vsimal, kam vedou linky z ruznych stranek.

[1]

/w-filmtv/_vti_bin/shtml.dll/predator/index.htm ->
         /w-filmtv/_vti_bin/shtml.dll/predator/index.htm/map
/w-filmtv/index-qpr.htm ->
         /w-filmtv/_vti_bin/shtml.dll/predator/index.htm
Stejnym zpusobem vedou linky i pro adresare speed2 a 5thelement.
[2]
Tento link vedl na Svet Namodro odnekud zvenku a zjevne vznikl preklepem v URL. Jelikoz aktualni databaze neni dosud oindexovana, dohledani tohoto linku by trvalo nekolik hodin. Pokud o tento odkaz mate zajem, mohu jej v historicky kratke dobe najit.
[3]
Sem vede odkaz primo z http://www.trask.cz/Company/Info.htm

Myslim, ze fakta dostatecne jasne ukazuji, ze nejde o vubec zadne hackerske utoky, nybrz o zcela regulerni prohledavani obsahu WWW stranek a nasledovani odkazu, jak to ma kazdy sitovy prohledavac v popisu prace. Naopak vidim zasadni problem v tom, ze pan Docekal nerozumi logum sveho WWW serveru a interpretuje clanky o bezpecnosti, aniz by mel zakladni znalosti realii k tomu potrebne.

Co se tyce toho, ze mne pan Docekal na tento problem upozornoval a ze jsem slibil chybu odstranit: Pan Docekal mi opravdu mail na toto tema pred nekolika mesici posilal, nicmene si v nem stezoval na dve ruzne veci: na opakovane stahovani nekolika malo dokumentu (na coz jsem odpovedel, ze opravdu jde o chybu Sherlocka a pevne verim, ze jsem ji opravil) a na pristupy k .dll, velice podobne tem, na ktere narazel nyni. Jiz tehdy jsem mu odepsal ve velice podobnem duchu - to jest analyzou toho, odkud linky vedly, a s upozornenim na nekompletnost cesty v jeho logu.

Tvrzeni pana Docekala (doslovne cituji vcetne chybejici interpunkce): "Pred par mesici byla odpoved autora Sherlocka ze jde o "chybu" a ze se tam asi reference na /_vti_bin/shtml.dll dostala omylem a ze se o napravu "chyby" postara (...)", je tedy naprostym prekrucovanim faktu: Sice jsem odpovidal, ze jde o chybu, lec o chybu pana Docekala v interpretaci jeho logu. Tez jsem netvrdil, ze to bylo omylem a naopak jsem stejne jako v tomto dopise (s vyjimkou [2]) o vsech odkazech dolozil, ze byly ziskany zcela regulerni cestou ze stranek Sveta Namodro samotnych.

Zadam tedy pana Docekala (v souladu s platnym tiskovym zakonem) o zverejneni plneho textu teto reakce ve Svete Namodro vcetne omluvy autora puvodniho clanku za uvedeni nepravdivych tvrzeni a nepodlozenych utoku na Sherlocka, jakoz i na mou osobu.

Navic panu Docekalovi opet nabizim: nepreje-li si, aby byl jeho server Sherlockem prohledavan, aby o tom informoval bud primo mne prostrednictvim mailu nebo Sherlocka samotneho prostrednictvim zaznamu v /robots.txt (viz Robot Exclusion Standard). Tuto nabidku jsem panu Docekalovi ucinil jiz pri predesle "vymene nazoru" a zustala bez jakekoli odpovedi.

[Vse zde uvedene jsem ochoten dokumentovat logy Sherlocka, zverejnenim mych tehdejsich odpovedi panu Docekalovi, jakoz i kompletnimi zdrojovymi texty prohledavace, ze kterych je naprosto jasne, jak postupuje - viz ostatne http://www.sherlock.cz/tech.html .]

S pozdravem
Martin Mares
Autor prohledavace Sherlock


Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek