Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

11.-12. srpna 1998

Dnesni titulky News on 'Net:
E-mail vitezi nad telefony
Jeden z prukopniku Inetu a vypocetni techniky ted oboji odmita
Rezervace hotelu via Inet na velkem vzestupu
Zlodejsky hacker na svobode za spolupraci s FBI a tajnou sluzbou
S utajovanim udaju uzivatelu Inetu o sobe to pry neni tak horke
Portalovy maraton bez cilove pasky

E-mail vitezi nad telefony

Pro lidi, kteri pouzivaji Internet uz leta letouci, je to stara vec. Pro mnohe mlada, ale s vysledky stejnymi. Clovek proste neodola, aby misto telefonovani neusedl k pocitaci a nenapsal zpravicku, prestoze psani casto zabere vic casu nez vyrizeni telefonatu. Ten druhy si zpravu precte kdykoli a nejspis odpovi stejnou cestou. Vsechno jde hezky v klidu, bez vyzvaneni, probijeni se obsazovacimi tony a neprijemnou komunikaci s telefonnimi roboty a zaznamniky. Kazdy druh komunikace ma sva plus i minus predevsim z hlediska casove efektivnosti a vztahove, resp. psychologicke pusobnosti.

Pruzkum, na kterem se podilely firmy Yahoo a Ziff-Davis, potvrdil trend rostouciho vyuzivani e-mailu. 55% respondentu pouziva e-mail casteji nez telefon pro mezimestskou a 33% pro lokalni komunikaci. Pres 80% lidi pouziva e-mail doma i/nebo v praci. 82% e-mailuje s prateli, 59% se svymi pribuznymi, 56% s kolegy v zamestnani, 47% s firemnimi klienty a 39% se svymi nadrizenymi. Polovina respondentu vyuziva i papirovou postu mene nez e-mail.

Skoda, ze pruzkum nezahrnul i chat. Z vlastni zkusenosti vim, ze nezridka davam prednost chatu pred e-mailem, a urcite nebudu sam. Nastup "instantnich messangeru", jako Yahoo, AOL a samozrejme a predevsim ICQ vytvari novou kategorii komunikace, ktera jde jak mimo klasicky chat (napr. IRC ci unixovy talk), tak mimo e-mail, prestoze neco jako e-mail u messangeru pouzivat lze. Vysledky takoveho pruzkumu by byly dost zajimave, protoze uz "v tom jedou" desitky milionu lidi.
Zdroj: Yahoo News a BAJT
Jeden z prukopniku Inetu a vypocetni techniky ted oboji odmita

Astronom a pocitacovy vedec Clifford Stoll psal v roce 1963 Fortran, assembler a jako jeden z prvnich pouzival ARPAnet (predchudce Inetu). Napsal dva bestsellery (v prvnim, nazvanem "The Cuckoo's Egg", neboli "Kukacci vejce," popisuje sve odhaleni mezinarodni spionazni site, kterou objevil diky drobne diferenci v platbach uctu v universitnim systemu). Ve svem druhem bestselleru - "Silicon Snake Oil" - vyjadruje sve rozcarovani z role vypocetni techniky a Internetu v lidskem zivote, z nesplnenych nadeji, ktere se do toho vseho vkladaly. Vzhledem k tomu, ze pocitace zna zevrubne a rovnez prosel si i casem zavislosti na nich a na Inetu, nemuze proti jeho vyvodum nikdo nic moc namitat.

C. Stoll nejvic ze vseho odmita nasazovani pocitacu do skolnich trid (momentalne silne prosazovane Clintonovou vladou). Ma pro to jednoduche duvody - pocitace poskytuji fakta, ale nevyvijeji schopnost mysleni, citeni, konani atd. Pro nej je dobrym ucitelem ten, na koho se cely zivot vzpomina proto, ze poskytl svym zakum zaklady pro zivotni uplatneni, rozvinul jejich schopnosti a sebeduveru. Pocitace ve tride devalvuji pozici ucitele a obiraji o cas, ktery ucitele maji vyhrazeny pro komunikaci se svymi zaky. C. Stoll rika, ze ten, kdo mu do zivota nejvic dal, byl jeho ucitel anglictiny, ktery mu odhalil podstatu mysleni a vyjadrovani. Neco takoveho pocitac nikdy nedokaze.

K Internetu se C. Stoll stavi rovnez negativne, zvlaste je-li naduzivan v kazdodennim zivote. Clovek sedici pet hodin u monitoru s webovskymi strankami se nijak nezmeni, neni o nic dovednejsi, je jen o pet hodin starsi. Ztraci hodiny sveho zivota, ve kterem je cas jednou z nejvzacnejsich hodnot. On sve male deti vede k tvurcimu rozvoji jejich schopnosti. Rika napr., ze by ho nenapadlo koupit jim plastovy domek v hrackarstvi. Misto toho rozreze papundeklovou krabici a prida lepici pasku, aby spolu s detmi postavil jejich vlastni dum. C. Stoll ma strasnou spoustu pravdy - rikam strasnou, protoze by mela vcas vystrasit vsechny, kteri ji nevidi vsude tam, kde ma sve nejvetsi opodstatneni.
Zdroj: SJ Mercury a BAJT
Rezervace hotelu via Inet na velkem vzestupu

Firma HRN nabizi na serveru Hotel Discounts rezervace hotelu po celem svete za nizke ceny. Hlavne se tak ale rychle dozvite, kde je kdy volno a hned si vyberete bez nejakeho bludneho telefonovani. Ceny zacinaji na $35 (dvouhvezdickove). Chtel jsem se podivat na ceny hotelu v Praze, ale nebylo mi doprano - musite tam zapsat svou e-mailovou adresu, na kterou pak info dostanete, coz se mi nechtelo. Obrat za platby hotelu via Inet na vsech serverech se pro tento rok odhaduje na ctvrt miliardy USD. Hotel Discount (jeste s jinym serverem, ktery je jen jeho kopii), vykazuje 4,5 milionu zadosti o stranku mesicne, zatimco pred pulrokem to bylo "jen" 1,1. Mesicni obrat presahl 3 miliony USD a za cely letosni rok by mel cinit cca 30 milionu USD. Vzhledem k tomu, ze prumernou cenu ubytovani jednoho cloveka na jeden den bych odhadl na nejakych $60, proda se via servery HRN asi 50,000 clovekopostelodnu (fuj!:) mesicne. Pokud by HRN mela nejakych 5% z prodeje, dalo by ji to hrubych 150,000 USD mesicne, coz uz jde (naklady na zajistovani aktualnich nabidek, na tanec kolem jejich vyrizovani a na marketing nijak male vsak jiste nebudou).
Zdroj: URLwire a BAJT
Zlodejsky hacker na svobode za spolupraci s FBI a tajnou sluzbou

Jmenuje se Justin Peterson. Od svych 12 let se zabyval pocitaci, predevsim tim, jak s nimi manipulovat mene obvyklymi zpusoby. Brzy techniku ovladl tak, ze pro nej nebyl problem najit v elektronickych sitich slaba mista, ktera vyuzival ve svuj financni prospech. Pri zahlazovani stop pouzival tzv. softwarove bomby, takze nicil systemy, ze kterych kradl. Kradl i v beznem zivote. V roce 1991 ho chytila policie v ukradenem Porschi. Pri prohlidce jeho bytu nasla falsovane kreditni karty, ziskane na zaklade hackingu. A putoval do vazby. Tam za nim prisli agenti FBI a slibili mu odklad veci za praci pro ne. Vzal to a honil po sitich sve "kolegy". Proslycha se, ze prave on pomohl mnoha z nich do vezeni. Na pripadu Petersona je podivnych nekolik veci. Peterson cile kradl i pri praci pro FBI. Kdyz primou praci v FBI ukoncil, byl na svobode. O par let pozdeji - v roce 1995 - ho sama FBI dopadla, kdyz se "neprofesionalne" vratil do site banky, ze ktere uz ukradl $150,000. FBI uz tam na nej trpelive cekala.

Takovych hackeru je vic a nekteri z nich sedi na dlouha leta za mrizemi. Nikoli tak Peterson. Misto ohlasenych 60 let, doplnenych pokutou dvou milionu USD, si ve vezeni odsedel jen dva roky. Pote byl propusten na svobodu a hned zalozil computerovou firmu (trestani hackeri nesmeji na sit vubec a pracovat s "odizolovanym" pocitacem smeji jen pod dohledem). Kolem Petersona je spousta otazniku, ktere zustavaji utajeny. Petersen ma na Webu pornoserver a spravuje nekolik nocnich klubu v Los Angeles. Rovnez nabizi konzultacni sluzby pro zabezpeceni firemnich systemu. To je nova, velmi lukrativni oblast pusobnosti hackeru typu "ja uz budu hodny". Najdete je na napr. serveru Rent-A-Hacker. Pripad Petersona silne zavani nedavno minulymi casy, ve kterych si kriminalni spolupracovnici StB, KGB etc. zili, jak chteli. FBI je taky na tri pismena...
Zdroj: ZDNet
S utajovanim udaju uzivatelu Inetu o sobe to pry neni tak horke

Sice asi 60% lidi si pri vyplnovani prilis zvedavych formularu vymysli, ale staci pry jim poskytnout nadeji na kupon, za ktery dostanou pizzu zdarma, a razem je vsechno jinak:) Jen velmi malo lidi bojuje za sva prava na utajeni svych udaju. Aby WWW servery dostaly dost nudli, museji mit demograficky prehled o svych navstevnicich. Ten zajistuji nejen via formulare, ale i sledovanim chovani surfaru na jejich serveru. U inzerentu roste zajem davat sve nudle jen tam, kde se dostanou k lidem, jimz je obsah inzertni nabidky blizky mistne nebo zajmove. Tenhle trend se snazi drzet placene inzertni site, ktere dodavaji nudle na velke servery. Proti dodavkam nudli z inzertnich siti zase vznikaji programky, ktere blokuji prisun cehokoli z tech nekolika malo adres do prohlizecu:)
Zdroj: TechWeb a BAJT
Portalovy maraton bez cilove pasky

Trend je jasny - na Inetu vznikne nekolik "vstupnich bran" s rozsahlou nabidkou vseho, co si surfar bude prat. Samoobsluhy, ve kterych nedohlednete konce kraje a kde je naprosta vetsina veci zdarma, protoze po zdech visi placene plakaty, vybizejici k navsteve jinych obchodu. Porce tech plakatu, ktere nejaka desitka portalu spolkne, je a nadale bude mamuti. Ostatni desitky tisicu serveru si rozeberou ten zbytek. Kdo se na tehle dlouhe a dost silene trati neustaleho nabalovani vseho mozneho opozdi, tomu vytouzene plakatky sebere konkurence. Portaly vypadaji jak vanocni stromecky a jako by uz pomalu nevedely, co na sebe jeste navesit. Po ozdubce, ktera se objevi na jednom z nich, hned sili vsechny ostatni, aby ji taky mely, a to pokud mozno hned.

Bezplatny e-mail nebo chat je uz skoro nuda... Posledni vlna privedla na portaly internetove obchody. Ted ziskal - samozrejme docasny - naskok Excite svou nabidkou telefonovani via Inet i pro Evropu, Dalny Vychod a Australii. Tuto sluzbu bude zajistovat vehlasny Net2Phone firmy IDT. Jeho loga budou vsude na Excitu. Uzivatele si budou moci zalozit sve vlastni telefonni adresare a po kliknuti na jakekoli telefonni cislo se dovolaji na (skoro) jakykoli telefon na svete za malo penez. Ostatni tak zase maji v potu tvare co dohanet... Jedna teorie rika, ze nic nemuze rust nade vsechny meze. Ta "vsechnamez" na portaly zrejme ceka v podobe budouci technologie "chaoticke" distribuce dat, zcela odlisne od soucasne komunikace uzivatelu Inetu s portaly. Zaniknou pak...?
Zdroj: Internet Magazine a BAJT

Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek