21. rijna 1998

Linuxovy kernel 2.2 pred dokoncenim
Prodejna knih Barnes & Noble rozsiruje sve nabidky

I ColdFusion pocestuje na Linux

Firma Allaire zacala pracovat na puvodne takrka vyhradne databazovem programu pro Web v roce 1995. Jednu z prvnich verzi Cold Fusion pouzivam dodnes. Allaire se zamerila hlavne na NT, pozdeji pridala Solaris. Za ty tri roky ColdFusin vyrostl do velmi variabilniho a "vseho schopneho" aplikacniho serveru. Pomoci prikazovych tagu, lustenych via CGI nebo API, muzete nejen manipulovat s databazemi, ale delat takrka co vas napadne v internetove komunikaci. Tagy si muzete definovat i sami. Prenaset promenne aj. data lze i mezi prostredimi dalsich jazyku (Java, JavaScript, Perl). Je toho hodne moc...

Takovy aplikacni server by se pochopitelne libil mnoha vyvojarum i na Linuxu. Mnoho z nich muselo v zamestnani delat pro NT, prestoze Linux znaji. Vybrali si ColdFusion. Jeho zvladnuti zabere dost casu. Co se clovek jednou nauci, by pak rad uplatnil i jinde. A tak tlak na prevedeni ColdFusion na Linux rostl a silil. Jak videt, zdarne. Dalsi verze ColdFusion uz budou i pro Linux. Bohuzel, nepujde o nijak levnou zalezitost. Ceny ColdFusion pro jakykoli system budou priblizne stejne - par tisic dolaru. Ale muzu potvrdit, ze kdyz si na ColdFusion zvyknete, dela se vam s nim dobre a mnoho "komplikovanych" zalezitosti vyresite za velmi kratkou dobu. I pres tu neprijemnou cenu nepochybuji o tom, ze se ColdFusion bude na Linuxu darit. Na adrese uvedene v zahlavi zpravy se o jeho budouci linuxove verzi dozvite trosku vic.
MS se skvari u soudu, ale jeho prijmy dosahuji astronomickych rozmeru

Cisty prijem z vlastni cinnosti MS dosahl v minulem ucetnim ctvrtleti 1,52 miliardy USD (celkovy takrka 4 miliard USD). Za rok zase o 26% vic. MS to mj. pricita velkemu zajmu o W98, kterych se zatim prodalo deset milionu. Roste i prodej NT. Ale zpomaluje se odbyt baliku Office 97. Dobre se ma darit i NT Exchange Serveru a SQL Serveru. Ja vam nejak nevim, ale ja bych si pri techto cislech klidne setril nervy a misto buhvijakeho hadani se s vladou klidne provedl nejakou humornou "sebediverzifikaci", ktera by pobavila davy a navzdy zustala zapsana zlatym pismem v historii antimonopolnich strkanic...:)
Zdroj: InfoWorld Electric a BAJT
Web do mobilnich telefonu

Sun koupil kanadskou firmu Beduin, ktera vytvorila nejmensi webovsky prohlizec v Jave - ma jen 260 KB, coz je pouze tretina rozsahu, jaky muze predstavit konkurence. Prohlizec se jmenuje Impact. Licenci na jeho vyuziti koupila telefonni spolecnost Nortel, ktera se s nim hodla prosadit na evropskem trhu mobilnich telefonu. Sun nezavahal a rychle se s Beduinem dohodl. Jeste aby mu, coby javovemu otci, neco takoveho uniklo!...sup s tim do domaci staje:) Beduin je prikladem dalsi rychle a uspesne zatvy na internetovych polich. Tato dvanacticlenna firma vznikla teprve v minulem roce. Co se za takovy jeden rok da udelat, kdyz se vi, co a jak... A jak se rok za rokem da ztracet, i kdyz se vi, co a jak, ale prostredi, ve kterem by se to chtelo uplatnit, nereaguje, ze...?
Prvni "plna betaverze" MSIE 5.0 za rohem a zajimava dira v MSIE

MSIE 5.0 pro koncove uzivatele se ma objevit v prvnim listopadovem tydnu (dosud byl coby "preview" jen pro vyvojare). V kombinaci s timto ohlasenim prisla z Danska zprava o hezke dource v MSIE. Princip je sam o sobe zajimavy. Ciselnou adresu IP (xxx.xxx.xxxx.xxx) si muzete prepocitat na jedno cislo. Prvni cast vynasobite cislem "256 na treti", druhou "256 na druhou", treti 256, posledni zustane. Pak vsechno sectete. Vysledne jedno cislo bez tecek date do URL http. A dostanete se na server, jehoz adresu jste takhle prepocetli. U MSIE je ale problem v tom, ze jednociselne URL chape jako intranetove (nikoli internetove). A pro intranet se obvykle snizuji bezpecnostni urovne. A to uz je pole pro ActiveX, JavaScript a jine hratky, ktere mohou oslabenou bezpecnosti proniknout na uzivateluv pocitac a dal do intranetu. Tahle "bezteckova" dira byla pripadne nazvana "Look ma, no dots":) Proxy servery ale tato bezteckova adresa zvenci neprojde. MS diru uznal a lata. Zatim doporucuje nasadit nejvyssi bezpecnostni uroven i pro komunikaci uvnitr intranetu.
Zdroj: InfoWorld Electric a BAJT
Linuxovy kernel 2.2 pred dokoncenim

Ja jen, abyste vedeli, pokud jeste nevite. Jinak bych musel jen opakovat, co se v takovych chvilich rika - vsechno bude zase lepsi, rychlejsi a robustnejsi, bude v tom vic driveru pro vic zarizeni (i kdyz chybi USB a DVD), podpori to RAID 0, 1, 4, 5, precte NTFS a FAT32 Windows etc. Ale to uz ted vetsina linuxovych nadsencu nejspis studuje v hluboke koncentraci a chysta se to pilne ozkouset. Kdy? Nejpozdeji v prosinci, mozna i o neco drv. Linux jede a rozhodne ma kam.
Zdroj: TechWeb
Prodejna knih Barnes & Noble rozsiruje sve nabidky

Je to tak... Kdyz nekdo prijde jako druhy za nekym rozrostlym, tezko se mu prosazuje. B&N se snazi, co muze, ale Amazon je stale hodne vepredu. Staci porovnat jejich posledni zname obraty - 14 a 148 milionu USD je dost vymluvnych. B&N rozsiril vyber na 4 miliony titulu. Mezi nimi nejsou pouze ty, ktere jsou na sklade u B&N a jinych knihkupectvi, ale i tezko sehnatelne antikvarni knihy, resp. novejsi, ale vyprodane (takovou shaneci sluzbu ma i Amazon). B&N dohani Amazon i pripojenim recenzi knih, doporucovanim titulu podobnych tem, o jake surfar prave jevi zajem, a detskym koutkem. Navic je tam moznost posilat elektronicke pohledy via e-mail. B&N ma stesti v tom, ze je skutecnym fyzickym knihkupectvim, takze zije i jinak. Amazon je jen internetovym.
Zdroj: Business Today