Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

29.-30. cervence 1998

Dnesni titulky News on 'Net:
Neprijemna dira v e-mailovych klientech MS a NS
Rozepre MS vs. RealNetworks ma necekane pokracovani
Senatni komise odhlasovala dvoulete moratorium na dane pro Inet
Nejvetsi internetove aukci se financne stale nedari
Jak zahnat na utek zajemce o koupi cehokoli na hloupych serverech
Pozoruhodne domenovani

Neprijemna dira v e-mailovych klientech MS a NS

Finsti pocitacovci z University v Oulu objevili diru, kterou se muze na windowsovskem pocitaci spustit programek prostrednictvim zaslane e-mailove zpravy. Nebezpecny kod je ukryt v tagu, identifikujicim soubor, pripojeny ke zprave. Spusti se pote, co se prijemce zpravy pokusi soubor prohlednout/spustit/ulozit. Dira je v postovnich klientech MS Outlook Express 4.x a Outlook 98 a v NS Mail 4.05 a 4.5b1. MS uz ma zaplatu pro Outlook, Netscape ji zacleni az do dalsi verze 4.6, ktera se ma objevit 7. srpna.
Zdroj: ZDNet
Rozepre MS vs. RealNetworks ma necekane pokracovani

Robert Glaser, ktery vypovidal pred americkym Senatem (viz minulou sadu zprav), napadl MS kvuli disfunkci RealPlayeru 5.0 s G2 po instalaci MS MediaPlayeru ve Windows. Organizace Association for Competitive Technology provedla testy a dospela k nazoru, ze chyba je v klientovi RealPlayer, nikoli na strane MS. Na svem serveru uverejnila i zaplatu RNfix. K pocinu teto organizace ale neni plna duvera, protoze jsou v ni zastupci firem, uzce spolupracujicich s MS.

Vystoupeni R. Glasera v Senatu v souvislosti s naslednymi pochybnostmi o opravnenosti jeho obsahu nevyvolava moc nadseni. Nektere firmy uz to davaji RealNetworks zretelne najevo. Z one zaplaty tezko soudit, zda je jedinou cestou k funkcnosti RealPlayeru 5.0, i jaka jednani s jakym obsahem mezi MS a RealNetworks vsemu predchazela. S eventualitou vzniku takove zaplaty mel R. Glaser pocitat pred tim, nez v Senatu vystoupil. Ted je jeho vypoved navenek ponekud znehodnocena a stavi se proti nemu. Bude zajimave sledovat, jak na to vsechno on sam zareaguje.
Zdroj: NEWS.COM
Senatni komise odhlasovala dvoulete moratorium na dane pro Inet

V USA se uz asi rok diskutuje o tom, ze by pro rychlejsi rozvoj obchodu na Inetu bylo dobre osvobodit internetove prodeje konecnym uzivatelum od dani. V Senatu vznikly dva navrhy - jeden pro trilete, druhy pro sestilete moratorium. Financni komise Senatu nakonec odhlasovala pouze dvoulete. V roce 2000 ma byt objem daneho typu prodeje via Inet "pouze" 20 miliard USD, coz je v celkovem obratu obchodu v USA kapicka v mori. Navrh komise jeste musi projit obvyklym legislativnim postupem.
Zdroj: NEWS.COM
Nejvetsi internetove aukci se financne stale nedari

Aukce Onsale, ktera vznikla snad jako vubec prvni onlinova aukce na Inetu, hlasi stale vetsi ztraty i pres stale rostouci prijmy. Za uplynule ctvrtleti ztraty dosahly ctyr milionu USD (pred rokem cca ctvrt milionu), prijmy 50,8 milionu USD (pred rokem 18,6). Onsale tim ale nijak nevybocuje z trendu, kterym se vyznacuji ryze internetove firmy. Vsechny stoji pred jasnou otazkou - kdy prestat s velkym investovanim do rozvoje a zacit sbirat smetanu? Pokles investic do rozvoje SW/HW a marketingu muze pomoci konkurenci a odlakat surfare a inzerenty k ni.

Aukcni konkurence na Inetu je opravdu obrovska a stale roste. A tak se investuje ostosest, kdyz je z ceho brat. Onsale ma z ceho - na burze si stoji docela dobre a je mezi firmami, jejichz akcie (s momentalni cenou cca $26) se doporucuji ke koupi. Na druhou stranu se aukci Onsale nedari ani zdaleka tak, jako prodejne literatury a hudby Amazon, prestoze jsou si svym vznikem a do urcite miry i svym zakladnim pojetim dost blizke.

Amazon sice ma jiny, rychlejsimu uspechu "vstricnejsi" prodejni sortiment, ale je take mnohem sviznejsi v implementaci technickych fines (predevsim v nasazovani softwarovych agentu, ktere sleduji pohyby surfaru po obsahu serveru a nabizeji jim literaturu odpovidajici jejich zajmum - podobni agenti jsou treba i v hudebnim CDNow). Pokud se Onsale bude chtit udrzet na cele aukcnich serveru a dostat se ke zisku, ceka ho jeste poradna hromada vyvojove driny.
Zdroj: NEWS.COM a BAJT
Jak zahnat na utek zajemce o koupi cehokoli na hloupych serverech

Pred casem uz jsem o vysledcich jedne studie v uvedenem smeru psal. Ale neuskodi, kdyz zopakuju pet zakladnich chyb, ktere spolehlive odezenou potencialni kupce z prodejnich serveru - casove narocna grafika (Dell, ale treba i Onsale); nuceni surfare ke stazeni nejakeho softwaru, nez mu bude dovoleno si neco koupit (Adobe s jeho Acrobatem); ukryti "pokladen" pred surfarem (Apple); obtizne vyhledani vytouzeneho produktu; nabidky odskoku z prodejny do jinych, neprodejnich casti serverove farmy.

Ja k tomu dodam cerstvou zkusenost - vcera jsem potreboval zjistit pocet "leteckych" mili na nekolika civilnich leteckych trasach. Co clovek v takovem pripade logicky udela? Vleze na server nejake letecke spolecnosti. Zkusil jsem Lufthansu, Deltu, Swiss Air, SAS apod. a nestacil se divit. Nejen, ze se tam absolutne houby dozvite (jedine, kde se mile vubec objevuji, jsou reklamni nabidky bonusovych mili), ale vsechny tyhle servery jsou tak stupidne provedene skoro ve vsem, co na nich je, ze se me zmocnovala touha co nejrychleji z nich utect.

Treba kdyz se chcete dozvedet, co kolik stoji, musite casto podstoupit muka registrace. Nekde dokonce kvuli takove ptakovine chteji i cisla vasich kreditnich karet. Neznam lepsi zpusob, jak zahnat potencialniho klienta na utek ke konkurenci. Kdyz se vam vubec podari propracovat k letovym radum, obvykle musite uvest i hodinu odletu (ale cas priletu se casto vubec nenabizi). Parkrat jsem se nestacil divit - po dlouhem cekani a odsouhlasovani buhviceho, jsem nakonec dostaval odezvy typu: "Nic takoveho tady neni, zmente mesto/letiste nebo datum nebo cas"! Nikoli ze byste dostali nabidku ve stylu "plus/minus" etc. Neco tak hloupeho muze stvorit jen impregnovany moula.

Hodne jsem se "zasmal" u Lufthansy, kde jsem po velkem hledani nasel letiste, na ktera ve svete primo lita. Zadal jsem je pri hledani v letovem radu, ktery z hloubi sve inteligence odtusil, ze ta letiste "k sobe nepasuji":) Lufthansa byla ale jedina, ktera uvadela pocet mili, ovsem jen tehdy, pokud jste zvolili ji (pri volbe jinych leteckych spolecnosti je to utajeno!) Krome jineho leckde musite znat mezinarodni zkratky letist - a tak skacete z jedne databaze do jine, ze ktere tezce dolujete jednu zkratku po druhe, abyste je pak mohli rucne zadat pro hledani v te prvni...hruza...

Nakonec jsem se vrhl na AltaVistu a zadaval vselijake kombinace klicovych slov, az jsem se konecne dostal k lizu:) Takze kdybyste nekdy potrebovali zjistit milove (ale i kilometrove) vzdalenosti svych planovanych letu po svete, zasadne nechodte na servery leteckych spolecnosti - ty s tim prece nemaji nic spolecneho. Skocte na stranku Time and Distance Calculator spolecnosti AR Group, ktera je zamerena na piloty a jine lidi, kteri se profesionalne "motaji" kolem letadel.

Tomu odpovida i zpusob prezentace - i tady sice musite zadavat zkratky letist, ale ziskate je snadno a rychle (zadne tuny grafiky). Krome toho muzete zadat rychlost v knotech a dostanete i dobu preletu mezi letisti (knot je cca pul km). V databazich AR Group je naprosta vetsina vsech letist na svete (nenajdete tam napr. albanskou Tiranu a podobna, letecky exotictejsi mista). Proc tohle neni na serverech leteckych spolecnosti? Zpusob provedeni jejich serveru na to dava dost jasnou odpoved...
Zdroj: BAJT
Pozoruhodne domenovani

Vzhledem k tomu, ze oficialni dohadovani se kolem TLD (top level domain) trvaji dlouho, predlouho, prislo nekolik lidi s napadem, vyuzit zajimave znejici TLD nekterych zemi. Snad nejznamejsi je TLD .tm Turkmenie (zkratka slov "trade mark"). Objevuje se i TLD .nu jakehosi ostrova Nuie (pripomina slovo "new"). Novinkou jsou TLD dalsich ostrovu - .ac a .sh (Ascension a Svata Helena). .ac je napr. britska domena druhe urovne pro akademickou pudu. Velky zajem je o TLD .sh mezi americkymi firmami - uz se k ni nechaly registrovat napr. firmy Intel, Motorola a Federal Express. Nevim, zda nemam momentalni utlum, ale pro reprezentaci zkratky "sh" me nenapada nic vhodnejsiho, nez slovo "shop" neboli "obchod". Pokud je to tak, pak by to mohlo mit svuj smysl pri hledani obchodu v prohledavacich Internetu. Inu...kdyz potrebnemu vzniku novych domen brani zdlouhava rozhodovani statni administrativy, prijde kazdy ostrov vhod...:)
Zdroj: Newslinx a BAJT

Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek