Denni zpravy
z Internetu


Nova nabidka:
Denni zpravy z Internetu muzete dostavat e-mailem na svou adresu!
Tato stranka
se umistila
v hodnoceni
Seznam - TOP
nejlepsich WWW stranek
ceskeho Internetu

1. prosince 1999

Mimoradna informace News on 'Net:
Ostre strety s policii, vyjimecny stav...aneb WTO v Seattlu

Ostre strety s policii, vyjimecny stav...aneb WTO v Seattlu

Pokud byste jeste vcera cetli jen zpravodajstvi novin, ktere vlastni medialni magnati, nic moc byste se o tom, do se deje v Seattlu, nedozvedeli. Situace v meste jednani WTO se ale vyvinula tak, ze ani obri noviny a TV stanice uz nemohly dal ignorovat, co se tam deje. Pochopitelne k tomu prispely i internetove zpravy svedku a nezavislych organizaci o drsnych stretech s policii. Ale jak je pro "oficialni" media typicke, zabyvaji se ruznymi okamziky bojovych stretu, ale nikoli podstatou veci. Vytvareji tak obrazek hodnych nadnarodnich bohacu, kteri se snazi dojednat stastnou budoucnost lidstvu, ktere je nechape a radsi na sebe necha strikat slzny plyn a mlatit se policii. Do centra pozornosti se tak zamerne dostava, kdo koho cim zranil, kolik lidi se na jakem rohu ulice utkalo v bitve s policii a jak se nekdo nemohl vecer dostat domu.

Atmosfera v Seattlu, kde probihalo zasedani WTO (Svetove obchodni organizace), zacala vcera vecer houstnout. Na ulicich se objevily policejni kordony v bojovych sicich a branily demonstrantum v pohybu. Povolana byla dokonce i Narodni garda a dalsi bezpecnostni slozky na potirani poulicnich sarvatek. Prvni ostrejsi nepokoje nastaly pote, co policie zacala strilet granaty se slznym a tzv. peprovym plynem do davu lidi, kteri branili setkani delegatu WTO (blokovali vystupy z hotelu a vstupy do jednaci budovy - ani generalni tajemnik OSN se nedostal z hotelu). Agresivnejsi ucastnici demonstraci se pustli do rozbijeni vyloh hlavne obchodu nadnarodnich firem (McDonald's apod.). Na zdech se objevily napisy proti WTO a komercni globalizaci. Demonstranti se zacali vyzbrojovat plynovymi maskami.

Nepokoje v Seattlu probihaly az do hluboke noci. Policie proti demonstrantum i nedemonstrujicim lidem na ulicich pouzila krome plynu ruzneho druhu i zableskove granaty, strelbu gumovymi projektily, mlaceni obusky, oslnovani velmi silnym svetlem z helikopter apod. Skupina asi 300 lidi se chtela dostat domu v prostoru, kam policie nikoho nepoustela. Odpovedi bylo jejich rozpraseni. V centru Seattlu pribyvalo rozbitych obchodu a policejnich aut, barikad, horicich hromad odpadku, zranenych a zatcenych.

Celkem dobre zpravodajstvi o techto udalostech najdete na cnn.com, prima svedectvi na Indy Media Center. O co nesouhlasicim lidem ve svete skutecne jde, se dozvite napr. z odkazu na strankach britske N30. Mimochodem, ve stejnou dobu jako v Seattlu probihala mnohem mensi demonstrace v Londyne. Rozprasila ji policie. O tom, ze nejde o nejakou ulitlost nevycvalanych hulvatu, svedci napr. to, ze proti WTO vystupuji i nejvetsi americke odbory, ktere do Seattlu vyslaly 20,000 demonstrantu.

A o co jde...aspon ve zkratce? Aktiviste zamereni proti WTO nechteji, aby se svet vratil do zacatku draveho kapitalismu, ve kterem o zivote lidi a veskerem prostredi rozhodoval jen zisk tenke vrstvy majitelu vseho mozneho. Protestujici nechteji ani opacny pol, k nemuz nalezi komunismus. Ani anarchii. Chteji pospolitou a humanni spolecnost bez extremu, jako je bezohledne hmotne i dusevni zbidacovani lidi kapitalem - jde jak o domaci problemy bohatych zemi, jako je treba zvysujici se nedostupnost zdravotni pece o chudsi vrstvy, tak o exploataci lidskych i prirodnich zdroju chudych zemi Afriky i jinde, jez navic dluzi kapitalistum podporujicim WTO nekonecne naskakujici miliardy USD, ktere nikdy nemohou splatit. A pokud jde o Internet, brani vsude mozne snaham statni byrokracie o jeho dohlizitelskou regulaci.

Nekteri z aktivistu jsou ve svych nazorech velmi radikalni. Ale vsechny spojuje vize lepe spravovaneho zivota, nez jaky nabizi WTO a spol. Neni od veci si pripomenout, ze ani ochrana zivotniho prostredi by nebyla aspon tam, kde je, pokud by proti jeho devastaci dlouhodobe a aktivne nevystupovaly skupiny environmentalistu, kteri se nevyhybali primym stretum s ekonomickou a politickou moci. Seattle ukazal, ze zmeny v humannejsi sprave veci spolecnych neprijdou samy od sebe, ale ze cestu za nimi budou lemovat i zapasy. Jedno americke zpravodajstvi prirovnalo udalosti v Seattlu k demonstracim za ukonceni valky ve Vietnamu. Treba casem prinesou stejne pozitivni vysledek. Do Seattlu prijel president Clinton, ktery vyjadril myslenkam protestujicich urcite sympatie a vyzval jejich zastupce k osobnimu setkani...
Zdroj: BAJT

Pripojte svuj komentar k tomuto clanku   Hlavni vstup do diskusni konference News on 'Net

Doslovne nebo castecne upravene prebirani Dennich zprav z Internetu redakce Bajtu
neni dovoleno bez jejiho pisemneho svoleni
Stranky pripravuje Ladislav Zajicek