2. brezna 1999

Uterni komentar:
Vec eCity

Prestoze mam dohodu na psani News on 'Net trikrat tydne (obden), neda mi, abych ve "volnych" dnech obcas neco neprihodil. O eCity jsem psat vubec nechtel, protoze nechci psat o necem, co se zpocatku nedari. Na startovni problemy maji narok zdaleka nejen sportovci ci politici. Ono se to casem skoro vzdy nejak vystribri. Nechci o takovych vecech psat hlavne proto, ze vim, ze za vsim je nejaka - casto i poradna hromada - prace, kterou neminim shazovat (nejde-li primo o smudlilstvi, ktere samo sebe trvale vystavuje jako iksty div sveta - on to pak div sam o sobe opravdu byva:)

eCity ukazalo nekolik nesikovnosti, ktere se asi uz opakovat nebudou. Spatna zkusenost se opakuje nerada. Zakladem bylo podceneni investora, halasne vytrubujiciho svuj projekt, ktery nebyl zabezpeceny. Ono nejde az o tak vzacny jev. Casto ti, kteri na necem delaji a hledaji finance, aby to vubec mohli rozjet, jsou radi kdyz dostanou od investora vubec neco, i kdyz dobre vedi, ze to stacit nebude. Ale aby vubec neco bylo, radsi se s drzitelem mesce nehadaji a doufaji, ze "ono to pak nejak dopadne". Inteligentnejsi investor pokryje potrebne naklady v momente nastavsich problemu, o nichz nechtel predtim ani vedet ani slyset. Jsou ale i takovi, kteri projekt nechaji zivorit, protoze ani po jeho problematickem ci pouze nacatem startu nechapou, o co tu vlastne jde a proc by meli v investicich pokracovat. Pro eCity to byl nastesti ten prvni pripad.

Co se mi kolem eCity nelibilo, byly "kozochciple" komentare - cerne oznamkovat, nebo i sejmout hned na startu. Vsechno zacinajici, co ma nejaky plan, ma mit svou dobu hajeni. A teprve pri zjevne, deledobejsi nesikovnosti se da kritizovat...nebo radsi snad zapomenout. Kritika nalezi chybnym projevum jiz zabehle profesni, resp. profesionalni drahy jedincu a spolku. Rvat na novorozene proto, ze se pokakalo, neni vubec hezky obrazek, neni-liz pravda?

Na druhou stranu k eCity mam par kritickych pripominek. Prvni - a zrejme trvalejsi - se tyka okamziteho vylouceni prohlizecu s nizsimi verzemi, nez 4.x (MSIE a Communicator). Takovych exkomunikaci je na celem Inetu nepatrne mnozstvi. Nema smysl to dal rozvadet - je to chyba, kterou ochuzuje eCity samo sebe. Architektura eCity mela byt rozvedena tak, aby "svoje data" dostaly i jine prohlizece. Zvlaste pokud eCity bude chtit prejit na skutecny prodej artiklu.

Druhou kritizovatelnou veci je pristup marketingu eCity. Behem poslednich par dnu jsem dostaval od eCity tok e-mailovych informaci o tom, ze eCity je skvele a bajecne a jak stale odstranuje sve nastale problemy. Behem tech par dni jsem tyhle marketingove a nicnerikajici zpravy ve svem vedomi preklasifikoval na spamming. Napsal jsem odesilateli, aby toho bud nechal, nebo mne vyjmul ze sveho adresare. Dostalo se mi nepratelsky ladene odpovedi, ve ktere jsem byl oznacem za nepritele ja...a ze pry jsem byl ihned vynat. Takovy postup je jednou ze zakladnich marketingovych a "public relations" chyb (uz ten spamming byl chybou). Nikoho nezajima tok zprav o tom, ze velikost pisatele je tak nesmirna, ze neustale musi bojovat, aby se s ni vesel do tohoto, pro nej tak maleho sveta:) A kdo uz takovych informaci ma dost, je nepritel, ktery pozna, zac je toho loket.

Nadutost nema v PR a v marketingovych projevech vuci verejnosti cokoli pohledavat. Kazda neprizniva reakce na pocinani nejakeho podnikatelskeho subjektu ma pro nej samotneho byt znamenim, ze neco asi neni v poradku. Ma se rozebrat a ev. se poptat autora nepriznive reakce, jak by si predstavoval zlepseni pristupu k nemu. Tim se postupne vytvari i pozitivni image subjektu a duvera k nemu. eCity si prostrednictvim svych e-mailujicich PR-aku buduje image negativni.

Nakonec vsem, kteri eCity programuji, preju, at jim to slape, PR-akum, at si uvedomi, jaka je jejich funkce pri budovani obrazu eCity navenek, a investorum, at bedlive naslouchaji vyvojarum, kteri nejspis vedi, co to opravdu chce. A jeste jedno - s tou eliminaci prohlizecu koukejte brzy neco udelat!:)