11. ledna 1999

Hadanice kolem velkeho kesovani stranek i v USA
Nakupni horecka kolem akcii inetovskych firem se meni ve zbesilost:)
Predstihne Amazon.com trzni hodnotou svych akcii MS?
Internetu se ve Francii moc nedari
Britove jsou na tom s Inetem mnohem lepe
Microsoft udajne stahl uzivatele o 10 miliard USD navic
"Hudebni format" MP3 si vydatne razi cestu

Hadanice kolem velkeho kesovani stranek i v USA

Nedavno probehla diskuse o nevitanem snizovani statistik navstevnosti stranek, ktere ukladaji velke kese (proxy servery) Cesnetu do svych pameti. Nic moc se "nevyhadalo". Ted se chysta jedna firma v USA zalovat AOL za "kradeni" poctu shlednutych stranek jinym serverum. A ze pry kdyby AOL nejak sdelovala tem serverum, kolik uzivatelu videlo kolik stranek z jejich kesi, nebylo by potreba ji zalovat. Nejsem expert na vsechny kesovaci systemy a na domluvu s jejich protokoly, ale jedno je jiste - dokud nebude jasne, jak stranky kesovat, aniz by ve svych statistikach prisel zkratka zdrojovy server, dotud budou dohady pokracovat. Jiste je ale i to, ze bez proxy serveru je Internet nemyslitelny. Jeden ISP na vytky one zalujici firmy navrhl, aby vsichni ISP vyhlasili jeden den bez kesovani a ze by tu firmu hned presly roupy:) Ma pravdu.

I kdyz programatorsky jde v chodu kesi udelat cokoli, pokud se stranky na zdrojovem serveru tvori dynamicky (obsah se vola z databazi dat), mely by byt kese natolik "galantni", aby pristup uzivatele k databazim neomezovaly, pokud se vysledny obsah zmenil. A kazdy jiste pochopi, ze by spravce WWW serveru namichlo na nejvyssi moznou miru, pokud by na kesi visela jedna placena inzertni nudle z dvaceti jinych (ve zdrojove databazi ulozenych), aniz by spravce mel informace o poctu jejich vystaveni a odkliknuti (nemluve uz o zablokovane rotaci vsech ostatnich nudli). U statickych stranek je ale chudak nudle zcela mimo misu. Ono vsechno slozite ma obvykle jednoduche reseni. Ja ho vidim v tom, ze by kese mely posilat do logu zdrojovych serveru radecku o kazdem pozadavku stazeni stranek, ulozenych v proxy kesich. Pro coz by musel byt nejaky "dohadovaci" protokol mezi proxy a WWW servery. A byl by uplny klid na vsech frontach. Nevite, proc to tak vlastne uz davno neni?

Nakupni horecka kolem akcii inetovskych firem se meni ve zbesilost:)

Vyvoj prekonava vsechna nejoptimistictejsi ocekavani. Ceny akcii internetovych firem leti nekam na Mars. Yahoo bylo pred rokem na $28 a ted preletlo $400! A to uz v polovine minuleho roku jednou vymenovalo akcie v pomeru 2:1. Dalsi "splitting" (minimalne v pomeru 3:1) na sebe asi neda dlouho cekat. Amazon.com prosel splittingem 2:1 rovnez pred pulrokem, ale dalsi ma za sebou z 5. ledna t. r., a to v pomeru 3:1. Jinak by totiz jeho akcie ted byly na silenych cca $550! Ted se opet rychle priblizily $200, takze dalsi splitting uz je zase na obzoru.

Pro mene znale - splitting se provadi proto, aby cena stoupajicich akcii byla pristupnejsi vsem. Pokud mate akcii v hodnote $180 a firma se rozhodne provest splitting 3:1, mate tri akcie po $60. Rozhodujici je celkova trzni hodnota akcii, coz je nasobek poctu vsech akcii a jejich aktualni trzni ceny. Vysledna hodnota je rovnez jistou informaci pro potencialni kupce firmy a jine rozlicne obchodni transakce. Ale pozor - neplest si celkovou trzni hodnotu vsech akcii s trzni hodnotou samotne firmy. Ta je o hodne (i mnohonasobne) mensi.

Pozadu nezustaly ani dalsi portaly. Lycos se vysvihl za jeden den o 47% na $131, Infoseek o 59% (sic!) na $88, Excite o 40% na $84. Nejvetsi skok za jediny den zaznamenal portal go2net - o neuveritelnych 82% na $120! go2net je metaprohledavac (vyuziva jine prohledavace) a webovske diskusni forum. Metaprohledavacu je na Inetu povicero. Je to velmi pohodlny zpusob prezentace. Vlozena klicova slova se zanesou do syntaxe jednotlivych prohledavacu a vysledek se "nejak" vychrli. Proti tomuto "paraziteni" prohledavace zatim nic nenamitaji. Zvysuje jim to navstevnost, o coz momentalne jde predevsim, takze jsou - coby hostitele takovych "cizopasniku" - spokojene. Podobnou symbiozu nakonec najdeme i v prirode:)

Predstihne Amazon.com trzni hodnotou vsech svych akcii MS?

Ac je to skoro k nevire, moc k tomu opravdu nechybi. Hodnota akcii MS je momentalne 374 miliard USD. Cena akcii Amazonu za lonsky vzrostla dvacetinasobne a posledni pulrok se uhledne zdvojnasobuje kazdy mesic. Pokud by tento trend pokracoval, hodnota vsech akcii Amazonu by v kvetnu dosahla 400 miliard USD! Trzni hodnota samotneho Amazonu se odhaduje na 29 miliard USD (pro srovnani - jeji "kamenny" konkurent Barnes & Noble, prispechavsi na Internet ponekud zpozdile, ma hodnotu 2,3 miliardy USD). O to vic vynika neskutecny uspech ciste internetove firmy, ktera zacala a pokracuje jen s elektronickymi daty (nepocitaje v to distribucni plochy pro rozesilani objednanych knih a cedecek). Ironii vseho dovrsuje, ze zatimco MS vydelava miliardy, Amazon stale jen prodelava miliony. Kde se tedy bere cena akcii Amazonu? Asi opravdu jen v neprekonatelne euforii a nezdolne nadeji, ze se z toho jednou vyklube neco obrovskeho. Sef Amazonu ma o cem premyslet, aby vseobecne nadseni udrzel v nadeji:)
Zdroj: Charlotte a BAJT

Internetu se ve Francii moc nedari

Ze by se Francouzum Inet nezdal, protoze je moc amerikansky? Nebo si zvykli na minitel, ktery byl jedinecnym fenomenem v dobe, kdy byl Internet jeste na houbach? Cert vi... Mezi vetsinou velkych, ale i nekolika mensimi evropskymi zememi je Francie internetovou popelkou. Jen asi 6% Francouzu ma pripojeni na Inet. Vubec uz se nedari prodeji via Inet - a jen polovina nakupu zprostredkovanych Internetem se plati elektronicky. Internetove nakupy se podileji jen 0,02% na celkovem objemu prodeju koncovym zakaznikum (v USA 1%). Zastupce statni internetove politiky pro Francii to shrnul lapidarne - pokud bude internetovy vyvoj pokracovat stejnym "tempem", zacne se Francie "chytat" az nekdy v roce 2010. Vida...ve Francii ma Cesko vazneho konkurenta:)