18. unora 1999

Internetovi rytiri s ostre nabrousenymi packety tahnou k bojisti

Pred zahajenim boje na sebe obe strany ceni tesaky, rinci vsim moznym a vselijak se snazi vyvolat strach v souperi. Nastesti tady nejde o primy zapas fyzicky. Ale s virtualnim ma spolecneho vic nez dost. Vzedmuti ISP vytahli svuj prapor a napsali na nej sva hesla:

Stanovisko poskytovatelu Internetu ke sluzbe Internet 99

Cesti poskytovatele Internetu (dale jen ISP) nesouhlasi s postupem SPT TELECOM a.s. pri zavadeni tarifu Internet 99, ktery v rozporu s prohlasenimi SPT TELECOM a. s. neposkytuje levnejsi pripojeni uzivatelum Internetu.

Zamerem ceskych poskytovatelu Internetu je primet SPT TELECOM a. s. k jednani o podobe sluzby Internet 99 tak, aby sluzba byla vzdy a pro vsechny uzivatele Internetu levnejsi nez stavajici zpusob tarifikovani.

Argumentaci SPT TELECOM a. s. ke stanovisku ceskych poskytovatelu ze dne 15. 2. 1999 povazuji ISP za ucelovou, zkreslenou a poskozujici zajmy ceskych uzivatelu Internetu.

Stavajici situace je dusledkem zneuziti monopolniho chovani SPT, a proto se ISP snazi vsemi dostupnymi legitimnimi prostredky SPT TELECOM a. s. primet k jednani o sluzbe Internet 99.

Poskytovatele zvazuji moznosti konkretnich akci proti SPT TELECOM a. s., od vypovezeni propojovacich dohod s SPT TELECOM a. s., az po bojkot pristupu jeho zakazniku ke zdrojum umistenym na sitich ostatnich ceskych poskytovatelu Internetu.

ISP zvazuji vylouceni SPT TELECOM a. s. ze sdruzeni NIX.CZ z.s.p.o na zaklade poruseni stanov, a podani podnetu na Urad pro hospodarskou soutez pro soustavne porusovani pravidel hospodarske souteze s cilem zneuzivani monopolniho postaveni.

V pripade, ze SPT TELECOM a. s. nezahaji jednani do 24. 2. 1999, jsou cesti poskytovatele pripraveni postupne realizovat vyse uvedena opatreni.

Poskytovatele i nadale veri, ze se jim spolecne s SPT TELECOM a. s. podari nalezt reseni, ktere prispeje k rozvoji Internetu v Ceske republice.

Situace je to dost unikatni a nevim o zadne jine zemi, kde by se zapas ze levnejsi dial-upovy pristup k Inetu odehraval spojenim ISP do jednoho siku vuci tamnim telecomum. Na castecnou obranu zahranicnich ISP je ovsem nutno dodat, ze situace je tam v mnohem jina a podobny bojkot ISP by v nekterych zemich ani zdaleka nemusel mit tak zavazne dusledky, jake by tady prinesl tuzemskemu Telecomu.

Ironicke je, ze Telecom je v nadchazejicim boji slaby v kramflecich svym vlastnim zanedbavanim (nepodporou) vyvoje Inetu v CR. Ma malo abonentu, kteri dosud byli jim samym biti stejne jako ostatni uzivatele. Pokud 15 vzedmutych rytiru vydrzi v jednom siku, stretnou se dve ekonomicke sily. I v tom je zvlastnost veci. Nejde o spolecensky zapas. Do vlasu si vjely dva subjekty na zaklade rozdilnych ekonomickych pohledu na jednu vec. ISP ale maji lepsi spolecensky image. Pokud vyhraji, zlepsi se i platebni podminky pripojeni vsem uzivatelum Inetu. Telecom je ten, kdo tomu brani. Tak jako v pohadkach a kovbojkach, i tady je vse predem vybarveno - vi se, kdo je oblecen do bileho a kdo je ten cerny:)

Neverte povidackam o tom, ze se uzivatele Inetu stavaji rukojmimi ISP a jejich kapes. Podporte sve internetove rytire, protoze (a dokud) si vasi podporu zaslouzi. A dejte jim to aspon kratce najevo, aby vubec vedeli, ze stojite za nimi. Ve stressujicich momentech to i dost pomaha. E-mailove adresy svych ISP znate. Rytir v cele (iniciator) Boris Belousov ma adresu belousov@gemma.cz (a jiste pochopite, ze pokud na sve vyjadreni nedostanete odpoved, je to kvuli hustote provozu i objemu prace - ale svou bilou stopu zanechate:)