ASCII | Windows | MAC | Unix | ISO LATIN 2


Expozice Videoukázky Archivní kopie historických webů Archivní kopie domovských stránek Historické screenshoty Články o historii Historické dokumenty Gopher Seznam zdrojů Cesnetu
Články o historii internetových služeb
Všechno nejlepší, WWW!
V úterý 6. srpna 1991 byla světu poprvé představena služba World Wide Web. Nyní tedy slaví své patnácté narozeniny. Ovšem Internet, v jehož lůně vyrostla, je podstatně starší. (digiweb, 8.08.2006)
Odkud se kdysi stahovalo?
Již před deseti lety byl na českém Internetu k dispozici zajímavý obsah, v podobě různých souborů. Ty se umisťovaly do tzv. anonymních FTP archivů, odkud si je mohl kdokoli stáhnout. Tedy pokud věděl odkud a jak. Pak se nemusel bát ani zrcadel, ani blbouna nejapného. (Zive, 29.07.2005)
Jak se kdysi hledalo?
Najít dnes něco na Internetu je relativně snadné. Stačí jít na stránky nějakého fulltextového vyhledávače a zde popsat to, co hledáte. Ostatní už je pak hlavně otázka toho, jak dobře či špatně jste se zeptali. Před deseti lety to ale takto jednoduché rozhodně nebylo. Tehdy žádný Google neexistoval, a místo něj zde byla řada specifických služeb pro různé druhy hledání. (Zive, 22.07.2005)
Gopher
V polovině devadesátých let soupeřil Gopher se službou WWW o to, kdo z nich bude uživatelům zprostředkovávat obrovské informační bohatství celosvětového Internetu. Nakonec na celé čáře vyhrál World Wide Web, zatímco Gopher upadl do zapomnění. Jak ale vůbec vypadal? A jak fungoval? A co český svět Gopheru? (Zive, 15.07.2005)
BBS, alias Bulletin Board System
BBsky byly vlastně určitým předchůdcem dnešního Internetu. Nabízely informace, soubory, možnost komunikace mezi uživateli, elektronickou poštu, on-line hry i další aplikace, a později také přístup k Internetu. V ČR se asi nejvíce proslavila BBS společnosti Infima. (Zive, 08.07.2005)
Šťastné a veselé, letos i před deseti lety
Vánoce se slaví letos, stejně jako před deseti lety. Ovšem způsob, jakým se vánoční tématice věnoval Internet před deseti lety, se přece jen lišil od toho dnešního. Jak tedy vypadaly "Vánoce na Internetu" v roce 1995? (Lupa, 23.12.2005)
Nosey Parker, alias Čmuchal
Díl seriálu "Toulky Internetem" z roku 1995, věnovaný službě Nosey Parker z Liberce
Legenda zemřela: Infima BBS byla definitivně odpojena
článek Patricka Zandla o konci BBS Infima (Technet, 3.7.2002)
Legendární Infima BBS byla odpojena
článek Petra Matouška o konci BBS Infima (Lupa. 8.7.2002)

Fungováním různých služeb (nejen na českém Internetu) jsem se zabýval i v seriálu Toulky Internetem, kterých vycházel v letech 1995 až 1997:


zpět na sekci s články o historii českého Internetu

© Jiří Peterka, 2011
o autorovi | eArchiv.cz | zpět na home page