[předchozí]

Vysvětlení použitých pojmů a zkratek:

APNIC

(Asia Pacific Network Information Center) je regionální registrář pro oblast Asie a Oceánie. Zajišťuje pro tuto oblast stejné činnosti jako RIPE NCC pro Evropu.

CS-NIC

(Czechoslovak Network Information Center) národní registrář a správa domény .cs.

DAMIS, CHEMNET

V roce 1990 byl zahájen projekt DAMIS (Dejvická akademická místní síť) jako společná akce ČVUT a VŠCHT. Po odchodu jednoho z autorů projektu ing. Zdeňka Svobody z VC ČVUT došlo k technickému oddělení rozvoje obou sítí. Síť ČVUT byla po nějakou dobu budována jako IP síť oddělená mosty, síť VŠCHT (CHEMNET) byla od začátku vytvářena jako síť oddělená směrovači.

DNS

(Domain Name System) jsou adresářové služby Internetu, které umožňují vzájemné přiřazení IP adres a doménových jmen. Hierarchická doménová jména umožňují pružně sledovat strukturu organizačních jednotek. Klasická doménová adresa např. hq.xyz.cz je tvořena jednotlivými doménami. Doména cz je takzvaná doména nejvyšší úrovně. Tyto domény jsou buď organizačního charakteru com, net, edu, gov atd. nebo jsou odvozeny od ISO kódů států. Doména xyz.cz je doména druhé úrovně.

EUnet

EUnet vznikl v roce 1982 jako organizace poskytující v Evropě přístup do Internetu, v počátku především pomocí elektronické pošty a news. V roce 1990 byl zahájen proces přeměny sdružení nezávislých národních organizací v čistě komerční nadnárodní společnost. EUnet spojuje 28 evropských, asijských a afrických zemí vlastními linkami. Připojení k americkému internetu je realizováno 2 linkami o kapacitě 2 Mb. Další linky uvnitř USA zajišťují efektivní komunikaci s velkými americkými sítěmi.

InterNIC

organizace sponzorovaná americkou vládou poskytuje databázové, adresářové a registrační služby pro světový Internet. InterNIC provozuje primární kořenový server pro DNS, primární server pro domény nejvyšší úrovně .com, .net, .edu, .mil, .org, .gov a reverzní doménu. InterNIC přiděluje adresy pro poskytovatele připojení uvnitř USA a pro regionální registráře. Tyto činnosti vykonávají na základě vládní zakázky firmy NSI a AT&T.

IP adresy

Existuje 5 typů adres A, B, C, D a E. Adresy typu A jsou adresy 1.0.0.0 - 126.0.0.0. Tyto adresy tvoří téměř polovinu adresního prostoru Internetu. Tři slabiky pro adresu počítače umožňují připojení až 16777214 počítačů. Adresa typu B (128.1.0.0 - 191.254.0.0) má dvouslabikovou síťovou masku a umožňuje tedy připojení až 65534 počítačů. Adresy typu C (192.1.1.0 - 223.255.254.0) s tříslabikovou síťovou maskou umožňují adresaci až 254 počítačů. Adresy typu D a E jsou rezervovány pro speciální účely.

RIPE

(Reseaux IP Europeens) je organizace evropských poskytovalů připojení do Internetu a akademických síťových organizací. Vznikla v roce 1989 s cílem koordinovat další rozvoj IP sítí v Evropě.

RIPE NCC

(RIPE Network Coordination Centre) je organizace vytvořená původně pro organizační zabezpečení činností RIPE. V současné době je nejdůležitějším úkolem RIPE NCC provoz regionálního registráře. Činnost RIPE NCC je financována jednotlivými poskytovateli připojení do Internetu.

subnet

část adresního prostoru sítě s delší síťovou maskou než odpovídá typu adresy.
[předchozí] [nahoru]