Detektiv Reklama
Detektiv.cz
Detektiv.cz
rubriky
  OBSAH/Homepage
  vyhledávače svět
  vyhledávače cz
  o-bludy
  technologie
  návody
  křížem krážem WWW
  business
  press
  detektiv pátrá

sluzby
  slovníček
  vyhledávací centrála
  vtip dne
  hledání v článcích

detektiv
  o DETEKTIVOVI
  autoři
  reklama u nás


pohlednice.cz



"Je to dostupné na Internetu!" Jenže kde?

K napsání tohoto článku mě dovedl článek ve včerejší (3.2.1999) MF DNES, kde se v pražské příloze na třetí straně píše mj. o tom, že hotely Panorama a Forum byly přejmenovány. Stalo se tak díky nedávnému ovládnutí těchto hotelů společností Corinthia, která je z velké části ovládána libyjským kapitálem - vládou. Právě z tohoto důvodu mají američtí občané zakázáno se zde ubytovávat. Podle stránek, ke kterým jsme se dopátrali, je zakáznáno doslova toto: "Finanční operace s těmito zařízeními, včetně plateb za ubytování a stravu, jsou na základě Pravidel sankcí proti Libyi zakázány."

Ve zmíněném článku je použita citace Helena Markusové, asistentky tiskového atašé amerického velvyslanectví v Praze, která zní: "Pokud lidé cestují se solidní americkou společností, tak všechny tyto společnosti tuto informaci mají. Informace je i na Internetu, takže je dostupná. Kdo chce, tak se jí dozví"

Ano, kdo chce, tak se jí dozví. Dostává snad každý americký občan při vstupu do ČR leták, kde je kromě upozornění o tom, že taxikáři zde okradou snad jedenáct zahraničních turistů z deseti také informace o tom, co je v naší zemi kontrolováno Libyjci a URL příslušných dokumentů na Internetu? O tom pochybuji... Vízovou povinnost pro američany nemáme, takže každý američan s pasem může doma nasednout do letadla a přiletět do Prahy. Dozví se snad přímo v předmětném hotelu, že až se v něm ubytuje, může díky tomu mít potíže?

Kam mířím? Informace o tom, že "to či ono je dostupné na Internetu" se objevují kolem nás stále častěji. Jenže díky neuvádění přesných zdrojů - kde konkrétně na Internetu to vlastně je aby byl člověk opravdu detektiv a aby po každé takové zprávě sedl k Internetu a hledal a hledal...

Jak by asi bylo všem autorům knížek, článků v časopisech, novinách, kdyby je někdo citoval, že "informace byla otištěna na papíře v jedné knize - jednom časopise - jedněch novinách - či pouze na papíře nebo dokonce přišla nám faxem"? Internet je ve své podstatě médium - nosič informací. Naštěstí máme možnost v něm hledat - nepochybně lépe, než v tištěných informacích. I přesto by se měl každý, kdo někde cituje informace, které získal na Internetu, zasadit o to, aby byly snadno dohledatelné - tj. uvést přesnější zdroj - URL předmětného dokumentu.

A jak jsme hledali my?

1. nejdříve intuitivně - www.corinthia.com. A vyšlo to. Nikde však ani stopy po upozornění, že Američanům se používání služeb nedoporučuje. Po pravdě řečeno - ani bych to zde nečekal.

2. Americké velvyslanectví v Praze. Přes Seznam zjistěna jeho adresa - www.usis.cz. Jelikož ale server velvyslanectví nemá lokální prohledávání jejich stránek implementováno nebo je někde hodně dobře schované, pokračujeme AltaVistou - pokročilým dotazem "corinthia AND host:usis.cz"

Výsledkem jsou dvě relevantní zprávy. Jedna u nich je stránka se souhrnem prohlášení, druhá už přímo se zprávou, která byla cílem našeho pátrání.

Jen tak ma okraj: v Seznamu není žádný odkaz, vyhovující klíčovému slovu "corinthia", na slovo "panorama" také žádný relevantní výsledek. Ani katalog Altasu nebo jeden z nejnovější odkazovačů - Zmije - na tom nic nemění.

Milí čtenáři, také vás mrzí, když někde slyšíte o něčem zajímavém, že to "bylo na Internetu", ale bez konkrétnějšího udání kde? Podělte se se s námi o vaše zkušenosti a postřehy. Těšíme se na vaše e-maily na adrese detektiv@detektiv.cz

02-04-1999 - 05:02:30 - Libor Nováček -


ISP GTS
Reklama
kniha o Internetu od autorů Detektiva
kniha o Internetu od autorů Detektiva



NOVA Computers, s.r.o.
© 1998, 1999