Distribuovane zpracovani dat a interaktivni spoluprace na experimentech s sirokou mezinarodni ucasti

Navrhovatel: Fyzikalni Ustav AV CR, Na Slovance 2, Praha 8

Sekce fyziky elementarnich castic FZU AV CR se ucastni na velkych projektech v ramci spoluprace s Mezinarodnim strediskem pro vyzkum elementarnich castic CERN v Zeneve. Hlavni projekty jsou experimenty DELPHI na urychlovaci LEP a novy experiment ATLAS na budovanem urychlovaci LHC. Na kazdem z techto experimentu spolupracuje kolem tisice fyziku z celeho sveta. Experimenty produkuji velke mnozstvi experimentalnich dat, ktere se zpracovavaji a fyzikalne interpretuji za pouziti statistickych a visualisacnich programovych prostredku. Experiment DELPHI rocne produkuje data o objemu na urovni 1 TB. Budouci experimenty dosahnou rocni produkce na urovni 1PB. Vedle distribuovaneho zpracovani dat je nedilnou soucasti spoluprace vzajemna komunikace spolupracovniku od elektronicke posty, po vymenu grafickych informaci, pristup k veskere technicke dokumentaci, video konference, apod.

Spolupracovnici z FzU AV CR pracuji v resitelskych tymech nekolika projektu v CERN (MOOSE, RD45) v oblasti technologie zpracovani dat, jejich visualizace, pristupu k nim,a komunikace mezi spolupracovniky. V techto oblastech jiz je mnoho aplikaci funkcnich a na dalsich se pracuje. Aplikace vyzadujici vysoke prenosove rychlosti dosud nemohly byt prakticky v Praze vyuzivany, presto ze nektere jsou v Sekci fyziky elementarnich castic instalovany. V roce 1995 se uskutecnilo video vysilani konference HEPIX 95, ktera se konala ve FzU. FzU dale napr. spolupracuje na projektu AFS - WWW s americkou firmou TRANSARC, ktera je vyrobcem svetoveho souboroveho systemu AFS.

Existujici aplikace je mozno se spolupracovniky v CERN v Zeneve, pripadne v dalsich laboratorich v Evrope, Japonsku a USA prakticky pouzit.

Pilotni aplikace:

  1. WWW - od standardniho vyuziti pro sdileni grafickych dokumentu po aplikace pro rizeni experimentu, pseudovisualisaci (DELPHI) apod.
  2. AFS - Andrew's File System je implementovany ve FzU. Umoznuje svetove sdileni souboru, vcetce aplikaci. Napr. spoluprace na WWW-AFS projektu.
  3. Telekonference - mozno usporadat telekonference s CERN a dalsimi laboratoremi v Evrope, Japonsku a USA.
  4. Visualisace - prohlizeni pripadu interakci elektoronu s positrony v detektoru DELPHI po vyznamnem zvyseni energie urychlovace LEP na 160 GeV od kvetna 96 bude dulezitou aplikaci vyzadovanou spolupracujicimi prazskymi fyziky.
  5. Virtualni Realita - existuji funkcni aplikace pro visualisaci slozitych detektoru, spoluprace na novych aplikacich.
  6. OODB - Distribuovane Objektove Orientovane Database v heterogennim prostredi. Spolupracujeme na vyvoji, v druhe pulce 96 budou demonstrovany graficke aplikace.

Uvedene pilotni aplikace jsou soucasti vyzkumnych projektu provadenych v CERN v ramci mezinardoni spoluprace; jejich vysledky jsou pravidelne kontrolovany mezinarodnimi komisemi.