ŠKODOLIBÉ KULOVÉ BLESKY
Po dlouhou dobu se většina seriózních vědců snažila vyhýbat diskusi o kulovém blesku. Fyzikové považovali kulový blesk za pouhé výmysly nebo dokonce halucinace, protože nikdo neznal způsob toho, jak může být elektromagnetická energie spoutána do tvaru koule. I přesto se v posledních letech rozšířily zprávy o výskytu kulového blesku, některé z nich i podali právě ti nevěřící fyzici a tak už dnes nelze existenci tohoto záhadného fenoménu dále zpochybňovat.
Kulový blesk obvykle vypadá jako světelná koule o průměru 50 cm a obvykle mívají červenou, žlutou nebo zelenou barvu. Výjímečně i bílomodrou. Často jsou zdrojem bzučivých zvuků. Když náhle zmiznou, nebo dokonce explodují, zanechávají po sobě charakteristický zápach síry. Neobjevují se jenom na bouřky, ale i za hezkého počasí, což vzbuzuje ještě větší zájem vědců o tento fenomén.
Těmto vědcům však spát nepopiratelná skutečnost, že kulové blesky se občas chovají inteligentně, nebo to tak vypadá, jakoby je nějaká inteligence řídila. Některé kulové blesky totiž mají svoji vlastní vůli, krouží kolem lidí a předmětů v pokoji, vstupují do domů a létají po všech pokojích.
Kdy se staly kulové blesky škodolibými?
Nejznámější případ je útok na skupinu sovětských horolezců (že by cíleny atentát na sovětské občany?) v horách Kavkazu 17. dubna 1978. Horolezci se po celodenním namáhavém výstupu utabořili ve výšce 3.6 kilometrů a chystali se večer ke spánku. Záhy pozdě večer je probudil svítící předmět, který vlezl do jejich stanů. Tato koule ne zdaleka nepodobná kapce začala prozkoumávat spací pytle, ve kterých spali horolezci a ani jeden nevynechala.
Ve chvíli, kdy konečně zmizela, byl jeden člen týmu Oleg Korovin mrtvý. Ostatní měli vážné popáleniny a vrtulníkem museli být převezeni do nemocnice. Kousky svalů těchto postižených horolezců byly spáleny až na kost. Sovětští lékaři se doposud s ničím takovým nesetkali.
Toto úděsné svědectví čtyř horolezců, kterým se nepodařilo dokončit svůj výstup, ale kteří toto setkání přežili, některé vědce zaráží a širokou veřejnost zneklidňuje. Dosud se přitom nepodařilo objasnit, proč a jak se kulový blesk objevuje. Podle některých teorií, které se ale samozřejmě nedají brát vážně, je možným zdrojem energie blesku antihmota nebo atomové štěpení.
Většina odborníků ale trvá na na názoru, je že jedná pouze o atmosférický jev, který vzniká náhodně a objevuje se rovněž na náhodných místech.
Co dále kulové blesky způsobily? (výběr)
1953 - kulový blesk se rozhodl odpočívat vedle desetimetrové vodní nádrže v Novém Mexiku. Žhavé stěny nádrže nakonec nevydržely váhu vody a celá nádrž se zřítila. Při této nehodě(?) přišli o život čtyři lidé.
1977 - v letním kině v provincii Fujian v Číně spadly dva kulové blesky na diváky a zabily dvě děti. Při následující propuknivší panice se zranilo dalších 210 lidí.
1980 - kulový blesk se rozhodl potrápit obyvatele Kuala Lumpur v Malajsii, začal propalovat celou řadu domů, honil místní obyvatele a jako malý kluk jim zapaloval oděvy.
Tyto všechny příhody se staly za jasného, klidného počasí!
Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz
|