M-line: dostaneme internet na Vas mobilni telefon Mobil server - vše o mobilní komunikaci
  aktualizace 08.06.1997 22:36 vydává Mobil server

MENU
Čeština   
Služby   
Slovensko   
Tarify   
Telefony   
PDA   
Satelity   
Prodejci   
Bazar   
Technologie   
SMS&CB   
M-line   
BTSky   
FAQ   
Archivy   
NewsGroups   
Fulltext   
Obsah   
Odkazy   
Presentace   
Reklama   
Statistika   

RUBRIKY
Z domova   
Ze světa   
Telecom   
CeBIT´97   
ComNet´97   
O nás   

INTERNET
Seznam   
MediaServer   
Neviditelný pes   
Svět namodro 
Sieťovka  

Alcatel HC 1000 - podívejme se mu na zoubek
recenze telefonu

 

Francouzská firma Alcatel je u nás poněkud opomíjena, když se hovoří o moderních mobilních telefonech. Její obliba a všeobecná známost není v naší zemi příliš vysoká - a řekněme si na rovinu, ne zcela právem. Možná některým lidem dosud tkví v paměti model Alcatel HC 500 dovážený firmou RadioMobil jako dotovaný přístroj, který příliš kvalitami nevynikal. Možnáprávě odsud přišlo ono vnímání Alcatelu jako druhořadější značky.

O tempra mores - časy se mění. Alcatel HC 500 je model starý několik let a v podstatě již není na žádné trhy oficiálně dovážen. Je tedy zbytečné žít v zajetí předsudků kvůli několik let starému modelu, který ve své době dost možná patřil mezi nejmodernější mobilní telefony.

Pro úplnost budiž řečeno, že ve statistikách prodejnosti zaujímá Alcatel páté až šesté místo a na celkovém trhu s telefony GSM se podílí osmi procenty. Jeho obliba je nejvyšší, jak jinak, v zemi původu, ve Francii, kde Alcatel patří k základním přístrojům sítí ITINERIS a SFR.

Díky společnosti System602 budou mít naši čtenáři možnost seznámit se s nejmodernějším oficiálně prodávaným modelem Alcatelu - s HC 1000 (One Touch Pro dosud není oficiálně v prodeji - ale jeho testy rovněž chystáme).

 

Vzled a velikost

Délkou zhruba 14 cm a šířkou 6 cm nepatří telefon mezi nejmenší - je spíše klasickým modelem, než nějakým pokusem o miniaturizační výstřelek módy. Tloušťka 2,3 cm také není nejméně. Vytahovací anténa o délce 9 cm a poměrně vysoká váha více než 230 gramů, která vynikne zejména tehdy, když telefon porovnáte například se Siemens S6 v druhé ruce - tehdy je rozdíl velmi markantní.

Při hodnocení vzhledu tedy značně záleží na vkusu každého uživatele - mně osobně se Alcatel HC1000 velmi líbil - vypadá jako mobilní telefon a nevstupuje na tenký led designerské revoluce. Ani jeho šířka není na škodu, neboť tu z větší části vyžaduje rozměrný LCD displej 34 x 27 mm - a veliký displej je moje touha. O displeji však bude ještě více řečeno dále.

Displej

Tady máte pár ikonekDisplej tohoto přístroje představuje to, co bych považoval u mobilního telefonu za přiměřené (žádná komická miniatura, jako třeba u Ericssonů) - velmi přehledný a patřičně veliký čtvereček pojme všechny informace včetně data a času, jakož i sílu signálu, stav nabití baterie a jméno sítě, v níž jste přihlášeni. Spodní řádek je pak vyhražen pro ikonky, které vám napovídají, co se stane, když stisknete klávesu kontextového menu - ty jsou celkem tři, což je o jednu více, než je obvyklé, a příjemně to zjednodušuje práci s telefonem.

Ikonek můžete mít najednou i více, protože jsou však jenom tři kontextové klávesy menu, nezbude vám, než se k ostatním ikonkám prolistovat velikou kurzorovou klávesou, která umožňuje projíždět po displeji ve všech čtyřech směrech - tuto klávesu považuji za další výrazný klad telefonu a přízpěvek Minule bylo ikonek málo?Alcatelu ke snadnějšímu ovládání telefonu. Konzervativcům bude práce s touto kurozorovu klávesou poněkud příjemnější, než například s jog-dialem od Sony CMD-Z1.

Než, zpátky k displeji. Displej nemá plynulé zhasínání podsvícení, jako třeba Siemens, zato disponuje volbou kontrastu, což lze učinit z menu. Je to velmi užitečná funkce, kterou je třeba ocenit při pohledu na některé nedoladěné displeje konkurenčních značek.

Abych jenom nechválil - displej má i svoji nevýhodu - poměrně velkou setrvačnost při překreslování. Snadno se mu stává, že ještě nesmazal jednu ikonku a již na její místo kreslí další, a to i za běžných pokojových teplot. V zimě je tato vlastnost ještě pozorovatelnější.

Baterie

Jestli něco považuji za silnou slabinu tohoto přístoje, je to bezesporu článek, jímž je napájen. NiMH baterie o napětí 6V a kapacitě 600mAh horko těžko vystačí napájet telefon po dobu 16 hodin používání a z toho 30 minut hovoru - to mi připadá zoufale málo, takže ihned do ceny nákupu započítejte novou, lepší baterii.

K telefonu je jinak standardně dodávána cestovní nabíječka. Nabíjení je indikováno při zapnutém telefonu plnící se ikonou baterie, při vypnutí telefonu se pak po chvíli objeví plnící se baterie přes celý displej - ten je podsvícen do chvíle, dokud není nabíjení skončeno, pak zhasne.

Velká SIM karta se vkládá pod baterie.

Paměť a telefonní seznamy

Dobrá správa pro všechny obchodníky - nejenom, že můžete ukládat telefonní čísla na SIM kartě, ale navíc máte k dispozici dva další seznamy v telefonu, takže k SIM kartě přibude 200 záznamů (každý seznam stovku) - každý ze dvou dodatečných adresářů umí přidat ke každému telefonu a jménu také 64 znaků určených k poznámkám, nebo pro zapsání adresy. Pokud zmáčknete klávesu kontextového menu, která přísluší k ikonce seznamu, můžete se jednoduše pohybovat v telefonním seznamu řazeném podle abecedy. Pokud stisknete libovolné písmeno, přejdete do módu vyhledávání, kde je možné napsat jméno či jeho část a to pak vyhledat. Nepřejdete tedy stiskem tlačítka na adekvátní písmeno, což může někoho mrzet. Výhodou je možnost editovat číslo, tedy přejet si kurzorem doprostřed a sem něco přidat - to neumí žádný telefon, na který si vzpomenu. Využití? Já jsem na Alcatelu do všech čísle doplňoval nulu do mezinárodní předvolby a představa, že bych je musel všechna na svém Fizzovi ručně přepsat, mne nelákala.

Ikonkou lze také jednoduše přidávat do seznamu nebo zvolit jiný seznam - kopírování mezi seznamy již jednoduché není.

Dvě zvláštnosti práce s telefonními seznamy má: pokud posíláte SMS zprávu, nelze vstoupit do seznamu telefonních čísel a číslo adresáta musíte nadatlovat ručně, což je nepříjemné. Jako výhodu spatřuji to, že telefon obsahuje seznam mezinárodních volaček, takže pokud si nejste při zápisu čísla jisti, poradí vám. Nenechte si ovšem poradit volačku do Čech nebo na Slovensko, s tím se ještě tento Alcatel nevyrovnal.

Navíc je možno si na jednu kontextovou klávesu uložit libovolné telefonní číslo - jejím stiskem se pak na toto číslo volá. Jiný rychlý výběr čísla není.

Psaní textů

Jak očekáváme, co klávesa, to tři až čtyři písmena. Pokud tlačítko v režimu psaní (například jména či SMS zprávy) stisknete poprvé, zobrazí se číslo, teprve potom velká písmena a znaky - malá písmena napsat nelze, i když je telefon umí zobrazit. To, že se nejdříve napíše číslo, ne písmeno, mi nepřijde nijak výhodné, většinou to zdržuje. Při psaní textu máte pomlčkami vymezenou oblast, jejíž délku můžete zaplnit - je to poměrně spolehlivá vizuální kontrola. Pokud napíšete příliš dlouhý text, znaky odrolovávají doleva. Znaky mají stále konstantní velikost.

Indikace na displeji

Jak již bylo řečeno, displej je grandiósně velký - tomu také odpovídá množství funkcí, které indikuje. V klidovém stavu indikuje nabití ikonou patřičně nabité baterie (ve čtyřech stupních) a intenzitu signálu proužky. Dále zobrazuje datum a čas, jméno sítě a ikonky pro kontextové klávesy. Dále je schopen indikovat promeškané hovory ikonou sluchátka, přijatou SMS zprávu i vzkaz na záznamník (pro každé má vlastní ikonu, ale záleží na operátorovi, zda rozlišení podporuje!), přesměrování a blokování hovorů, jakož i připojení k data/faxové lince. Bohužel jsem nenašel ikonku roamingu, je možné, že je zobrazována, ale nebylo to možno vyzkoušet, v manuálu popsána také není. Pokud je deaktivováno hlasité vyzvánění, telefon zobrazuje ikonu přeškrtnutého zvonečku.

Ohledně indikace na displeji je vůbec Alcatel HC 1000 naprostý fenomén. Mnoho ikonek a grafických animací (panáček zdvíhající klobouk při vypínání, hodinky při delších operacích) potěší příznivce Windows. Popis těchto ikonek zabírá v manuálu dvě strany.

Zvuková signalizace

Je možno vypnout a zapnout pípání kláves, jakož i zvukovou signalizaci došlé SMS zprávy - ta je dostatečně hlasitá, abyste ji nepřeslechli. Také je možno naprogramovat, aby telefon pípal během hovoru v rozmezí 1 - 99 minut. Dalším způsobem signalizace je tzv. Appointment - upozornění na schůzku. Zde si můžete nastavit datum a čas, připsat si text a v nastavenou dobu vám telefon začne pípat a připomene schůzku. Naprogramovat lze jedno takové upozornění, lze je samozřejmě i deaktivovat. Text upozornění může být maximálně 15 znaků dlouhý.

Zvonění

Telefon disponuje třemi druhy vyzvánění ve třech hlasitostech nebo můžete použít vibrační vyzvánění. Není možnost postupně zesilovaného. Zvonek je samozřejmě možno vypnout z menu - zobrazí se ikona přeškrtnutého zvonku.

Regulace hlasitosti

Hlasitost lze regulovat dobře přístupnými tlačítky na levém boku přístroje. Jsou lehce zapuštěná, takže by se nemělo stát, že byste je stikli omylem.

Telefonování

Pokud projíždíte telefonním seznamem, stačí u kteréhokoliv čísla zmáčknout kontextovou klávesu pro realizaci hovoru. Další kontextovou klávesou lze hovor ukončit - neexistují tedy vyhrazené klávesy, což telefon někomu trochu zpřehlední. Telefonovat lze samozřejmě i odpovědí na došlou SMS zprávu, nebo na číslo uvedené v SMS zprávě - telefon ho podtrhne a pokud chcete, zavolá na něj. V paměti se udržuje deset posledních nezrealizovaných hovorů a deset posledních vytáčených čísle - a to včetně data a hodiny, kdy byly tyto hovory zaznamenány, což je velmi příjemné, pokud chcete vědět, jak šly hovory za sebou. Pokud je volané číslo obsazeno, není vám nabídnuto redial a opakovaně vytáčet telefonní číslo musíte ručně.

Indikace provolané doby

Mimo zvukové signalizace nabízí telefon indikaci provolané doby i podle GSM phase 2 (což zatím naši operátoři nepodporují) - to jest přesnou tarifikaci dle impulsů sítě. Lze nastavit finanční i časový limit a zobrazit zbývající neprovolaný kredit, dále lze zobrazit délku a cenu posledního hovoru (pozor! - příchozí i odchozí hovor, což není vždy to nejlepší), celkovou délku všech hovorů a jejich úhrnnou cenu. Telefon vám může zvukově signalizovat i částku, kterou jste provolali, což bude během roamingového hovoru představovat něco jako soustavné pípání J . Ani jednu z výše uvedených možností ani Paegas, ani GSM Global EuroTelu nepodporují, takže je to jenom výhled do budoucna.

Blokování hovorů

Blokovat lze všechny odchozí hovory (mimo nouzového 112), všechny odchozí mezinárodní hovory, všechny příchozí hovory vyjma hovorů z domovské sítě. Dále lze omezit odchozí hovory na 50 definovaných předvoleb, na 50 určených čísle nebo na některý z adresářů či jejich libovolnou kombinaci. Příchozí hovory lze omezit podobně na 50 definovaných předvoleb (dovolají se vám z Pardubic, ale ne z Hradce Králové), na 50 zvolených čísel nebo některý z adresářů či jejich kombinaci. Zde samozřejmě záleží na identifikaci volajícího!

Zabezpečení telefonu

kromě výše uvedených blokování lze telefon chránit PIN kódem, jehož ověřování lze vypnout, dále tzv Product code - ten může být nezávislý na PIN a může mít délku 4-8 čísel, pokud je totožný s PIN, není ověřován. Lze také nastavit blokování změny některých položek v menu - přesměrování, blokování, osobní nastavení, nastavení zúčtovacích údajů atd. Přístroj má samozřejmě PIN2.

Telekonference

Telefon nemá možnost telekonference, lze pouze přijmou další hovor během jiného hovoru, tyto hovory zaměňovat a zavěšovat nezávisle na sobě.

SMS zprávy a CB

Telefon má možnost přijímat i odesílat SMS zprávy, nastavit protokol i dobu platnosti zprávy a vyžádat si potvrzení o doručení zprávy, což u nás nefunguje. Lze zavolat na číslo, ze kterého byla zpráva poslána a telefon také umí rozpoznat číslo v SMS zprávě a zavolat - telefon reflektuje na první číslo ve zprávě a inteligentně v něm rozpozná pomlčku za předvolbou. Příjemná editor zpráv a jejich editace, také “manažer” zpráv je příjemný už díky vestavěnému datu a času zpracování zprávy, což značně ulehčí orientaci. Telefon umožňuje i cell broadcast, což zase neumožňují oba naši operátoři.

Doplňky

Handsfree má funkci zodpovězení hovoru libovolnou klávesou nebo automaticky po druhém zazvonění. Telefon umí také radiomute - ztišení rádia při příchozím hovoru a jeho opětovné zapnutí. Také telefon může upozornit, že jste ho nechali ve voze, pokud jste vypnuli zapalování. Standardně je dodávána cestovní nabíječka, ku koupi jsou i nabíječky stolní. Doporučuji zakoupení vysokokapacitního článku!

Pokud jste si v minulosti kupovali nějaké doplňky k telefonům značky Alcatel, je zbytečné toto vybavení vyhazovat. Alcatel je snad jediná značka, která umožňuje použít i starší vybavení ode všech předchozích modelů - typicky to poznáte u hands-free kitu: pokud jste si ho koupili pro Alcatel HC 500, nemusíte ho při nákupu novějších Alcatelů vyhazovat.

Data a fax

Ano, lze po zakoupení patřičné karty, existuje i rozhraní pro cc:mail a několik internetových programů, takže se svým notebookem si nemusíte zoufat.

Ostatní funkce

Jak jsem již připomněl: hodinky a upomínač na události je k dispozici. Telefon se také umí automaticky vypnout po nastavené době nečinnosti 1-12 hodin. Telefon má kalkulačku a vyhrazenou ikonku pro volání záznamové schránky.

Cena

System602 prodává Alcatel HC 1000 za 14 900 Kč bez DPH to jest 18 178 Kč včetně DPH. Doporučuji investovat ihned při nákupu do NiMH baterií 900 mAh, které přijdou na dalších 2 000 Kč.

Co říci závěrem

Alcatel HC 1000 příjemně překvapil tím, jak široce pojal propracování uživatelského rozhraní a dotáhl do konce maličkosti, které značně ulehčují život. Zářným příkladem budiž možnost zavolat na číslo uvedené v SMS zprávě, nebo datování příchozích i odchozích hovorů - zaručuji vám, že v okamžiku, kdy si tento telefon koupíte, s vděkem vzpomenete na moje slova o výhodě těchto maličkostí, pokud vám na mobil volá alespoň 5 lidí denně.

Nepochopitelně v této souvislosti působí nemožnost použít adresář v okamžiku, kdy odesíláte SMS zprávu - v tom patrně konstruktéři spatřovali vyšší princip, který mi uniká a který tento telefon poněkud poznamenal. Druhým hříchem je nižší kapacita jeho akumulátorů, která se nemůže rovnat Siemensovi ani Sony a staví tento telefon výdrží na roveň Panasonicům a Ericssonům v základní verzi - to je podle mne škoda.

Díky své váze se také telefon dozajista nestane ozdobou dámských kabelek, naopak, pádná rána s tímto telefonem v tlačenici před fotbalovým stadionem usměrní nesprávně fandícího fanouška. Díky robusní konstrukci máte jistotu, že se při ní telefon nerozletí na desítky kousků.

Podle mne je škoda, že Alcatel je u nás tak opomíjenou značkou. Já sám bych Alcatel HC 1000 zařadil vysoko do pořadí v okamžiku, kdy bych šel znovu nakupovat telefon!

Váš Patrick Tangero Zandl

  Komentáře a připomínky zasílejte na adresu webdesign@mobil.cz
Všechna práva vyhrazena © 1997 Mob
il server
používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen za souhlasu autora.