aktualizace 08.06.1997 22:35 | vydává Mobil server |
MENU Čeština Služby Slovensko Tarify Telefony PDA Satelity Prodejci Bazar Technologie SMS&CB M-line BTSky FAQ Archivy NewsGroups Fulltext Obsah Odkazy Presentace Reklama Statistika RUBRIKY INTERNET |
Motorola 8700 MicroTAC - zlevněná kráska?
Když jsem dostal na otestování tento telefon a vybalil ho, připnul baterii, zasunul SIM kartu a zupnul ho, neočekávaně se začal třást. Nečekal jsem dotovaný telefon s vibrační baterií v základní výbavě. Druhým příjemným překvapením byl plně grafický displej s úvodním obrázkem Motorola 8700. Třetím a posledním příjemným šokem bylo QuickMenu neboli grafické mini menu, ve kterém jsou nejpoužívanější funkce, které má velice dobře navržené ikony, takže jsem nemusel přemýšlet nad tím, co chtěl výrobce říci. Tento telefon byl zjevně navržen pro uživatele, který touží po maximu funkcí. O tom svědčí i dost kostnatě tvořené menu, které je rozděleno až do čtyř úrovní. Dalším faktem, který mě nepřesvědčil o návrhářově inteligenci, je odklápěcí kryt klávesnice, který na mě působil dojmem, že brzy upadne. Ale rozhodně nemohu říci, že bych testoval špatný telefon. Tolik pro úvod.
Celkový vzhled Telefon je vyroben z příjemné, trošku drsnější umělé hmoty, takže vám ze zpocené ruky rozhodně nevypadne. Bohužel není z nejtenčích, se standardní baterií má 28 mm, což nepovažuji za současný standard. Při zavřené krytce klávesnice působí seriozním a elegantním dojmem. Klávesnice je dost nepřehledná, zato velice příjemná na dotek, takže nebudete s klávesami zápolit. Po levé straně přístroje je tlačítko mute a vysunovátko SIM karty, které není nejlépe umístěno, takže se mi stalo, že jsem si za jízdy v autě při telefonování omylem kartu vysunul. Na pravé straně jsou dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti, její změna je velice pěkně zobrazena na displeji teploměrem. Zespoda se do přístroje vsouvá velká SIM karta.
Displej Celému telefonu dominuje velice přehledný, plně grafický displej se třemi řádky pro uživatele a dvěma stavovými. Displej je podsvětlený jen z jedné strany a nejde ani nijak nastavit, což nijak neomezuje jeho funkčnost, ale alespoň na mě to nepůsobilo nijak příjemně. Pravda, gradientní přechod ve Photoshopu vypadá dobře, ale telefon by měl být hlavně jednoduše čitelný což za pološera tento přechod trochu ztěžuje... Zpracování většiny informací na displeji je však příkladné - veliké přehledné ikony ve QuickMenu, dvě velikosti písma - velikost nijak neovlivníte - které naneštěstí nejsou občas vhodně voleny. V horním stavovém řádku je indikace signálu o pěti úrovních a stavu baterie o třech. Pokud chcete znát přesnější stav baterie, není nic jednoduššího než zabrousit do QuickMenu a nechat si zobrazit stav baterie. Velice elegantní teploměr vám dá přehled o vybití baterie. Pokud máte signál, bude displeji vévodit nápis Paegas CZ, případně Eurotel CZ. Celkově však displej hodnotím kladně.
Baterie a výdrž telefonu Opět si neodpustím malou kritiku: baterie nesedí v telefonu moc přesně a občas se trošku pohne, což nemá žádné vedlejší efekty kromě toho, že to skřípne. Podle manuálu má výdrž 70 hodin standby nebo 160 minut s využitím spořivého režimu, který závisí na síti. Mně po plném nabití vydržela 54 hodin, z čehož jsem zhruba 50 min protelefonoval, hodně jsem posílal SMSky, takže výdrž je velice slušná. Vzhledem k tomu, že jsem se pohyboval v oblastech se špatným pokrytím, tak musím říct, že si baterie vedly velmi dobře a nezklamaly.
Paměť telefonu Telefon má svých 100 pamětí plus dokáže pracovat s pamětmi na SIM kartě. Příjemná je také možnost rychlého vytáčení prvních devíti čísel a možnost nastavit, zda má pro tento způsob volání použít paměť telefonu nebo paměť na SIM kartě.
Psaní textu Musím poznamenat, že psaní textů není zrovna pohodlné. Telefon sice odděluje přišlé a odeslané zprávy, ale v Message Editoru, kde budete tvořit SMSky, není indikace volného místa pro zprávu a přepínání velkých/malých písmen se provádí dlouhým stiskem, což je dost pomalé. Na druhou stranu je dobrou vymožeností možnost posunu v textu a vkládání do něj, aniž byste museli mazat to, co jste již pracně nadatlovali. Nápověda k tomu, kde najdete který znak, je pouze v manuálu - ten s sebou pravděpodobně nebudete nosit... Taktéž odesílání SMS zpráv je trošku nepříjemné, protože číslo si musíte pamatovat, nelze vybrat číslo z paměti telefonu ani SIM karty. Když se telefonu nepodaří zprávu odeslat, musíte celým postupem odesílání, kromě napsání textu zprávy, projít znovu. Ovšem zde se projevuje jedno z velkých plus tohoto telefonu - pokud to podporuje operátor, můžete pomocí SMS posílat jak e-mail, tak x.400, zprávy pro pager nebo do sítě pagerů Ermes, nebo dokonce poslat přímo z telefonu krátký fax! Naši operátoři ovšem nejsou schopni vytvořit slušné pokrytí, natož podporovat na SMSC takovéto možnosti.
Zvonění Telefon má 11 druhů vyzvánění - stejné, jako ostatní Motoroly - plus vibrační, kdy si můžete zvolit, zda má telefon nejprve vibrovat a pak zvonit, pouze zvonit, pouze vibrovat, nebo nemá zvonit vůbec. Neexistuje možnost nastavit, aby telefon zároveň zvonil i vibroval.
Regulace hlasitosti Hlasitost hovoru lze nastavit kdykoliv, a to jak při hovoru, tak bez něj. Hlasitost vyzvánění má osm úrovní.
Telefonování Samozřejmě je zde možnost volat přímou volbou pozice v paměti, nebo rychlým voláním při podržení čísla 1-9 po dobu cca 5ti vteřin. Telefon je neprakticky řešen co se týká odmítnutí volajícího. Když vám někdo zavolá, telefon se zeptá, zda chcete hovor přijmout, což je v pořádku, leč bylo opomenuto, že klávesnici budete mít většinou zavřenou pod flipem, takže jediný způsob, jak zamítnout volaného, je odkrýt a zase zavřít flip. Telefon má funkci redial, kdy je schopný volat až do vybití baterií, pouze v případě, že je network busy, skončí po prvním pokusu. Doufal jsem, že by odmítnutí hovoru mohlo být pomocí tlačítka mute, což však nejde. Telefon má tzv. QuickMenu - plně grafická záležitost k rychlému přístupu k některým funkcím, které si můžete přispůsobit dle vlastních potřeb. Nebýt QuickMenu, dostal by se tento telefon do oblasti telefonů uživateli nepříjemných. Menu má spousty úrovní a dostat se k těm základním funkcím trvá pěknou chvilku, můžete si pouze vybrat, jestli chcete základní, nebo rozšířené menu. Můžete si upravovat krátké menu a přetahovat si do něj položky, které se vám v něm hodí, nemůžete ovšem měnit jeho strukturu - to jest zanoření funkce do podmenu. Ale od toho na druhou stranu je QuickMenu. Telefon není zrovna nejcitlivější na příjem signálu, já jsem jej testoval na hranici pokrytí a na místech, kde Fizz měl dva dílky (v okně), se nebyl schopen zaregistrovat, případně hned spadnul. Zato na místech, kde měl svůj prostor (na dvoře), dokázal z luftu vycucnout co se dalo - tam, kde měl Fizz stále dvě čárky, dokázala Motorola 3-4. Subjektivně však musím říct, že Motorola, když se zaregistruje, tak vycucne co může, častěji však padá. Telefon nemá možnost konferenčního hovoru, umí samozřejmě hovory přepínat a nechat vyčkávat.
Indikace provolané doby Plně podporuje GSM Phase 2. Lze nastavit limitní hodnoty, účtování podle jednotek nebo měny atd. Žádnou z těchto funkcí naši operátoři nepodporují.
Blokování hovorů Lze blokovat všechny odchozí, příchozí, při roamingu atp. Je možno blokovat odchozí hovory jenom na fixní seznam čísel.
Manuál Manuál bych možná ani nenazval manuálem, jde spíše o rychlou příručku, která v podstatě vždy jen popíše, k čemu by funkce měla být, nic vám však neřekne o použití funkcí. Možná výhodnější a lépe řešena je nápověda v telefonu, která u některých (u těch složitějších) funkcí chybí. Manuál je i v češtině, jinak Motorola nepředpokládá, že by svoje telefony lokalizovala do češtiny.
Co říci závěrem? Ještě že je tento telefon dotovaný, protože v dnešní době to není žádný pokrokový zázrak. Asi bych Fizze za něj hned nevyměnil, ale pro mě není většinou výdrž telefonu tak podstatná. Možnost přijímat Cellular Broadcasts je zatím bezpředmětná, vibrační vyzvánění ucítíte pouze v kapse u kalhot, u saka jsem ho necítil. Každopádně bych tento telefon doporučil každému, kdo chce telefon, který bude mít mnoho funkcí, velký displej, velkou výdrž a malou velikost. Můj verdikt je: Pokud jsou toto kriteria, která vás zajímají nejvíce, a počítáte s tím, že naši operátoři začnou poskytovat možnost využít všech služeb systému GSM, pak zahoďte Fizze a jděte koupit Motorolu 8700.
Poznámka od Tangera Jestli Motorola v něčem učinila chybu při vývoji tohoto telefonu, pak v tom, že mu ponechala vzhled jeho předchůdce - Motoroly 8400. MicroTAC 8700 je totiž vevnitř zcela překonstruovaná, s aplikovanou třívoltovou technologií, což se kladně podepsalo na výdrži baterií. Ačkoliv má tento telefon grafický displej, není rozdíl ve vzhledu tak velký, aby nutil lidi k přechodu na nový model. Souhlasím se vším, co zde Jakub Motorole 8700 vytkl. I pro mne je poněkud podezřele řešeno menu, tolik úrovní vnoření má málokteré menu telefonu. Osobně jsem tuto vlastnost MicroTACu ochoten odpustit - krásná možnost konfigurace vlastního QuickMenu, kdy volíte jednu z osmi často používaných funkcí vlastně dvoutlačítkově, podle mne zcela nahrazuje nepřehlednost menu. Díky tomu se mi daří do velkého menu zabrousit jen zřídkakdy. Velikou nevýhodou je nemožnost zvolení čísla pro odeslání SMS zprávy ze seznamu. Nechápu to, neumí to ani StarTAC - zde připomínám, že Motorola StarTAC má převzatý software právě z MicroTACu, a zůstalo beze změn. I to se podepsalo na mém velmi nízkém hodnocení Motoroly StarTAC - rozdíl ve velikosti oproti modelu 8700 podle mne neopravňuje tak gigantický cenový skok...
|
Komentáře a připomínky zasílejte na adresu webdesign@mobil.cz Všechna práva vyhrazena © 1997 Mobil server používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen za souhlasu autora.
|