M-line: dostaneme internet na Vas mobilni telefon Mobil server - vše o mobilní komunikaci
  aktualizace 07.08.1997 22:57 vydává Mobil server

MENU
Čeština   
Služby   
Slovensko   
Tarify   
Telefony   
PDA   
Satelity   
Prodejci   
Bazar   
Technologie   
SMS&CB   
M-line   
BTSky   
FAQ   
Archivy   
NewsGroups   
Fulltext   
Obsah   
Odkazy   
Presentace   
Reklama   
Statistika   

RUBRIKY
Z domova   
Ze světa   
Telecom   
CeBIT´97   
ComNet´97   
O nás   

INTERNET
Seznam   
MediaServer   
Neviditelný pes   
Svět namodro 
Sieťovka  

Sagem RC 630 - nejlacinější z dílny Sagemu

Tento telefon je přímým pokračovatelem RD 435 s tím, že je v určitých oblastech o něco obohacen (lepší technologie) a jinde zase trochu ochuzen (verze kterou jsme testovali neměla záznamník ani datové přenosy). Telefon zapůjčil jeho dovozce pro Českou republiku, firma Mobilcom. Telefon byl testován v síti EuroTel GSM Global.

Vzhled a velikost

Sagem 630Rozměry: 155 x 59 x 19 mm nečiní ze Sagemu ani velký ani malý telefon, prostě takový co vám sedí docela dobře v ruce ale nikde se zase neztratí.

Váha: 220 gramů je příjemným zlepšením oproti předcházejícímu typu, který vážil 232 gramů. Oproti ostatním typům je to značný podprůměr.

Vytahovací anténa prodlouží telefon zhruba na dvojnásobek (délka cca 12cm), ale co by člověk neudělal proto, aby mu telefon nevysílal přímo do hlavy...

Design přesně kopíruje svého staršího bratříčka Sagem RD 435, tudíž nečekejte nic originálního či výjimečného. Kromě klasických numerických tlačítek je telefon vybaven tlačítky MENU, OK, CLR, PRG, zelený a červený telefonek jejichž funkce je zřejmá již na první pohled - vstup do menu, potvrzeni, zrušení, volitelná klávesa, vytočení čísla a ukončení hovoru (taky ON/OFF). Na pravé straně pak naleznete dvě tlačitka pro regulaci hlasitosti a jedno pro funkci MUTE. Ve spodní části telefonu je konektor pro připojení hands-free či jiných příslušenství.

Displej

Displej je u Sagemu trochu rozporuplnou záležitostí. Na jedné straně informuje o všem, co považuji za důležité, na druhé straně je pouze textový a působí v dnešní době již trochu překonaným dojmem. Rozměry 4 x 2,4 cm potěší milovníky velkých displejů, na tento se vejde 12 x 4 znaky. V klidovém stavu je spodní řádek vyhrazen pro datum a čas, případně pro údaj o počtu nezodpovězených hovorů. Horní řádek je stavový a indikuje nabití baterie, sílu signálu a další stavy telefonu. Na druhém řádku telefon zobrazuje sít, je-li nějaká povolená. Pozná jak EuroTel-CZ, tak Paegas.

Vzhledem k tomu, že displej je plně alfanumerický, nedisponuje telefon žádným velkým množstvím ikonek a ty, které zobrazuje, nevypadají tak pěkně, jak jsme zvyklí z ostatních modelů. Jsou totiž tvořeny jako zvláštní znaky, nikoliv jako specielní ikonky. Působí tím pádem trochu kostrbatě.

Displej je zeleně podsvícený (dá se vypnout) stejně jako klávesy. Velmi solidní jasnost umožňuje bezproblémové čtení i za tmy. Jas nelze regulovat, ale myslím že to u Sagemu ani není třeba. Když mi praskla v noci žárovka v autě, využil jsem s úspěchem při hledání zapadlých klíčů telefonek i jako baterku :-). Po zapnutí telefonu je možno zobrazit až 12 znakový uvítací text.

Baterie

Sagem je vybaven ve standardním packu NiMH bateriemi (550 mAh), které dle mých zkušeností bezproblémově vydrží dva dny stand-by režimu spolu s 45 minutami hovoru - výrobce deklaruje stand-by 75 hodin nebo 2h 15min hovoru. K telefonu je možno samozřejmě pořídit kromě dodávané cestovní nabíječky i stolní, případně cigaretový adaptér do auta.

Velká SIM karta se zasunuje do 4 drážek pod odendanou baterii. Při výměně SIM karty jsem se vždy trochu obával, protože je třeba ji mírně prohnout, aby se dala do drážek zasunout.

Paměť a telefonní seznamy

Telefon disponuje 100 místy pro telefonní čísla ve vlastní paměti, další samozřejmě může uložit na SIM kartě. Kromě toho pojme telefon do vlastní paměti až 20 SMS zpráv, což není zrovna obvyklé a rozhodně to potěší. Pokud telefon přijme nějaké SMS zpravy jako první používá paměť telefonu a pak je ukládá na SIM kartu. Pokud v klidovém stavu napíšete jméno, jeho část, nebo jenom první písmeno a stisknete zelené sluchátko, setřídí se vám všechny položky, které začínají zadaným řetězcem. Zde je drobný zádrhel pro lidi, kteří na tento telefon přejdou se svojí SIM kartou. Sagem totiž neumí napsat malá písmena, pouze je zobrazuje. Pokud však při vyhledávání zadáte velké písmeno a jméno bude obsahovat písmena malá, jméno se nenajde. S touto eventualitou konstruktéři telefonu evidentně nepočítali. Problém malých písmen (i u SMS zpráv) je u Sagemu bohužel dlouhotrvající záležitost a asi nikdo se jí nechce zabývat.

Do paměti (na SIM i v telefonu) lze přidávat záznamy ze seznamu opakovaných volání (telefon nerozlišuje seznamy opakovaných volání a neuskutečněných hovorů!) a lze přidat záznam i během hovoru.

Telefon udržuje v paměti až dvacet posledních volání (tedy bez rozlišení příchozí a odchozí hovory) a už k nim přidává i čas (u dnešních) či datum (u více než den starých). Zaznamenány včetně času jsou bohužel jen ty hovory kde přišla identifikace volajícího, ostatní se projeví jen jako počet promeškaných hovorů při prvním příchodu k telefonu.

Seznam opakovaných čísel lze zobrazit stiskem zeleného tlačítka a pak v něm listovat postranními tlačítky. Seznamy čísel lze procházet abecedně nebo podle pozice v paměti, a to směrovými tlačítky na boku přístroje.

Jednu klávesu - takzvanou programovací - lze využít jako rychlé volání na určité číslo, potom jí ovšem nemůžete přiřadit jinou funkci, například prohlédnutí nových SMS zpráv. Jiná metoda rychlé volby není vyjma standardní - zadání čísla paměti a # - ale to funguje opravdu na všech telefonech. Telefon je schopen spočítat počet volných míst v paměti.

Psaní textů

Klasické schéma - co tlačítko, to tři až čtyři písmena, ale pouze velká, malá Sagem napsat opět neumí. Změna je v tom, že dokud držíte klávesu stisknutou, písmena se střídají, pokud ji pustíte, odskočí kurzor o pozici dále. Není k dispozici příliš mnoho speciálních znaků pro psaní (jenom * . # + což je doooost málo). Telefon totiž umí zobrazit valnou většinu znaků, včetně francouzské abecedy (to by bylo, aby to neuměl). Při psaní textu máte podtržítky vymezenou oblast, kterou můžete zaplnit textem - je to taková vizuální kontrola, známe ji už z Alcatelu..

Indikace na displeji

Displej telefonu Sagem 630 - menuPřiznám se bez mučení, indikaci na displeji považuji za dostatečnou, leč grafiky ne příliš podařenou. Ikonky jsou na mne moc zubaté (rastr písma je 5 x 7 bodů, což na ikonky není nic moc), ale to se už v textovém (plně, žádný zvláštní řádek pro grafické ikonky, jako třeba na Fizzovi) asi nedá nic dělat.

V klidovém stavu indikuje nabití symbolem baterie, která se vyprazdňuje vybíjením a doplňuje nabíjením (při dobíjení se "pumpuje" průběžně). Sílu signálu telefon indikuje v pěti stupních. Spodní řádek vyhrazuje datu a času. Pokud byl registrován nezodpovězený příchozí hovor, pak vypíše jejich počet. Dále je vyhrazena ikona pro SMS zprávy v paměti. Když dostanete novou ikona se rozbliká stejně jako při tom červeně bliká dioda. Roaming je indikován pouze jiným jménem sítě, holt si musíte pamatovat, jaká je vaše domácí, což u většiny uživatelů mobilního telefonu nebude radikální problém.

Telefon je schopen indikovat nabití baterie s přesností na setinu voltu. Obvykle nabitá baterie má přes 7,30V a vybitá pod 5,50V.

Zvuková signalizace

Je možno zapnout i vypnout pípání kláves či DTMF tóny. Lze zvukově signalizovat vybití baterie i každou registraci do a ze sítě, což se hodí, pokud jedete vozem a zkoumáte, kde přibylo pokrytí. Lze také aktivovat budík, který vás zbudí zvolenou melodií a hlasitostí (pozor na vibrační vyzvánění) nebo můžete použít odpočítávání, kdy telefon zazvoní po určené době.

Vyzvánění

Máte k dispozici čtrnáct druhů vyzvánění, dále pak krátké jedinečné pípnutí, vibrační vyzvánění (tichý mód). Můžete zvolit zesilované vyzvánění (crescendo) a vibrační vyzvánění samostatné, následované normálním vyzváněním, nebo doprovázené vyzváněním. Ze čtrnácti druhů vyzvánění si můžete vybrat melodie, různá cvrlikání, podivuhodně infantilní zvuky i seriózní pípání - pro každého je tu něco. Můžete si rozdílné zvonění nastavit pro telefonní hovor i pro příchozí SMS zprávu - té totiž můžete přiřadit libovolný druh vyzvánění stejně, jako příchozímu hovoru.

Lze zvolit i tiché vyzvánění - buď nezvonit nebo jenom vibrovat. Existují čtyři hlasitosti vyzvánění a považuji je za až příliš dostatečné. Telefon jsem měl na prostřední hlasitost a uslyšel jsem ho i přes 2 kanceláře - bohužel jsem ho neslyšel jenom já...

Při výběru telefonu si dejte trochu pozor na vibrátor. Z testovaných dvou kusů ho měl očividně každý jiný - jeden tichý a hodně vybrující a druhý spíše hlučný a méně vibrující - asi co série to originál.

Regulace hlasitosti

V klidovém stavu a během hovoru lze hlasitost reproduktoru regulovat postraními kurzorovými tlačítky. Regulace je indikována na displeji a má pět úrovní. Měl jsem ho celou dobu nastavenu na tu nejsilnější, ale i přesto to v některých trochu hlučnějších situacích nebylo dostatečné.

Telefonování

Nic nového pod sluncem - napište číslo a stiskněte zelené sluchátko. Hovor ukončíte červeným sluchátkem.

Dobrá věc - pokud má příchozí hovor identifikaci, najde se v telefonu číslo i podle části a zobrazí se příslušné jméno. Totéž se děje v okamžiku, kdy sami voláte číslo - klasicky 0602-xxxyyy místo mezinárodního formátu, v němž toto číslo máte v paměti. Telefon pozná části čísel, což není až tak obvyklá vlastnost u značek konkurenčních. Telefon má i funkci redial - na vyžádání opakuje automaticky vytáčení obsazeného čísla. Během hovoru lze odpojit mikrofon - funkce mute, při které vás volající neslyší.

Indikace provolané doby

Telefon umí zobrazit délku a cenu posledního hovoru a celkovou délku nebo cenu všech hovorů. Tarifikaci naši operátoři nepodporují.

Blokování hovorů

Lze blokovat příchozí hovory jste-li v roamingu či všechny hovory. Odchozí hovory lze blokovat všechny mimo 112, mezinárodní hovory nebo všechny hovory mimo hovorů do domovské sítě. Lze si také vytvořit fixní telefonní seznam, v něm zadaná čísla budou jediná akceptovaná pro odchozí volání.

Zabezpečení telefonu

Mimo výše popsaných blokování lze telefon chránit PIN kódem - jeho ověřování lze vypnout, dále pak telefonním kódem spojeným se SIM kartou - i jeho kontrolu lze vypnout. Přístroj má i kontrolu PIN2. A jako samozřejmost je i klávesnicový zámek.

SMS zprávy a CB

Telefon umí odesílat i přijímat SMS zprávy a podporuje i Cell broadcast jehož funkce najdete pod zajímavým názvem „GSM info" (u nás to ale stejně zatím nepoužijete). Lze nastavit dobu platnosti SMS zprávy, dále pak její formát (e-mail, fax atd...) a SMS centrum - abyste ho nemuseli pokaždé zadávat znovu. Na číslo SMS centra jste vždy dotázáni, můžete změnit předdefinované během odesílání zprávy. Nevýhodou je, že pokud odesíláte SMS zprávu, musíte si pamatovat číslo příjemce, neboť nemůžete využít telefonního seznamu. Pokud se vám nepodaří zprávu hned napoprvé odeslat tak při dalším pokusu musíte psát telefonní číslo znovu. Telefon uchovává ve vlastní paměti až 20 SMS zpráv.

Data a fax

Telefon ve verzi kterou jsme testovali nepodporuje přenos dat ani faxů.

Ostatní funkce

Hodiny a datum, budík, časovač - to vše jsem již popsal. Nemá ani záznamník ani diktafonu jako jeho předchůdce.

Integrována je kalkulačka, bohužel klávesnice není popsána přídavným významem kláves v režimu kalkulačky, takže to může chtít chvíli cviku, než se s ní naučíte rychle pracovat.

Co říci závěrem

Sagem RC 630 je zajímavým telefon hlavně díky poměrně širokému spektru nejrůznějších funkcí a doplňků. Jeho čeština je poměrně dobře zpracována a je příjemné když na člověka telefon promlouvá jeho rodnou řečí. Menu přístroje bych hodnotil jako středně zdařilé - ne zcela dobře se v něm orientuje, ale pomocí číslic se v něm dá i velmi rychle pohybovat. Měl jsem občas pocit, že firmware převzatý pravděpodobně z předchůdce, by mohl být trochu lépe doladěn pro 630. Stalo se mi asi 3x že se telefon dostal do špatně definované situace a musel jsem ho vypnout a zapnout. Také citlivostí nijak neoslnil a nepotvrdil pověstný kvaltiní příjem všech Sagemů.

U Sagemu 630 bych se shodl s Patrickem (recenzentem Sagemu 435), že je to model určen spíše pro technicky zaměřené lidi, kterým bude zajisté vyhovovat komplexem nabízených funkcí. Je také vhodný pro hračičky, kteří se snaží mobilní telefon co nejvíce přizpůsobit svým potřebám - zde mají široké pole působnosti.

Vzhledem k velmi zajímavé ceně, která se pohybuje okolo 12 tisíc korun s DPH si myslím, že jeho většímu rozšíření v zásadě nic nebrání.

Petr Mitošinka

  Komentáře a připomínky zasílejte na adresu webdesign@mobil.cz
Všechna práva vyhrazena © 1997 Mob
il server
používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen za souhlasu autora.