5 otázek pro místopředsedu vlády Pavla Mertlíka
Vašim úkolem ve vládě ČR je mj. koordinace činnosti přechodu do roku 2000. Jak náročný je pro Vás tento úkol ve vztahu k dalším úkolům? Jaká je Vaše spolupráce a kompetence ve vztahu k Úřadu pro státní informační systém, který rovněž působí jako koordinátor problematiky roku 2000?
Koordinace činností, souvisejících s přechodem do roku 2000 nepatří k mým nejnáročnějším úkolům, neboť veškerou praktickou činnost v této oblasti vykonává Úřad pro státní ínformační systém a národní koordinátor problematiky roku 2000 pan Ing. Karel Berka. S činností pana Berky i ÚSIS jsem dosud velmi spokojen, a tak se mohu omezit pouze na pravidelnou kontrolu jejich práce.
Na jaké hlavní oblasti, resp. subjekty se pozornost vlády ČR v této problematice zaměřila nejvíce a kde očekáváte nějaké problémy?
Pozornost vlády ČR se soustřeďuje především na připravenost organizací a institucí státní správy a na připravenost systémů zásobování obyvatelstva vodou a energií. Podle posledních informací by v těchto oblastech neměly nastat žádné vážnější problémy.
Proč vláda ČR neodsouhlasila návrh, aby den 31.12.1999 byl dnem pracovního volna? A jaký je na to Váš osobní názor?
Dny pracovního volna jsou stanoveny zákonem a tudíž návrh vyhlásit dnem pracovního volna 31.12.1999 by musel projít standardním legislativním procesem. V současné době to nepovažuji za účelné. S tímto návrhem přišla Česká národní banka a ukazuje se, že stejného efektu je možné dosáhnout jinými administrativními opatřeními, jež jsou plně v kompetenci ČNB.
Co byste chtěl popřát, resp. poradit našim čtenářům pro první minuty a hodiny roku 2000?
Čtenářům katalogu Modré stránky bych chtěl popřát, aby první minuty a hodiny roku 2000 strávili v pohodě a dobré náladě, ve společnosti svých přátel či blízkých a do posledního roku tisíciletí vkročili s optimismem a životní energií.
8 otázek pro předsedu Úřadu pro státní informační systém Ing. Karla Berku
Chápete problém roku 2000 také osobně ve svém soukromí nebo pouze profesionálně z titulu své funkce předsedy ÚSIS?
Samozřejmě problém roku 2000 se dotkne každého osobně, tedy i mne. Může se dotknout věcí, na které nemám žádný vliv. Bydlím v panelovém domě a bude otázka, zda bude zajištěno topení, zda nebude výpadek proudu. Na věci, na které mám vlastní vliv, ty musím zkontrolovat. Jsou to například některé domácí spotřebiče nebo na chatě jde konkrétně o kontrolu vytápění.
Myslíte si že Vás samotného může rok 2000 zaskočit?
Podle oficiálních materiálů OSN je Y2K výjimečná událost a nikdo, ani žádný seriozní odborník neví, do jaké míry, v jakém rozsahu a jakým způsobem nás tato událost může "zaskočit". Můžu tedy říci: Není pravda, že se stoprocentně nemůže nikomu nic stát.
Jak jste spokojen s postupem příprav na změnu letopočtu, co by podle Vás v této otázce mělo být lepší nebo zásadně jiné?
Co mě se dotýká, tak to je velké zpoždění v přípravě na změnu letopočtu v informačních systémech v České republice. Čas na prevenci je velice krátký a již prakticky přešel na krizové řízení. Čas je ztracený a nedá se zastavit. Velice tvrdě doháníme to, co minulé roky zanedbaly.
Opět musím zdůraznit doporučení OSN, že stát se nemůže zbavit zodpovědnosti za dodávky tepla, vody, plynu, elektrické energie, za telekomunikace, lékařskou péči apod.. Čili tyto věci musí stát zajistit, aby obyvatelé České republiky neměli problémy v těchto oblastech. Další důraz je kladen na funkci státní správy a na informovanost obyvatel na téma co má dělat a jak se má chovat.
Máte v ÚSIS vytipováno, kterých klíčových odvětví, resp. provozů se může nejvíce problém roku 2000 týkat? Která to jsou?
Ono nelze jednoznačně říci, kterých klíčových odvětví či provozů se problém Y2K dotkne nejvíce. Dotýká se to všech. A je nutné předcházet možným následkům, testovat, a doporučuji nechat si udělat nezávislý audit či kontrolu. Doma si mohu všechny věci, kterých by se to týkalo, kontrolovat sám za pomoci testovacích disket či CD, kterých je na trhu řada. A u firem malých, drobných, středních i těch velkých testovat, testovat a zase testovat. Ono se to vyplatí.
Jaká je spolupráce v této oblasti mezi ÚSIS, které je Národním koordinačním centrem a dalšími subjekty, které sdružují klíčové průmyslové firmy, např. se Svazem průmyslu a dopravy ČR?
Velmi úzce spolupracujeme s Hospodářskou komorou ČR, Svazem průmyslu a dopravy ČR a na září plánujeme další společná jednání, ale i konference na toto téma pro jejich klienty.
Vláda ČR nedávno schválila návrh Státní informační politiky. Jaké hlavní úkoly vyplývají z tohoto návrhu pro ÚSIS?
Klíčový význam státní informační politiky je v tom, že jí vláda ČR schválila. Ostatní podobné dokumenty, jako je energetická politika, dopravní politika nebo telekomunikační politika, vzala vláda pouze na vědomí. V tom je veliký rozdíl. Jestliže vláda ČR schválila státní informační politiku, pak je její povinnost ji realizovat. V této informační politice je harmonogram akčního plánu a jejích sedmi hlavních priorit. V současné době na akčním plánu státní informační politiky velmi intenzivně pracujeme.
Kolik bude Státní informační politika stát nebo jinými slovy, jak vysoké finanční prostředky a z jakých zdrojů jsou k dispozici na realizaci jejich úkolů například v rámci ÚSIS?
Zde je nutné velmi tvrdě rozlišit, z jakých fondů a zdrojů půjdou finanční prostředky. Zda půjde o financování z veřejných finančních fondů či soukromého financování.
Pro soukromé financování by měl stát vytvářet podmínky pro to, aby mohli podnikatelé rozvíjet informační politiku a pomáhat k vytváření informační společnosti u nás, zejména pak rozvíjet informační technologie a školení svých zaměstnanců. Stát samozřejmě na tuto činnost nějaké prostředky uvolní. V této chvíli jednáme o tom, jaké finanční prostředky budou v rozpočtu roku 2000 pro tento úkol vyčleněny a také jednáme již o roku 2001. Předpokládáme, že v roce 2001 budou pro tyto úkoly uvolněny finanční prostředky v řádu miliard korun.
Co byste chtěl doporučit našim čtenářům, lidem, kteří pravidelně využívají informační technologie ke své každodenní práci, aby ještě před závěrem letošního roku určitě neopomenuli?
Za prvé by měli oslovit dodavatelé hardwaru i softwaru své zákazníky a každý by si měl nechat vyzkoušet své zařízení, aby se bez problémů přehouplo do problémového roku 2000. Za druhé je nutné testování. Nastavit si například datum příštího roku a kontrolovat, jak se budou technologie chovat.
Tedy závěrem mohu doporučit:
- odzkoušet zařízení výrobcem či dodavatelem
- udělat vnější nezávislý audit
- testovat, testovat a zase testovat
4 otázky pro předsedu Svazu měst a obcí Ing. Evžena Tošenovského
Jaká je podle Vás, pane předsedo, úroveň vybavenosti městských, resp. obecních úřadů moderní výpočetní technikou? Co by se mělo v této oblasti po roce 2000 zlepšit?
Podle mého názoru a zkušeností je vybavenost různá, vliv na to má mnoho faktorů. Významnou roli hrají nejen finanční možnosti obcí, ale i odborná úroveň. Vcelku si ale myslím, že vybavenost je větší než se obecně myslí, a to hlavně pokud se jedná o hardware, i když určitě je pro každý úřad nemožné držet krok s šíleným inovačním kalupem v informatice. Na druhé stránce ani není nezbytně nutné mít na úřadě poslední technický výkřik, protože prvořadými jsou funkčnost a spolehlivost. Složitější situace je v software. Mám dojem, že zde panuje až příliš velká rozmanitost různých produktů, což je opět způsobeno výše uvedenými faktory. Právě v oblasti software bych po roce 2000 očekával větší jednotnost a hlavně dodržení jednotných a rozumně daných pravidel. Očekával bych zde i velký průlom v síťových aplikacích, kde je ukryt ještě netušený rozvoj právě ve veřejné správě.
Řešili jste v rámci Svazu měst a obcí ČR koordinaci opatření k zajištění bezproblémového přechodu úřadů do roku 2000? A jak například?
Přímo v rámci Svazu měst a obcí tento problém řešen nebyl, protože SMO jeho řešení ani nepřísluší. Zástupci SMO jsou členy komise - Rady vlády pro státní informační politiku, která se touto problematikou zabývá na státní úrovni. Tato komise vydává již mnoho měsíců metodické pokyny a opatření pro všechny úřady, tedy včetně obecních úřadů.
Navázali jste nějakou konkrétní spolupráci s odbornou firmou řešící problematiku roku Y2K? A s jakými výsledky, resp. poznatky?
Tady mohu hovořit pouze za město Ostravu, kde byl v prvé řadě krizovou a havarijní komisí na začátku roku vydán příkaz pro všechny významné organizace ve městě, prověřit a do konce června otestovat a nahlásit stav výpočetních systémů. Pro samotný Magistrát města Ostravy jsem takovýto příkaz vydal již v minulém roce. V této věci úzce spolupracujeme s hlavním dodavatelem výpočetních systémů, ostravskou firmou Medium Soft. Spolupráce je již dlouhodobá a protože tato firma byla zároveň generálním dodavatelem počítačového vybavení Centra tísňového volání, tedy bezpečnostního dispečinku města, je zde spolupráce bezpodmínečně nutná. Jak spolehlivě nyní všichni pracují, samozřejmě zjistíme až na přelomu roku.
Co byste chtěl čtenářům našeho katalogu doporučit pro zdárné vykročení do roku 2000? A co si přejete sám pro sebe?
Doporučuji pro začátek roku 2000 celý problém s výpočetní technikou nepodceňovat, ale ani příliš nedramatizovat. Hlavně je nutné nenechat se strhnout nějakými fámami a davovými psychózami, tedy: český rozum do hrsti a klidnou rozvahu.
Redakce MS děkuje všem zúčastněným za jejich odpovědi.