PRESS CENTRUM

Přidat/aktualizovat adresu
Hlavní katalog

Inzerce zde
Kontakty
O nás
Reference
Napsali o nás
Tiskové zprávy

Neplatiči
Napište nám!
 

 
Zavolejte do klubu!
Pro všechny naše čtenáře jsme připravili novinku v podobě Klubu Modrých a WWW stránek. Společně s téměř 40 partnery získáte členstvím spoustu výhod a slev například při přiipojení na internet, koupi počítače apod. Informace zde...
Zaregistrujte se
Chcete mít přehled o novinkách na našich serverech? Čekáte na nové informace na našich stránkách? Stačí, když vyplníte formulář a pravidelně vám budeme zasílat vyžádané informace.
Mám zájem o ...
- zaslání aktuálního katalogu
- předplatné dalších vydání
Zavolejte nám!
Nevíte si rady, máte jakýkoliv dotaz? WWW STRÁNKY
jsou tu pro vás!
tel.: (02) 6126 2442
Ikona pro Vás!
Pokud vám naše stránky pomohly najít hledanou firmu či informaci, budeme velmi rádi když na nás upozorníte ...!
Počítačové Fórum ´99
Pod záštitou II. ročníku kampaně Březen - měsíc Internetu se uskuteční ve dnech 15. - 18.3. první ročník veletrhu informačních technologií na internetu Počítačové Fórum '99
APO
Jako člen Asociace poskytovatelů obsahu sítě internet (http://www.apo.cz) vás srdečně zveme na domovské stránky APO. Stanete se i vy členem APO?
Reklama
Nejen na našich webech WWW STRÁNKY, MODRÉ STRÁNKY a ČESKÝ AMAZON, ale i na zajímavých serverech interSEIF či Unie vydavatelů si u nás můžete objednat reklamu. Seznamte se v případě zájmu s aktualním ceníkem reklamy.


iDNES Český Amazon


Hledej :
  Tip: klíčová slova pište s diakritikou ...
Nové adresy ~ Aktuálně ~ Víte, že... ~ Články
 
 

Pohodář Namodro

Autor, duchovní otec a pisatel oblíbeného Internetového deníku Svět Namodro se jmenuje Daniel Dočekal. Málokdo ho asi zná podle vizáže, téměř všichni lidé, co se prohánějí českým Internetem, ho znají podle nezaměnitelného rukopisu článků. Jsou velmi kritické, někdy možná až moc, což se mnohým lidem nelíbí. Své názory říká a píše otevřeně a na rovinu, ať se jedná o cokoliv a kohokoliv. Osobně se mi jeví jako pohodář. Namodro.

Kdy jste začal uvažovat o Světě Namodro a jak dlouho od nápadu bylo k jeho realizaci? Co pro Vás bylo prvním impulsem?

Konkrétním "internetím" impulsem byl Neviditelný Pes Ondřeje Neffa. Svět Namodro totiž původně začal jako samostatná "příloha" Neviditelného Psa a byl také méně technicky orientovaný. Všechno to ale ve skutečnosti začalo ještě dřív. Už v době BBS (modemových stanic) a FidoNetu jsem "vydával" elektronicky šířené noviny. Tehdy ovšem byly tvořeny jenom texty a šířili se právě FidoNet-em a po mnoha BBS stanicích které v té době byly vlastně předchůdci dnešního Internetu. Psaní je taková moje malá posedlost, jde o snahu dát k dispozici informace, názory a nápady, zkušenosti a vše možné i nemožné s čím se setkávám ve svém životě, zaměstnání či koníčcích. Perličkou je i to že během mého čtyřletého působení v Nizozemí jsem vydával noviny v angličtině, ty ale byly úzce zaměřené na programování v jazyce Clipper. Dodnes se dají najít i leckde na Internetu.

Když se začal rozšiřovat Internet v ČR, narazil jsem samozřejmě na Neviditelného Psa a začal vydávat jeho "provokativní" přílohu, ta se měla původně jmenovat Svět Tmavomodrými Sklíčky, ale bylo to příliš dlouhé a tak vznikl Svět Namodro. První číslo vyšlo 13.listopadu 1996 a od té doby vychází dodnes s vyjímkou dvou dnů kdy jsem nestihl denní dávku článků. Tak ja Svět Namodro rostl, tak se také více a více odděloval od Neviditelného Psa až se nakonec vydal zcela vlastní cestou technického deníku.

Hodně čtenářů asi napadne, že na tom nic není, že by mohli publikovat tímto stylem taky. Ale.... Kolik Vás Svět stojí denně času?

To je velmi těžké spočítat. POkud se nad tím opravdu hodně zamyslím, tak jsou to tak dvě až tři hodiny večer každý den. Svět Namodro vychází jenom v pracovní dny, ale soboty a neděle jsou potom stejně věnovány shánění témat, psaní delších článků a hlavně změnám a tvorbě programů, skriptů a databází které vlastně tvoří Svět Namodro.

Nemyslím si ale že by to bylo něco až tak závratného a na Internetu je mnoho lidí publikujících podobné deníky, týdeníky či občasníky. Určitě mají v sobě něco málo grafománie, ale myslím že Internet by bylo zoufale nudné místo kdyby nebylo právě takových lidí.

Provoz také určitě není zadarmo, kde na to všechno berete peníze?

To je tajemství vydavatele.

Ne zcela vážně. Nebýt pomoci mnoha společností sponzorujících určitým způsobem existenci Světa Namodro, tak by asi těžko mohl existovat. V měřítku počtu čtenářů totiž jde o poměrně vytížené místo, dvacet až třicet tisíc čtenářů měsíčně představuje totiž zejména z hlediska technického poněkud vyšší požadavky. V tomto ohledu například velmi pomáha IBM ČR, nebýt jejich podpory a částečného sponzoringu, bylo by mnoho věcí složitějších. Určité příjmy má Svět Namodro samozřejmě z reklamy a určitě se do příjmů dá počítat i jenom fakt že něco takového existuje a je možné Svět Namodro používat i jako reference pro Computer Data a.s. a její další aktivity v oblasti Internetu. Svět Namodro slouží také jako "testovací" prostředí pro řadu věcí, které později používá COmputer Data a.s. pro své klienty. A asi by bylo nefér nezmínit Microsoft ČR pomáhající vydatně se software a přístupem k čerstvým informacím.

Máte vůbec někdy dovolenou, když musí být každý den na Světě Namodro nové a aktuální články? To je píšete dopředu, do zásoby?

Přesně tak. Svět Namodro je postavený nad databázovým řešením, Microsoft SQL Server 6.5 a další Microsoft technologie umožňují naplnit Svět Namodro články na mnoho dní dopředu. A software se už potom sám stará o to aby každé ráno "vyšlo" nové číslo. Takže když odjíždím na dovolenou, tak musím v předstihu naplnit Svět Namodro články a přidávání menšího počtu článků a aktualit v průběhu dovolené svěřit někomu jinému.

Světu Namodro se v poslední době daří budovat "virtuální" redakci, obzvlášť poté co začal za příspěvky platit jako klasické "papírové" časopisy. Je to pochopitelné, protože za každou práci náleží odměna a odměna zvyšuje chuť pracovat.

Kolik dat už tvoří Váš archiv? Nehodláte po vzoru pana Neffa a jeho Neviditelného psa vydat také knižní podobu?

Svět Namodro bude v listopadu slavit dva roky existence. Prozatím jde o něco přes 5000 článků, ale při tempu přírůstků je možné že v listopadu se bude Svět Namodro blížit k hranici 10 000 článků. O knižní podobě jsem samozřejmě přemýšlel mnohokrát, ale je zde jeden velký otazník. Neviditelný Pes může lépe vybrat "nadčasové" články nebo něco co je "čtivé", Svět Namodro je naopak z 90% tvořen technickými články a z nich je většina určitým způsobem časově vázaná. Ale je možné že dojde k vydání knižní podoby v určité formě.

Poměrně známý je také Internetový CoDa Shop, tedy elektronický obchod firmy Computer Data, v níž máte funkci předsedy představenstva. Jak prosperuje?

CODAshop je takové ukázkové řešení vybudované stejně jako Svět Namodro jako "testovací" pro další budované elektronické obchody pro klienty. Je na něm zajímavá jedna věc, nevyžaduje příliš mnoho pozornosti a funguje prakticky samostatně. Vše co v něm je se totiž opět odvíjí od dat v databází a tak je údržba takového elektronického obchodu poměrně snadná a rychlá. Prosperita je hezké slovo, ale všichni kdo podnikají v oblasti Informačních technologií vědí že doba není příliš jednoduchá.

A jaké jsou Vaše Internetové plány do budoucna?

Dobré výhledy souvisí hlavně s Internetem. Za dva roky působení v oblasti Internetu se podařilo pro Svět Namodro vybudovat dobré jméno a proto další plány i aktivity směřují právě tímto směrem. Internet, to je především jeho obsah.

Díky za rozhovor
-pr-

 

(c)1998 Agentura Modré stránky s.r.o.