Rudy Kozak je veleúspěšný manažer veleúspěšné firmy, a už to by mohlo pro jeho vítězství stačit: Compaq se stal poprvé v historii nejprodávanější značkou počítačů u nás, když dokázal z prvního místa sesadit silný AutoCont, a jeho role pro letošní rok nadále posiluje. V letošním roce je už nyní prakticky jasné, že si tuto pozici udrží a zřejmě posílí; navíc dokázal v českých podmínkách dobře realizovat absorbování Digitalu.
Jarda Winter je předním propagátorem počítačových technologií a Internetu v českých tištěných médiích; má to o to těžší, že jeho domovem není počítačový časopis (který by jej v této činnosti zřejmě maximálně podporoval), ale Profit. Léta propaguje počítačové technologie a jejich používání skutečně neúnavně, a letos zřejmě jednak dosáhl na vrchol, ale stejně tak si sáhl na dno svých sil coby hlavní motor akce Březen - měsíc Internetu. O akci samotnou a její úspěch nyní nejde; vyzdvihnout se musí především obrovské nasazení pro věc vlastně "veřejně prospěšnou", tedy Internet a jeho popularizaci.
Možná budou navrhovatelé oponovat v tom, že se jednalo o osobnosti za loňský rok, nikoli za letošní. V tom případě pak mohl být těžko Jarda Winter vyhodnocen za letošní Březen - měsíc Internetu; byť samozřejmě uznávám, že si cenu zasloužil za "celoživotní dílo".
Druhá, stejně vážná výtka se týká toho, že navrhovatelé, ale i hlasující jaksi pomíjejí oblast Internetu coby dnes naprosto plnohodnotného a vysoce čteného média, zejména v oblasti informačních a komunikačních technologií. A je trapným šlápnutím vedle, které celou anketu znehodnocuje, že se mezi pětkou nejčastěji zmiňovaných kandidátů neobjevovala dvě jména: Daniel Dočekal a Patrick Zandl.
Dan coby šéfredaktor-editor-vlastník-korektor-sekretář (atd.) Světa Namodro je bezpochyby nejplodnějším českým novinářem vůbec; nezávislé testy prokázaly, že dokáže psát tak rychle, že to nestačí pět lidí simultánně číst. Jeho vtipným, nevtipným, kritickým, arogantním, grafomanským, výstižným (doplňte si dle osobních preferencí) článkům věnuje silnou pozornost denně možná desetitisícovka čtenářů; myslím, že to o sobě nemůže tvrdit žádný jiný novinář z branže.
Patrick Tangero Zandl sice nedosahuje Dočekalovy kadence úderů na klávesnici, ale jeho vedení Mobil Serveru (jediný elektronický časopis, který naprosto rovnocenně konkuruje tištěnému médiu z této branže) a rovněž nesmírně časté psaní si zaslouží nemenší uznání: zejména pro svou vynikající žurnalistickou kvalitu, kterou nedosahuje nikdo z "tištěné" branže, koho znám, a za tvář, kterou tomuto médiu dává.
V tomto kontextu je pak citování jména Ondřeje Neffa v anketě faux pas - Neff je samozřejmě skvělým scifistou a báječným fabulátorem, nicméně historky o zlomených psích packách nemají nic společného s osobností informatiky, a počítače mají na Psovi z jeho pera (bez kterého by ovšem nebyl český Internet tím, čím je) jen občasnou pozornost.
Je známé, že organizátor Invexu je nyní pod tlaky jak vystavovatelů, tak médií a upřímně s ním soucítím, protože uhájit pověst svou i Invexu v době, která je ve znamení nejvážnější krize ekonomiky od roku 1989, je skoro nemožné. Musí být ale dvojnásob opatrný, protože každá chyba - například ta, že člověk dostane titul Osobnosti roku za činy, které nespáchal, a ne za činy, pod kterými se podepsal - nesmírně snižuje jeho renomé.
A o tom, že hostům večera "zpívala" (v publiku bylo hodně sázek, zda nešlo o stoprocentní playback) úděsná Ilona Csáková, která zde věru nenašla své obecenstvo (12-15 let, IQ <15), se už raději moc šířit nebudu. Po Lucii Bílé a Báře Basikové to byl opravdu sešup, který doufám nebude příští rok pokračovat.
Druhý den trošku rozjasnil vrásky u některých vystavovatelů, ač venku pršelo. Pro některé specializované firmy byl dle jejich vlastních slov první den téměř katastrofální, hovořili o tom, že "nepřišel vůbec nikdo" (což, se domnívám, je jejich problém - první a druhý den je pouze pro zvané, tedy co neuděláš, to nemáš); úterý se prý výrazně vylepšilo. Na druhé straně jsem ovšem u řady velmi významných firem na otázku, zda se příští rok Invexu zúčastní, získal odpověď "s největší pravděpodobností ne". Nicméně sloní paměť mi umožňuje si vzpomenout na ročník loňský či předloňský, kdy tytéž firmy říkaly totéž, ale vysoká návštěvnost dalších dní a následné dobré obchody navazující na Invex je přinutily tyto názory revidovat.
Z našeho pohledu, poměrně přesně vyjádřeného tržbami či distribucí Computeru, se druhý den zvedl skoro o 60% oproti pondělku. Kdyby to tak šlo dál, mohl by Invex trvat ještě čtrnáct dní, a mé místy jedovaté poznámky by se zřejmě změnily v nekritický aplaus…
Díky poměrně nabitému dni nemohu přinést moc očitých a zajímavých svědectví, nicméně alespoň jedno: naprosto nabité auditorium naslouchající předvádění programu Corel Ventura 8 mě téměř šokovalo. Lidé vpředu seděli a vzadu stáli v řadách, přičemž pět posledních nemohlo vůbec slyšet, o čem předvádějící DTP Studia na "umpiru" hovoří - přesto stáli a dívali se na běhající kurzor na velkoplošné obrazovce. Ventura 8 je dobrá, ale tak světodějná doba to není - že by to byla jen nostalgie po starých časech? Odpověď na to asi nenaleznu, protože i šéfové distribuční firmy DTP Studia (Štefan Kratochvíl a Tomáš Krejča) si to vysvětlit nedovedli…