Invex živě
Zpravodajství
z Invexu 98

Aktualizace:
9. 10. 1998 14:46

e-bussiness od IBM
e-bussiness od IBM

Hledání na i-živě
Zprávy
Počítače
Internet a sítě
Ekonomika
Ostatní
Tiskové zprávy
Vyhledávání
Zprávy za týden

Invex
Cenová zahrada
Doprovodné akce
Soutěže a ankety
Vystavovatelé
Pavilony
Zastoupené obory
Plán výstaviště
Ceník vstupného

Brno
Příjezd k výstavišti
Kam v Brně večer?
Ubytování v Brně

Invex živě
Reklama na i-živě
Kontakt na redakci

Oficiální příručky a strategie her

Computer Press
Živě - zpravodajství
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

7. 10. 1998 10:28 - Počítače
Notebook 007

Rostislav Kocman: O tom, že je notebook Siemens Scenic 800 (najdete jej na stánku G1-22) technicky zajímavým a konfigurací mimořádným výrobkem vás jistě přesvědčí kolegové v komplexním hodnocení tohoto unikátního modelu. Pokud jste ale agenti tajných služeb (zapomínající notebooky v pražských restauracích) nebo pracujete s důvěrnými až tajnými daty, mohla by vás zajímat další vymoženost tohoto děla, a to je možnost využívat bezpečnostních funkcí.

Základem je systém Sicrpyt, což je čipová karta typu smart a bezpečnostní software dodávaný na přání zákazníka. Pokud sejmete klávesnici, objevíte právě onu kartu, která funguje podobně jako karty SIM u mobilních telefonů. Obsahuje totiž autentizační mechanismus a informace pro šifrovací algoritmy. Podpora této karty je zabudována přímo v BIOSu notebooku. K těmto hardwarovým bezpečnostním funkcím se dodává také software, určený především pro Windows NT, který možnosti zabezpečení rozšiřuje.

Nastavit se dá několik úrovní zabezpečení, od zadání PIN při manipulaci s BIOSem notebooku nebo při spuštění, až po šifrování dat na discích (a po instalaci na server i síťových). Základem je hardwarová spolupráce mezi kartou a BIOSem počítače. Podobně jako u GSM telefonu vyžaduje BIOS notebooku při spuštění přítomnost karty ve slotu a úspěšnou autentizaci (potvrzení, že je skutečně pravá a správná). Bez této karty se notebook nedá použít, a tak je zloději naprosto bezcenný. I když záleží jen na vašem nastavení, protože bez PINu pro změnu konfigurace BIOSu se dá taky žít; přece jenom nejde o každodenní činnost a mnoho uživatelů má sklony dávat přednost pohodlí před bezpečností. Pokud použijete bezpečnostní software, můžete využít už zmíněného šifrování dat. Tento software opět využívá autentizační a šifrovací funkce karty smart, takže i když vám notebook ukradnou, opět bude případným zlodějům k ničemu, protože z pevných disků nevytáhnou ani bajtík použitelných dat. Pokud v notebooku nejsou uloženy plány rozmístění jaderných hlavic NATO, záškodníkům se určitě nevyplatí louskat šifru založenou na 128bitovém šifrovacím algoritmu DES. Ale pozor - díky omezením ministerstva obrany USA je vývoz šifrovacích technologií mimo území USA omezován, takže zatím je použita verze pouze čtyřicetibitová; o použití silnějšího klíče v současnosti probíhá jednání. Nevýhodou tohoto softwaru může být skutečnost, že zatím jde o nadstavbu a ne přímo integrovanou funkci Windows NT (o bezpečnosti ve Windows 95/98 bohužel nemá cenu se bavit), nicméně podle slov Siemensu už vývojáři spolupracují s firmou Microsoft a v budoucnu se objeví podpora přímo ve Windows NT.

Siemens Scenic 800 není ani konfigurací a už vůbec ne cenou určen pro běžného uživatele, který potřebuje cestou z Brna do Prahy napsat pár dopisů a udělat tabulku v Excelu. Je mimořádně robustní, výkonný a svým vzhledem vzbuzuje spíše pocit součástky z tanku. Není ale určen výhradně pro armádní použití, i když se domnívám, že by se zde úspěšně uplatnil, zvláště na úrovni vyššího velení. Notebook je určen pro komerční sféru, především těm, jejichž data jsou cenná a nejsou určena cizím zrakům. Tito uživatelé podle mého názoru dostanou opravdu kvalitní produkt, s kvalitními funkcemi, za kvalitní cenu. Jen pro zajímavost bych ale dodal, že Siemens se zabezpečením počítačů proti zneužití zabývá už delší dobu a samozřejmě dodává i výrobky vhodné pro armádu a státní správu, o čemž svědčí i používání výrobků s jeho logem v Budeswehru. Armádním standardem nicméně je (platí pro většinu světových armád) šifrování pomocí externích karet. Technologie Sicrypt má certifikát německého úřadu BSI a je pravděpodobné, že po plném spuštění práce našeho Národního bezpečnostního úřadu získá certifikát pro použití ve státní správě i v ČR.

 
U nás to žije!


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright © Computer press, 1998 
Copyright © Altair, 1998