Tomáš Baránek: V oblasti malých a středních ekonomických systémů si
Cígler Software po létech tvrdé práce vybudoval vysněné postavení. Jeho Money 97 jsou zřejmě jedním z neprodávanějších účetních systémů roku. Malí živnostníci i střední firmy do několika desítek zaměstnanců můžou s Money účtovat pod DOSem, pod Windows, v síti, v pobočkách a s potížemi se obracet na bezplatnou horkou linku.
Aktivní pracovní plocha – nic nového?
Na včerejším semináři pro prodejce systému Money ve Staré poště u Pozořic jsme si mohli prohlédnout novou verzi Money 2000. Kromě řady vnitřních změn se změnila především tvář systému. Přibyla tzv.
Aktivní pracovní plocha (trošku nešťastný název – ona s aktivní plochou Windows vůbec nesouvisí!), tedy na první pohled „jen“ souhrn ikon v levé části obrazovky. Dotyčné ikony jsou však přímými linkami k jednotlivým podsystémům a funkcím a reagují na první kliknutí. Pravá část obrazovky může zobrazovat kromě stručné nápovědy také deník zaznamenávající všechny provedené operace, a to do posledního detailu.
Tato koncepce podstatnou měrou zjednodušuje orientaci v systému a jeho ovládání, zachovává však původní klávesové zkratky i menu, takže přechod na nový systém může být bezbolestný.
Upřímně řečeno – kromě názvu nejde o nic převratného – s podobným konceptem tu už přece byli jiní. Důležitý je ale celkový trend, kterému Cígler Software podřizuje svůj vývoj – snaží se z někdejšího systému „pro vyvolené“ udělat aplikaci, kterou může ovládat i naprostý počítačový antitalent.
Účtování v demoverzi je – legální!
Hodně bodů získává Cígler Software díky své „vnucovací“ politice – plná verze Money 2000 omezená pouze počtem položek v některých částech systému je k mání za 150 Kč a u Cíglerů
nemají nic proti tomu, že ji malé firmy používají. Pokud povolené počty překročíte, což se ale asi stane velice brzy, na fakturách se objeví přetisk „Neplatné“; koupením licence pak můžete rozšířit produkt na plnou verzi odpovídající nakoupené licenci a získáte tak navíc možnost využít horké linky a servisu.
Jak potvrzují uživatelé i naše redakční testy, za svůj úspěch vděčí Money zejména dobrému analytickému rozvržení systému (tedy je přehledný, uživatelsky přítulný a přitom variabilní), rovněž spolehlivosti a obstojné rychlosti zavádění změn závislých na legislativě. Pověst produktu nepoškodilo ani jisté opoždění dlouho očekávaného přechodu pod Windows před dvěma lety. Money 2000 je vyspělým produktem, jehož výrobce už neřeší otázku „aby systém vůbec počítal“, ale spíše se věnuje jeho rozšiřování, ladění a přidávání libůstek.
Novou verzi uvidíme také na Invexu.