Invex Živě: Jak moc se u nás zneužívá internet pro nelegální šíření software?
Kpt. Dastych: Já bych řekl, že docela dost, protože nejenom na našich anonymních freewebech, jako je třeba MůjWeb, se objevují nabídky nelegálního softwaru, ale spousta našich vykuků používá i anonymních webů ve Spojených Státech, jako je třeba Geocities nebo Tripod. Myslím si, že je to v poslední době rozšířená aktivita. Je třeba ale říci, že když administrátoři těchto webserverů zjistí, že někdo umístil na svých stránkách nabídky nelegálního softwaru, sami toto smažou, což považuji za pozitivní krok. Stejně jako to, že s námi někteří spolupracují.
Invex Živě: Jaké množství nelegálního softwaru se na českém internetu vyskytuje?
Kpt. Dastych: Na internetu se nelegálního softwaru vyskytuje samozřejmě dost, protože internet jako médium slouží hlavně pro domácí paliče jako inzertní médium pro svoje kompiláty, kdy umístí na jeden CD-ROM software až za několik stovek tisíc korun. Na internetu můžou být mnohem pružnější a daleko více oslovují internetové nadšence, kteří mají samozřejmě podstatně blíže k používání software než například průměrný čtenář Annonce. Proto se rádi do těchto aktivit na internetu pouští a vypalují software i na objednávku, zprostředkovanou e-mailem na anonymní adresy typu @post.cz.
Invex Živě: A jak to vypadá s útoky na jiné systémy?
Kpt. Dastych: Ano, kromě nelegálního šíření softwaru je druhým balíkem problémů to, že se na internetu obecně útočí na soukromá data, útočí se na servery a mění se jejich stránky. Tato činnost je doménou osob, kteří si říkají hackeři, nebo také lameři. Rozdíl mezi nimi je ten, že zatímco hacker je vysoce zkušený profesionál, který se tváří, že mu jde o věc nebo pozlobení, lamer poškozuje z hlouposti a neznalosti, nebo sice úmyslně, ale s pomocí hotových pomůcek a bez znalosti problematiky. Jejich působením se internet stává nebezpečným místem pro vystavování dat, protože ať se člověk snaží jakkoliv, každý systém je napadnutelný a zneužitelný. Kdyby nebylo těchto osob a útoků na data, byl by internet báječným místem. Ale i když tito hoši tvrdí, že jim jde o dobrou věc, o poukázání na nedostatek v bezpečnosti serverů, kdy tvrdí, že jim jde o poukázání na chyby, dělají z internetu místo, kde bují kriminalita. Za nimi potom nastupují šiřitelé nelegálních dat, například některými médii oblíbené téma dětské pornografie, což je ale opravdu o něčem jiném a s internetem to souvisí jen jako s komunikačním médiem.
Invex Živě: Je podle vás kriminalita na internetu rozšířenější než v reálném životě?
Kpt. Dastych: Internet je obrovské médium a stává se dalším samostatným prostorem, který v budoucnu získá obrovský kus na úkor současných médií, jako je televize, rozhlas, noviny a časopisy, stejně jako získá kus prostoru dnešních obchodů a komunikačních prostředků, jako jsou telefony. Internet tak s sebou táhne nejen pozitiva, ale samozřejmě i negativa. Kriminalita nás doprovází v našem každodenním životě, a když my lidé žijeme tak, že kus našeho života je ohrožován nějakými zločinci, musíme si zvyknout, že tomu tak bude i na internetu. Internet není horší nebo lepší než normální svět a stejně tak lidé jsou stejní jako v reálném světě. Lidé na internetu jsou stejní a proto je tam i ta smečka kriminálních živlů a proto je tam kriminalita. Internet takový je, a taky takový zřejmě i bude, i když se snažíme a budeme snažit, aby nebyl.
Invex Živě: Jak postihujete hackery na internetu
Kpt. Dastych: Hacking na internetu má svoje zdroje v útocích na servery a zpočátku jen přepisování titulních stránek. Dříve to byla spíše legrace, ale dnes už situace dospělo do stadia, kdy se řada šikovnějších hackerů začíná na této činnosti přiživovat a začínají to dělat ze zlého úmyslu, s úmyslem poškodit, někdy i na objednávku. Setkal jsem se i s případem, kdy hacker vydíral administrátora a požadoval od něj peníze za to, že mu nezaútočí na jím spravovaný server. Tito lidé se mění z nadšených študáků, kteří byli na sebe hrdí za to, co uměli, na ty, co se rozhodli jít špatnou cestou, cestou nezákonného jednání. Jako každý dospělý člověk si vybrali a budou to zkoušet tak dlouho, než si na ně posvítíme. Musím říct, že na tomto problému pracujeme, stále se zlepšujeme a můžu jim slíbit, že pokud toho nenechají, tak je jednou dostaneme.
Invex Živě: Na které protizákonné internetové aktivity se nejvíce zaměřuje Policie ČR?
Kpt. Dastych: Nejvíce se zaměřujeme na tzv. warezáky a gamezáky, což jsou osoby, které na internetu zatím ještě obvykle zadarmo vystavují nelegální software, umožňují k němu přístup a šíří ho mezi sebou. Obvykle používají veřejně přístupné servery, kam tento software ukládají a umožňují jeho rozšiřování. My tyto osoby samozřejmě pozorně sledujeme a ve správný okamžik zasáhneme. Například v poslední době se nám podařilo zastavit tento typ provozu na jednom velmi obsáhlém a velmi aktivním serveru. Ve spolupráci s administrátory se nám podařilo získat kompletní logy tohoto serveru, které v současnosti analyzujeme. Až toto obrovské kvantum dat vyhodnotíme, můžu slíbit, že se půjdeme pozeptat do řady institucí, škol nebo firem, které budou mít zřejmě velké problémy vysvětlit, kdo a proč tento software stahoval a proč ho tam ukládal. Rád bych tyto jedince ujistil, že díky těmto svým aktivitám s námi budou mít velké potíže.
Invex Živě: Děkuji Vám za rozhovor a přeji hodně úspěchů v boji s počítačovou kriminalitou.