ASCII | Windows | MAC | Unix | ISO LATIN 2


Expozice Videoukázky Archivní kopie historických webů Archivní kopie domovských stránek Historické screenshoty Články o historii Historické dokumenty Gopher Seznam zdrojů Cesnetu
Archivy emailových konferencí a newsletterů

V pionýrských dobách Internetu se diskuse často vedly prostřednictvím tzv. síťových novin (NetNews, Usenet news, news), které byly samostatnou službou a vyžadovaly adekvátní podporu (samostatného klienta, nebo podporu v prohlížeči). Videoukázku práce se síťovými novinami skrze prohlížeč služby Gopher můžete shlédnou zde.

Další oblíbenou možností byly emailové konference, které se používaly prostřednictvím běžných emailů, zasílaných na adresu konference. Živou videoukázku z roku 1996 můžete shlédnout zde.
Jednotlivé konference obvykle měly pečlivě vedené a dobře uspořádané archivy, díky kterým bylo možné jednoduše číst starší příspěvky. Zde najdete archivy dvou takových konferencí, za jejich poskytnutí děkuji panu Martinu Bílému z ČVUT Praha.

Další, alespoň částečně zrekonstruovanou konferencí je diskusní skupina CSINFO-L, věnovaná obecně problematice Internetu v ČR. V neposlední řadě zde najdete archivní verzi konference, věnované největšímu velikánovi všech dob, s příznačným názvem JdC-L. Původně byla zřízena na serveru earn.bitnet, který se později stal serverem earn.cvut.cz.

Nejstarším českým newsletterem (též: e-zinem, elektronickým časopisem) je studentský zpravodajský týdeník Carolina, který vycházel od října 1991, a předcházel tak dokonce i příchodu Internetu do ČR (resp. Československa, ČSFR). Zde najdete archiv této publikace do roku 2000.

Dalším, velmi známým elektronickým časopisem (e-zinem, newsletter-em) byly Denní zprávy z Internetu, alias News on 'Net, které od února roku 1996 vydával pan Ladislav Zajíček (elzet). Zde najdete jejich archiv do dubna 2000.

Výukové sdružení Omicron (při FEL ČVUT v Praze) vydávalo v letech 1994 až 1996 newsletter OMICRON ECHO, který se později změnil na OMICRON NEWS. Zde najdete archiv vydání newsletteru ECHO č. 1 až 4, 6 až 27, a NEWS čísel 1/1 až 2/3.


© Jiří Peterka, 2011
o autorovi | eArchiv.cz | zpět na home page