M-line: dostaneme internet na Vas mobilni telefon Mobil server - vše o mobilní komunikaci
  aktualizace 08.06.1997 22:36 vydává Mobil server

MENU
Čeština   
Služby   
Slovensko   
Tarify   
Telefony   
PDA   
Satelity   
Prodejci   
Bazar   
Technologie   
SMS&CB   
M-line   
BTSky   
FAQ   
Archivy   
NewsGroups   
Fulltext   
Obsah   
Odkazy   
Presentace   
Reklama   
Statistika   

RUBRIKY
Z domova   
Ze světa   
Telecom   
CeBIT´97   
ComNet´97   
O nás   

INTERNET
Seznam   
MediaServer   
Neviditelný pes   
Svět namodro 
Sieťovka  

Ericsson GF788 - jak moc změní vaše měřítka?

Švédský koncern Ericsson patrně netřeba dlouze představovat. Známý je svým elitním postavením mezi výrobci všeho pro mobilní komunikaci - jeho technika se montovala více než 50 operátorům sítí GSM (například i slovenskému EuroTelu), jeho telefon nosí leckteří z nás. Nadšení z GA318 je dávno za námi, GH388 i u nás méně rozšířená GF388 patří rovněž mezi okoukanější, a tak bylo třeba přijít s něčím novým, co by potvrdilo dominantní postavení severských výrobců (co si budeme namlouvat, Ericsson i Nokia patří v mobilní komunikaci na špičku, sláva Benefonu Oy je pomalu uhasínající hvězdou po dalším odkladu jejich prvního modelu GSM).

Tou novinkou se stal Ericsson GF788, následovník modelu GF388. Děkujeme tímto pražské firmě PlusSat, která nám jej k testování laskavě zapůjčila. a také jejímu majiteli panu Václavíkovi za několik dobrých tipů, které bych sám jenom těžko odhaloval.

Design

Design nového velmi malého přístroje je velmi zdařilým, takřka uměleckým dílem . Jeho provedení můžete mít v několika barvách, které právě letí.

Barvičky, ve kterých je 788 k mání.

Ericsson GF788 se zavřeným flipemJe to maličký telefonek, až tak maličký, že je opravdu problém ho někdy najít, to si na něj potom musíte telefonovat a zjistíte že ho máte třeba v kapse u saka nebo v lednici mezi vajíčky. Rozměry 105x49x24 mm ho řadí opravdu mezi to mini, co ještě není přívěšek na klíče (jako Motorola StarTAC), a váha 135 gramů je asi tak rozumnou hranicí mezi nezbytnou zátěží kapsičky u košile a rizikem, že telefon někde nepozorovaně vypadne.

Design je uhlazený a velmi čistý, tomu napomáhá i to, že klávesnice je překryta tzv. flipem - proto to F v názvu . Tento motorolácký vtípek byl již použit u GF388 - zde se samozřejmě také osvědčil.

Pokud vám někde budou tvrdit (například na stránkách Paegasu, kde je tento telefon popisován), že je mikrofon ve flipu, nevěřte mu. Mikrofon je umístěn v kloubu a z flipu k němu vedou pouze zvukovody; až někde flip v návalu zuřivosti ulomíte, získáte nový model GH788 - a v neposlední řadě můžete také hovořit se zavřeným flipem. Flip také neslouží pro příjem hovoru, po jeho odklopení musíte ještě zmáčknout Yes, abyste přijali hovor. Pokud jste před tím vlastnili Motorolu s flipem, patrně vás to zmate a budete se vesele představovat hluchému mikrofonu.

A teď zase s otevřeným flipemNad flipem je malý displej a nad ním nečekaně reproduktor v tvarově nedefinovatelném prolysu pak už jen krátká pevná anténka, která je na rozdíl od předchůdců na pravé straně. Anténa je trochu vykloněna do strany, to proto, aby do oblasti středního ucha (vašeho!) vysílala co nejméně škodlivých vln - ačkoliv o vlivu vln 900MHz o výkonu 2W zatím není mnoho známo, většina výrobců chce být z obliga a tam, kde není vysunovací anténka (jako zde), vnucují anténu vykloněnou do strany.

Barvy můžete mít čtyři, černou (nevýrazná, žádný eben), modrou, zelenou, červenou - všechno velmi decentní odstíny, které probouzejí touhy vlastnit tuto hračku pro velké lidi .

Baterie

Člověk by čekal, že Ericsson nasedne do rychlíku módního trendu lithium-iontových baterií - ale kdeže, chyba lávky. Žádná bomba se nekoná, je to jenom takový malý krůček - přeci jenom lithium-iontové baterie vyrábí zejména Sony, a to by si radši Ericsson překousnul antény všech svých mobilů, než aby se snížil ke koupi čehokoliv od svého největšího rivala.

Výrobce udává stand-by čas okolo 60 hodin nebo 3 hodiny provozu, lze ovšem jednoznačně říci, že poměr pohotovostního režimu oproti provolanému času klesá rapidněji, než by se z výše uvedeného poměru zdálo.

Když nabijete, svítí na vás zelená dioda, a po takových dvou hodinách telefonování během tak deseti hodin stand-by na vás začne zuřivě blikat červená, která znamená “nabij mě, nebo si nezavoláš ani do Počernic”. Baterie a výdrž je to, kde musí Ericsson ještě trochu přitlačit na pilu - v jeho třídě již není 60 hodin žádný šlágr.

Poněkud podezřelé je také to, že Ericsson GF788 lze nabíjet pouze ve vypnutém stavu - pokud ho začnete nabíjet zapnutý, tváří se sice, jako by nabíjel, vesele na vás pomrkává symbolem plnící se baterie, ale po odpojení od nabíječky jste tam, kde jste byli. Stolní nabíječka prý umožňuje dobíjet telefon i v zapnutém stavu, takže je těžké se rozhodnout, zda byl konstruktér v okamžiku řešení nabíjecích obvodů duševně poněkud mimo, či zda jde o další (a velmi účinný) způsob, jak z lidí vytahat peníze.

Pokud odklopíte baterie, spatříte malou štěrbinku, do které se vkládá malá plug-in karta. Je třeba ji vyjímat opatrně, maličká páčka, která slouží k vysunutí karty, velmi ráda zajede pod plastový kryt a je obtížné ji odtamtud špendlíkem vystrnadit.

Co se týká dobíječky, mám ještě jednu výhradu - koncovka, kterou se připojuje GF788 k dobíječce, je velmi atypického tvaru, z plastu, který je třeba trochu prohnout, aby byl vsunut do zdířky v telefonu. Celou dobu testování jsem se modlil, aby konektor vydržel - nakonec vydržel, ale při roční záruce, kterou Ericsson v České republice (alespoň dle toho, co nám píšete) nedodržuje právě s nadšením, mě toto řešení uvádí trochu do rozpaků.

Klávesnice

“Ó, jak titěrné” - povzdechl jsem si. Ještě, že mám malé prsty - mít je tlustší, mačkám několik čísel najednou. Klávesnice, jež omezena jest na nezbytně důležitá tlačítka, je drobounká, ale přehledná - pouze občas se přehmátnete. Je to klasický Ericsson - červené sluchátko (nebo také NO či vypínání), zelené sluchátko (či také Yes) - dvě modré šipky na ovládání menu, “céčko” mezi nimi a pak jak to znáte, 1-0 a * a #, vše hezky černé s písmenky jako z čítanky.

Na boku telefonu se nacházejí dvě regulační tlačítka pro zvyšování/snižování hlasitosti hovoru.

Klávesnici lze zablokovat proti nechtěnému stisknutí i přes menu, nejenom flipem.

Displej

Jak řečeno, dosti maličký, zeleně podsvícený. Vejde se na něj stěží deset znaků v jednom řádku, spodní řádek slouží jako stavový s ikonkami značícími přesměrování, došlé SMS zprávy, stav baterie (čtyři stupně) a sílu signálu (pět stupňů). Pokud se na počátku (konci) slova (čísla) objeví šipečka, znamená to, že řetězec znaků pokračuje a musíte si ho posunout šipečkami.

Displej vás také může přivítat vlastním pozdravem - například obligátním “Zdar Tangero”.

Paměť

Telefon disponuje vlastní pamětí pro telefonní čísla - až 99 pozic vám je připraveno posloužit, další jsou na SIM kartě. Telefon disponuje pamětí pro pět posledně volaných čísel a pro nezodpovězené hovory.

Menu

Snad každý si poté, co zmáčkne šipku, řekně: “To to umí tak málo, nebo se mi to zdá?” Ano, zdá se vám to - Ericsson má totiž funkci, ve které si zvolíte tzv. velké nebo malé menu, a to malé si ještě navíc můžete obměnit dle své libosti a dát si do něj výhradně ty funkce, které používáte - takže jakého jej chcete, takového jej máte, neboli musíte si ho vychovat a on vám pak zobe z ruky.

Optimalizace menu není ovšem vyřešena tak pěkně, jako u Motoroly 8700 nebo StarTACa, kde jenom stisknete OK na místě, kde chcete mít nějako jinou položku, a vyberete si ji. U Ericssona GF 788 musíte vybrat Customize, Edit Menus, a pak teprve listovat. Pozici, na kterou si vybrané menu přidáte, vám telefon nabídne číselně, můžete ji měnit. Rozhodně to není tak přehledné...

V menu máte třeba: čtení zpráv, odeslání, nastavení, jazyk, zvonění, melodie, hlasitosti, úpravy menu, a několik dalších podskupin.

Dobrá zpráva pro lenochy a dislinguisty - Ericsson GF788 umí česky, a to včetně háčků a čárek (někdy).

Funkce

Zajímavou funkcí je třeba editování vlastní melodie, a to jako na piáně s # a béčky v rozsahu jedné a kousek oktávy. Telefon vám potom místo normálního tupého vyzvánění hraje třeba ovčáky, a to vás dozajista odliší od stáda mobilně komunikujících šílenců. Pokud máte Beethovenovo nadání, vyhrajete si.

Telefon umí odesílat i přijímat SMS zprávy (včetně formátů e-mail, fax, voice, X400 a telex, které naši operátoři nepodporují), zvládá datový i faxový přenos, pokud ovšem investujete do patřičné PCMCIA karty. Jedna drobnost - díky maličkému displeji se vám z každé SMS zprávy zobrazuje každičké slovo zvlášť (leda, že by se vešly dvě slova na řádek, což považuji za vyloučené), takže si celý text SMS zprávy hezky odslabikujete.

Cell broadcast skrývá GF788 pod krycím jménem Area information - doufám, že jsem to odhalil správně, ani jeden z našich operátorů tuto funkci sítě GSM nepodporuje.

Telefon nemá telekonferenci, dost dobře nechápu, proč - u telefonů vyšší třídy mi to poměrně chybí (stejnou důtku dostala Motorola 8700 a také StarTAC). Telefon má tedy pouze čekání na hovor a přepínání hovorů, což dneska zvládne i digitální linka SPT Telecom (pokud vám to aktivují a zaplatíte si to).

Dobrou funkcí jsou hodiny (ty se v klidovém času zobrazí jen po stisknutí klávesy) a budík.

Podpora GSM Phase 1 i 2 je samozřejmostí (CLI a vypnutí CLI, přesměrování, blokování hovorů).

Telefon lze chránit nejenom PIN číslem (to je konec konců věc SIM karty!), ale i vlastním blokovacím kódem tak, jak je dnes již běžné.

Telefon umožňuje udržovat si přehled o provolaném čase a penězích - můžete si nechat zobrazit provolaný čas celkový, odchozích hovorů nebo posledního hovoru. Nelze tedy identifikovat zvláště například čas provolaný v roamingu, což účetního-cestovatele zklame. Účtování přesné částky dle impulsů sítě telefon rovněž podporuje, narozdíl od obou našich operátorů.

Dobré vlastnosti

Užitečný rozměr, poměrně slušná váha a proslulá ericssoní robustnost, která jej chrání i při pádech. Menu máte tak přehledné, jak přehledné si ho uděláte. SMS, vlastní zvonění. Díky zvukovodům ve flipu si pusu křivit opravdu nemusíte. Citlivost na signál a jeho hledání. Dále, obdržíte-li sms a přečtete si ho, sám se vás zeptá -samozřejmě česky - “odpovědět”. Odpovědět můžete bohužel bez diakritiky, tedy ASCII.

Co se vám bude velice líbit, je křišťálová kvalita zvuku během hovoru. Neboť mám nyní v testu Mitsubishi 20, kde tajím dech, abych druhé straně rozuměl ono huhnání ze sluchátka, dokáži takovu doboru vlastnost ocenit. Firma Ericsson tvrdí, že pro reprodukci zvuku použila zcela nové řešení - jsem ve stavu jí to věřit.

Špatné vlastnosti

Baterie Ericssonu již nemají ten proslulý náskok před konkurencí, jak tomu ještě nedávno bývalo, je mnoho telefonů, které dávají Ericssonům na frak. Jednořádkový displej je daní velikosti, mnoha milovníkům velkých displejů se bude příčit. Výborně řešené zobrazování informací, které přeblikávají (například číslo volané osoby a jeho jméno se na displeji při vytáčení střída) je jakýmsi východiskem z nouze.

Milovníky hands-free sad tento model nepotěší, schází mu totiž možnost připojení na externí anténu (na stránkách Paegasu je avizována, hledal jsem dlouho a poctivě, nakonec mi i prodejci telefonu její neexistenci potvrdili). A co to nabíjení pouze ve vypnutém stavu? To vymyslel kdo?

Výsledek?

Ericsson GF788 se prodává v ceně okolo 25 000 Kč včetně DPH a zájem je o něj značný - dá se říci, že právem. Maličký telefonek se hodí zejména na pobíhání po městě, nebo v areálu firmy (vlastní) - na připojování do hands-free sady ho moc neužije již kvůli chybějícímu výstupu na externí anténu. V tomto případě jiné modely poslouží lépe, rozhodně s nimi ale nenaděláte tolik parády, jako s nejmladším z rodu Ericssonů. Podle firmy Ericsson by novinkou, která pozdějí svého bratříčka trochu zastíní, měl být telefon GF688 - ten se na trhu zatím neobjevil.

Pokud chcete něco podobně elegantního a maličkého, jako je Motorola StarTAC, a nehodláte do toho investovat polovinu výplaty (zde bych zdůraznil tu polovinu), pak je Ericsson GF788 tím pravým pro vás a pro vaši manželku. Jenom se dohodněte na barvách!

Patrick Zandl a Dan Charvát

  Komentáře a připomínky zasílejte na adresu webdesign@mobil.cz
Všechna práva vyhrazena © 1997 Mob
il server
používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen za souhlasu autora.