aktualizace 08.06.1997 22:35 | vydává Mobil server |
MENU Čeština Služby Slovensko Tarify Telefony PDA Satelity Prodejci Bazar Technologie SMS&CB M-line BTSky FAQ Archivy NewsGroups Fulltext Obsah Odkazy Presentace Reklama Statistika RUBRIKY INTERNET |
Nokia 8110 - banán po finsku
Když jsem si osmdesátjedna desítku vyzvednul u firmy ISC Communication s.r.o. na otestování, první věcí, která mne značně potěšila, byla velikost. Je jen málo telefonů, které si můžete klidně dát do náprsní kapsy u saka a nevíte o nich - NOKIA 8110 je jedním z nich. Celkový vzhled Jak jsem již řekl, jde o telefon takřka neviditelný a to nejen rozměry, ale i vahou. Možná vám 151 gramů nebude připadat málo, ale vzhledem ke stavbě telefonu je to opravdu váha muší. Když k tomu přidáte absenci vytahovací antény, dostanete se ke kýženým parametrům. NOKIA 8110 má pevnou anténu - o kvalitě příjmu budu psát později, ale tato vlastnost se jeví jako velice vhodná. V okamžiku, kdy uskutečníte pomocí tohoto telefonu první hovor, zjistíte, že šoupací kryt klávesnice je naprosto geniální vec. Kryt má kromě zavřené polohy dvě polohy otevřené. Tímto krytem můžete rychle odpovědět na volání, bohužel však nejde hovor nijak zamítnout - pouze zvednout a zavěsit. Na levé straně přístroje je regulátor hlasitosti a na pravé tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje. Na záda přístroje se připíná malá (přímo miniaturní) baterie, pod kterou je prostor pro malou (Plug-in) SIM kartu. Usazení SIM karty je řešeno tak rozumně, že pokud si vyříznete simku z velké karty, tak nespácháte sebevraždu v okamziku kdy zjistíte, že to nebylo moc přesné.
Displej Displej rozhodně telefonu nevévodí - je drobný, za to velice kvalitní, bohužel lidé s horším zrakem nebudou zrovna nadšeni. Displej je zapuštěn značně hluboko v přístroji a je plně grafický. Grafice jsme vděčni také za to že písmena jsou na displeji ve dvou velikostech, nemůžete si však vybírat velikost podle vašeho gusta, což by se často hodilo. Pokud napíšete celý řádek čísel, tak se čísla při psaní dalšího řádku automaticky smrsknou, to však nefunguje u textů - písmena jsou sice také ve dvou velikostech, ale přístroj volí velikost sám automaticky na menší, jen v některých případech (např. vyhledávání v seznamu) použije velký font. Presentace údajů na displeji se rozhodně nedá srovnávat s Motorolou 8700 nebo s Philipsem Spark, protože Nokia 8110 nepoužívá žádné ikony a animace, ale i tak je však presentace příjemná. Já jako osoba, která i na 15" monitoru používám 1600x1200 jsem byl s velikostí písma spokojen, ale lidé kterým jsem telefon půjčil na prohlédnutí, tuto vlastnost hodnotili záporně.
Baterie Podle materiálů by tato LiIon 400 baterie měla vydržet 50 hodin - mě vydržela 48 hodin, což je dostatečné. Navíc baterie tohoto telefonu je tak drobná, že pokud budete mít ješte jednu, tak ji můžete nosit jako přívešek na klíčích. Bohužel baterie není vibrační. Celkově bych baterie hodnotil velmi dobře - nejen, že dokázaly co slibovaly, ale navíc jsou velmi malé.
Zvonění Telefon má 18 druhů vyzvánění od nesmyslných, přes standardní až po velice příjemné a extrémně hlasité, takže telefon nepřeslechnete. Vyzvánění můžete regulovat v několika úrovních.
Paměť telefonu Telefon má paměť na 125 vlastních čísel a dokáže zpracovat 100 čísel ze SIM karty. Příjemná je možnost volby primární paměti a odkud se provádí rychlá volba.
Psaní textu První na co musím upozornit je, že to o čem jsem všude slyšel, totiž odeslání SMSky i v případě, že nemáte signál tak, že telefon tuto zprávu odešle jakmile má signál, jsem nikde nenalezl ani prakticky neověřil. U telefonů v této cenové relaci bych tuto funkci čekal a někde jsem slyšel že to umí - chyba, nic takového se nekoná. Vůbec SMSky se zpracovávají hůře než by člověk čekal. Do SMSky můžete dát jen několik speciálních znaků, ale hvězdička mezi nimi není, takže jsem měl v době, kdy gateway SMS-Email místo zavináče chtěla hvězdičku smůlu. Naštěstí zavináč z telefonu dostanete. Také mi chyběla absence nějaké inteligence při psaní textu - třeba jako má Fizz - kdy by telefon sám určoval zda velká nebo malá písmena. Na Nokii musíte holt déle přidržet tlačítko a počkat si na změnu velikosti. Po napsání zprávy stačí ze seznamu vybrat číslo, na které chcete zprávu zaslat a je hotovo, pokud si nechcete ješte vybrat z možností odeslat ji jako fax, pager, nebo ERMES - to si budete ale muset počkat než to ET nebo RM začnou podporovat.
Telefonování Samozřejmě je zde možnost volat přímou volbou pozice v paměti nebo rychlým voláním při podržení čísla 1-9 po dobu cca jedné vteřiny. Telefon nabízí dvojí možnost, kterak odmítnout hovor: Stačí odsunout krytku a rychle zmáčknout červené tlačítko zavěšení, v tomto případe je hovor ihned přesměrován do záznamové schránky.Volající slyší vyzvánění tón a potom jenom záznamovou schránku. Druhou možností odmítnutí hovoru je odsunutí a rychlé zasunutí krytky - výsledek je stejný, hovor je odmítnut. Pokud však hovor přijímáte, je třeba cca. 05, vteřiny počkat po odsunutí krytky, než načnete hovořit, to je právě ta prodleva, která označuje přijetí či nepřijetí hovoru. Příjemná je však krytka klávesnice, která vám poslouží k rychlému "zvednutí" telefonu i k "zavěšení". Co mě osobně překvapilo, že Nokia i s pevnou anténou se v místech se slabým signálem chovala převelice citlivě-dokonce trumfla i Fizze, který se mi zatím zdál jako nejcitlivější. Avšak na místech kde Fizz i ostatní telefony měly plný signál, tak nokia měla tři ze čtyř čárek, ostatně 8110-ka měla tento stav skoro všude - i tam kde jiné telefony signál neměly... Příjemnou změnou byla i možnost konferenčních hovorů - zrovna v době testování se mi tato funkce hodila - zvládne 5+1 volajících v konferenci což je víc než dost - pokud nejste zrovna majitel Telecomu nebo Chemapolu.
Indikace provolané doby Plně podporuje GSM Phase 2. Lze nastavit limitní hodnoty, účtování podle jednotek nebo měny atd. Žádnou z těchto funkcí naši operátoři nepodporují.
Blokování hovorů Lze blokovat všechny odchozí, příchozí, při roamingu atp. Je možno blokovat odchozí hovory na fixní seznam čísel. Manuál Manuál se dodáva v češtině, slovenštině, polštině a angličtine - což mi stačilo a v kombinaci s nápovědou v telefonu - která není v češtině - byl naprosto dostačující, možná bych mu vytkl nedostatek detailnějších informací, ale pro běžného uživatele bude dostačující. Nevím zda bude Nokia lokalizovat 8110ku, ale určitě by to byl tah správným směrem. Co říci závěrem? Ti, kteří zuřivě touží po SONY Z1, SIEMENS S4 (SONY CMDX-1000) a podobných přístrojích by bezpochyby měli ještě jednou zapřemýšlet nad prasátkem, protože to, co vám nabídne NOKIA 8110 za 23058,- včetně DPH, je již silným pokušením. Můj kolega po zkušenostech s 8110kou přejmenoval svou SONY 1000 z trpaslíka na kladivo. I Nokia má své slabosti, ale pokud chcete mít opravdu prestižní telefon, tak je jednou z velmi dobrých voleb právě Nokia 8110. Poznámka k dalším testům od Patricka Zandla Recenze na Ericsson GF788 a Dancall HP2731 se opozdila z několika důvodů, obecně nezajímavých, zato časově příliš náročných. Biji hlavou třikráte o zem a určuji si pokání - dlužím ještě ku obecnému blahu recenze na Nokiu 9000 (tam je to plánované a ta bude bez zdržení) a Mitsubishi 20 - i to stihneme v plánovaném termínu.
|
Komentáře a připomínky zasílejte na adresu webdesign@mobil.cz Všechna práva vyhrazena © 1997 Mobil server používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen za souhlasu autora.
|