Rozšiřování a modernizace telekomunikační sítě | VÝROČNÍ ZPRÁVA 1995 | O SPT TELECOM, a. s. | Index
Po první etapě projektu (zahájené v roce 1992), v níž byly rozvinuty základy překryvné digitální telekomunikační sítě, vstoupil projekt rokem 1995 do druhé etapy (1995 - 1998). Tu charakterizuje především prudký rozvoj kapacit místních sítí, zvýšené tempo zřizování telefonních stanic a zavedení řady pokročilých a komerčně atraktivních služeb. V této etapě budou také zastaralé systémy hromadně nahrazovány moderní digitální technikou. Zavádění moderní technologie na všech úrovních telekomunikační sítě povede ke snižování provozních nákladů. Naší snahou bude, aby se v roce 1998 vyrovnala nabídka a poptávka. Potom už budou zřizovány hlavní telefonní stanice pouze podle okamžité poptávky.
Z hlediska rozvoje infrastruktury byl rok 1995 mimořádně úspěšný.
Rychlým tempem pokračovalo rozšíření síťových kapacit. Umožnila to výstavba místních digitálních ústředen a účastnických sítí. Z celkového počtu 807 000 přípojek místních digitálních ústředen bylo na 400 000 vybudováno během roku 1995. Celková kapacita místních telefonních ústředen dosáhla 2 900 000 vybudovaných přípojek.
Ke konci roku 1995 bylo v překryvné digitální síti vybudováno celkem 77 řídících digitálních ústředen, které spolu s takřka 400 vedlejšími digitálními ústřednami obsluhovaly více než 400 000 hlavních telefonních stanic.
Z čistého přírůstku hlavních telefonních stanic (247 644 tj. o 58 000 více než v roce 1994) bylo v roce 1995 na moderní digitální techniku připojeno plných 81 %.
Zdvojnásobena byla kapacita mezinárodní a tranzitní digitální ústředny v Praze. Do komerčního provozu byla uvedena digitální mezinárodní ústředna v Brně. Kromě významného zvýšení kapacit a zlepšení prostupnosti sítě tím byla zvýšena odolnost telekomunikační sítě pro případ výpadku kritického síťového prvku.
Během roku 1995 byly vybudovány a uvedeny do zkušebního režimu ústřední řídící prvky nového systému mezi-ústřednové signalizace (SS7). Ten umožní rozšířit nabídku moderních telekomunikačních služeb, zejména ISDN.
Ve všech síťových úrovních bylo položeno přes 50 000 km vláken optických kabelů - více než dvojnásobek v porovnání s rokem 1994.
Byl zahájen komerční provoz moderního systému pro poskytování operátorských služeb.
V oblasti místních sítí bylo prioritou nejen připojení nových telefonních stanic, ale i zlepšení provozních podmínek stanic stávajících. Ve více než 1500 investičních akcí (téměř dvojnásobek v porovnání s rokem 1994) byl vybudován více než 1 milion kmpárů účastnických sítí.
Snaha SPT TELECOM, a. s., o co nejrychlejší postup investiční výstavby ovšem naráží na závažné problémy při veřejnoprávním projednávání tras kabelů a umisťování telekomunikačních zařízení. S neúspěchem se rovněž setkává úsilí společnosti získat kmitočtové příděly potřebné pro využití bezdrátových systémů při zřizování telefonních stanic.
V roce 1995 byly zahájeny další důležité pilotní projekty, a to pro optické přístupové sítě a systém DECT (Brno).
Modernizace telekomunikační infrastruktury, rozvoj služeb a nezbytnost poskytovat zákazníkům služby v odpovídající kvalitě a s odpovídajícími náklady vyžaduje efektivní nasazení nejmodernějších telekomunikačních technologií.Společnost dosahovala v roce 1995 díky přísnému dodržování zásad soutěže při výběru technologií příznivých poměrů mezi cenou a parametry pořizovaných technologií a materiálů.
Digitální řídící ústředny v síti SPT TELECOM, a. s. k 31. 12. 1995
kombinovaná mezinárodní a tranzitní ústředna kombinovaná mezinárodní a řídící ústředna řídící ústředna