Pokud vás titulek natolik zaujal, že jste se rozhodli článek ihned přečíst, tak bylo dosaženo svého účelu. Skutečně, s verzí 4.0 se jméno "Windows NT" odebírá do historických análů; příští verze Windows (a to navazující jak na Windows NT 4.0, tak i na Windows 98) ponese název Windows 2000.
Změna názvu ovšem má svůj podstatný důvod: Microsoft tím chce naznačit, že Windows 2000 budou produktem, který bude vhodný jak pro běžné použití, tak i pro serverové nasazení, a že to nebude více nějaká speciální technologie pro náročná nasazení - takto je totiž v myslích lidí zafixován současný systém Windows NT. Navíc, NT znamená (pokud jste to už náhodou zapomněli) "New Technology", a to už taky není marketingově dvakrát vhodné.
Microsoft uvádí, že se bude jednat o "nejvýznamnější update pro Windows NT všech dob". Vzniknou zase dvě "balení"; z Windows NT Workstation se stane Windows 2000 Professional, z Windows NT Serveru se stane Windows 2000 Server. Znamená to, že se gumuje slovo "Workstation", které také vyvolávalo nevhodné asociace - ne každý má "pracovní stanici" a uživatelé odmítali instalovat systém na "obyčejné pécéčko". Mimochodem, i Windows 2000 Professional budou obsahovat podporu dvoucestného simultánního multiprocessingu. Tím ale scénář nekončí; serverové vydání bude totiž existovat hned ve třech řadách:
Pojmenovávání podle letopočtu bude zřejmě pokračovat; následující verze budou tedy s největší pravděpodobností pojmenovány jako Windows 2001 atd.
Živě komentuje: toto oznámení je daleko více než pouhá změna jména, je to oznámení oficiální strategie, která se sice očekávala, ale zcela jasná a potvrzená nebyla. Znamená to, že Microsoft bude usilovat o upgrade uživatelů z dnešních Windows 98 na Windows 2000; očekává se "mírná" cenová politika tohoto upgrade, ale také vůbec ceny Windows 2000 (možná i výrazně méně než dnešní Windows 95/98). K upgrade Microsoft použije už mnohokrát vyzkoušenou páku - novou verzi Office. Ta se bude nejen jmenovat Office 2000, což sugeruje jakousi synchronizaci s Windows 2000, ale bude pravděpodobně (buď přímo první verze nebo nějaký upgradeovací balíček) obsahovat vlastnosti ideálně fungující právě s Windows 2000. Nicméně, pravý a jednoznačný "killer" Windows 98 se má objevit až někdy v letech 2001 nebo 2002.
U NT Serveru je jeho rozdělení na tři úrovně především marketingovým tahem, směřujícím k vyšším výnosům z prodeje - ale ani to není nic neobvyklého, u Unixu to často funguje úplně stejně. Cenový rozdíl mezi jednotlivými úrovněmi by se ale měl podstatně zmenšit - například nyní stojí existující Enterprise vydání pro NT Server až desetkrát více než normální, a přitom rozdíl ve funkčnosti tak velký není.
Copyright © Computer press, 1998
Copyright © Altair, 1998