PK:O co při vývoji Arachne zejména šlo – dokázat, že Windows jsou zbytečnost, dát novou šanci stařečkům XT, AT atd., nebo prostě jen touha zkusit něco nového?
MP: V rozhovoru pro BBC jsem řekl, že jsem měl dvě možnosti: někde půl roku pracovat a dělat něco nudného, abych si vydělal na nové Pentium a mohl surfovat, a nebo půl roku dělat na něčem, co mě hodně baví. K Windows se nehodlám vyjadřovat. S Unixem a X-Windows jsem se setkal ještě dříve, než se objevily Windows 95, takže můj názor na Windows je asi zřejmý.
PK:Jak dlouho trval vývoj Arachne?
MP: Byl zahájen cca před 3/4 rokem, během té doby jsem chodil na plny úvazek do práce, resp. na poloviční a zároveň jsem studoval. Arachne ovšem používá množství kódu a grafiky z projektu IBASE, který byl vyvíjen asi 5 let.
PK: Jestli nejde o obchodní tajemství, kolik lidí (alespoň odhadem) už Arachne používá, a kolik z nich se registrovalo?
MP: Počet uživatelů si troufám (podle návštěvnosti http://www.naf.cz/arachne/) odhadnout na tisíce, počet registrací je tajemství - rozhodne ale není nulový, a hodně si slibuji spíše od větších projektů.
PK: Jsou již nějaké registrace z České republiky?
MP: Ano.
PK: Další otázka asi trochu navazuje na dvě předchozí - jak vidíte další vývoj Arachne? Na své WWW stránce jste ho podmiňoval komerčním úspěchem. Změnilo se od té doby něco (mám na mysli např. povzbudivé reakce světové veřejnosti)?
MP: Povzbudivých reakcí chodí mnoho, ale získat peníze bude těžší. Díky zájmu firmy vyrábějící jednoúčelové počítače na browzdání Internetem je už teď jisté, že jsem si vydělal cca stejně jako prací, která by mě bavila podstatně méně. Jestli ale Arachne dotáhnu do podoby produktu stejně použitelného jako Netscape, to ještě jisté není - rozhodně bych to rád dokázal.
PK: Přišla Vám nabídka zaměstnání z USA. O co šlo? Přijmete ji?
MP: Šlo o nabídku od Microsoftu. Nemohl jsem ji přijmout okamžitě (škola, chronické onemocnění, nevyjasněná situace s vojáky...), pochybuji, že budou ochotni čekat, až se postavím na nohy. Rozhodně mne ale zaujala.
PK: Myslíte si, že Microsoft opravdu nemá jediný produkt, který by byl kvalitní, použitelný a měl by smysl? Microsoft přece nejde zatracovat jen z toho důvodu, že mají skvělý marketing a spoustu menších firem bohužel "převálcovali".
MP: Nemám rád situaci, kdy jedna firma získá monopolní postavení na trhu. WWW je šance, jak prosadit otevřené standardy nezávislé na hardware, operačním systému apod. Netvrdím o Microsoftu vlastně vůbec nic, a svůj článek z české verze homepage asi taky brzy stáhnu.
Jde mi asi o jediné: přesto, že mi je teprve 23 let, naprosto "nestíhám" současné tempo vývoje výpočetní techniky. Na projektu Arachne jsem si chtěl vyzkoušet míru své nezávislosti na velkých firmách: opravdu musím jít a koupit si nový počítač jen proto, ze všude píší, ze je to potřeba
PK: Jaké jsou Vaše další plány?
MP: Plány jsou jednoznačné: využít získané popularity k prosazení svých produktů. Zajímá mne možnost obchodování na WWW - problémy s registrací Arachne, zasíláním peněz do bank apod. mně ukázaly, kde asi existují rezervy. Lidé by měli být schopni prodávat svoji intelektuální práci přímo přes Internet - všechno, co musím udělat mezi tím, co se zvednu od počítače a co strčím kartičku do bankomatu, je strašně nepohodlné, zmatené a pro spoustu lidí není snadné se v tom orientovat.
Podle mě by se kvalita života hodně zvýšila, kdyby si lidé mohli vyměňovat své produkty přímo mezi sebou, bez pomoci obchodníků, kteří jsou dnes nezbytným mezičlánkem. Internet by se mohl stát jakýmsi tržištěm současné globální vesnice. Linuxové servery se softwarem, který teprve chci vyvinout, by tomu mohly napomoci. Mým snem je dosáhnout úspěchu, aniž bych si musel obléknout sako, kravatu a pořídit si diplomatický kufřík. Decentralizace, větší individualita, více alternativ. Méně reklamních tabulí, které nám ukazují tu správnou cestu.
PK: Děkuji za rozhovor.