Předchozí systémy až do poslední verze Windows 95 (tzv. "service release 2", čili OSR 2) používaly pouze tabulku nazvanou FAT 16, tedy šestnáctibitovou tabulku alokace souborů. Nepočítám v to Windows NT 4.0, protože zde je možné používat alternativně jiný systém s názvem NTFS, nabízející zejména vysoký stupeň zabezpečení, řízení přístupu k souborům atd. Znamená
Hlavní nevýhodou tabulky FAT16, který se začal objevovat až v poslední době je, že čím větší je pevný disk, tím méně efektivně jej FAT16 využívá - tím více prostoru zabere souborový systém samotný, nikoli data v těchto souborech. FAT32 pak především využívá disk efektivněji (tj. je více volného místa, výhoda vzrůstá s velikostí disku a počtem souborů) a všeobecně lépe pracuje s velkými, několikagigabajtovými disky.
Windows 98 umožňují instalaci na běžný souborový systém (FAT16) a umožňují též převod na FAT32 pomocí programu FAT32 Converter (Převaděč FAT32), který se nalézá v Control Panelu (Ovládacích panelech). Ovšem právě v případě tohoto převodu, který může být prováděn i na disku, ze kterého je program spuštěn a kde běží Windows 98, je potřeba mít na paměti několik důležitých věcí. Především: je rozdílné, zda byly Windows 98 instalovány na počítač s FAT16 a pak byl tento disk převeden na FAT32, nebo zda byly Windows 98 instalovány už na disk s FAT 32. Obecně se doporučuje druhá možnost - a program, který to umí nejlépe (neboť Windows 95 ani NT to nezvládají) se jmenuje Partition Magic. Mimochodem, tento výtečný program zvládá, jak název napovídá, i dělení disku na části (partitions) s mimořádnou elegancí a komfortem a je vůbec jedním ze základních nástrojů administrátorů. (A abych byl kompletní: stojí 70 dolarů, koupit či se dozvědět cokoli dalšího o Partition Magicu se dozvíte na webu mateřské firmy jménem PowerQuest.)
Pokud tedy instalujete Windows 98 na počítač s FAT16 a pak systém převedete na FAT32, nelze operační systém odinstalovat, pokud jste použili upgrade Windows 98; pokud to bylo na počítač s FAT32, možné to je. Rovněž není v prvním případě možné se vrátit k formátu FAT16 - respektive to možné je, ale musíte přeformátovat disk a smazat na něj veškerá data (vůbec: zálohování obsahu pevného disku před převodem se velice doporučuje!).
Převod na FAT32 má několik omezení a nebezpečí:
- zásadně nepřevádějte disk s použitou datovou kompresí (ať již pomocí nástrojů Microsoftu nebo jiných programů). Myslí se komprese dat na celém disku, nikoli samozřejmě "pakování" souborů
- na disku s tabulkou FAT32 zatím nepracují vlastnosti, které mají zejména některé notebooky: hibernace počítače, tedy jakési odložení veškeré práce i stavu operačního systému na disk.
- pokud převedete disk na FAT32 a budete mít na počítači dual-boot (samozřejmě, bootovací disk bude jiný než převáděný), nebudete moci k datům na disku s FAT32 přistupovat z Windows NT 4.0, Windows 95 starších než je zmíněný OSR2 a samozřejmě také ze starších operačních systémů. Logicky, pokud na tomto disku se nalézá některý ze zmíněných operačních systémů, nespustíte jej.
Jak moc šetří FAT32 diskový prostor? Podle jednoduchého vzorečku; FAT16 si rozdělí disk na jednotky (clustery), a čím je disk větší, tím je větší cluster:
Objem disku Velikost clusteru
do 256 MB 4 kB
do 512 MB 8 kB
do 1024 MB 16 kB
do 2048 MB 32 kB
Do clusteru se přitom nevejde víc než jeden soubor, i když by měl třeba nulovou velikost. Pokud tedy máte na disku pět tisíc titěrných souborů, zaberou vám u 2 GB disku 160 MB. Kdybyste měli na disku jen soubory menší než 4 kB, pak jich u FAT32 nedostanete na disk víc než 64 000, bez ohledu na to, jak velký disk máte! Pro představu: Windows 98 mají asi 3000 souborů v základní instalaci, na mém disku s Windows NT 4.0 a asi desítkou programů už je 12000 souborů, a to není žádný archív, drtivá většina z toho jsou programové soubory.
FAT32 také používá clustery, ale jejich velikost můžete řídit - takže i u velkého disku použijete klidně clustery o velikosti 4 kB a ušetříte spoustu místa.
Doplnění od Pavla Vychodila:
V současné době je přístup k FAT32 implementován i v NT 5.0 beta. Pod NT 4.0 je možné použít third party driver přístupný na Internetu (fat32.exe ). Tento driver není použitelný na Primary Partition na které jsou systémové soubory NT.
ftp://ftp.hsh.no/pub/archive/ftp.microsoft.com/FAT32.EXE
ftp://ftp.uni-rostock.de/WinNT/Local/Driver/fat32.exe
ftp://ftp.corel.com/pub/Paradox/BDE/fat32.exe
Naopak pro přístup na NTFS pod DOSem slouží utilitka NTFS DOS, která po zpřístupní NTFS pro čtení. Tato utilitka je k mání na http://www.sysinternals.com a je zdarma. Autoři použili při tvorbě kód utility zpřístupňující NTFS pro LINUX.