Živě
o počítačích
a Internetu

Aktualizace:
28. 10. 1998 14:45

Adobe Graphics a Publishing Collection o 15% levněji!
Adobe Graphics a Publishing Collection o 15% levněji!

Hledání na Živě
Kategorie
Ekonomika
Grafika
Hardware
Internet
Jedno PC povídalo
Rozhovory
Servis
Sítě a komunikace
Software
Tipy a triky
Události
Veletrh
Windows 98
Windows NT

INECnet... pevné linky 28,8 a 33,6 kbit/s výhodně

Živě
Články za týden
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Nejčtenější články
Soubory
Testy poskytovatelů
Ankety
Autoři
Reklama na Živě
Kontakt na redakci
Hledáme autory!
Statistika přístupů

Přidat aktivní kanál
Přidat zprávy na aktivní plochu

Computer Press
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

28. 8. 1998 23:27 - Windows 98
tisk článku
pošli článek e-mailem
Jak je to s FAT32 ve Windows 98?

Aktuální články
Jiří Hlavenka: Zmatek a různé mýty: tak se dá shrnout povědomí o FAT32, uvedené ve Windows 98. Protože se s touto novou tabulkou setkáte určitě časem i vy (bylo možné ji používat i v poslední verzi Windows 95), chtěl bych se podrobněji věnovat jejímu principu, smyslu, návodu k tomu, kdy je a není vhodné ji použít a zejména různým hrozícím nebezpečím.

Předchozí systémy až do poslední verze Windows 95 (tzv. "service release 2", čili OSR 2) používaly pouze tabulku nazvanou FAT 16, tedy šestnáctibitovou tabulku alokace souborů. Nepočítám v to Windows NT 4.0, protože zde je možné používat alternativně jiný systém s názvem NTFS, nabízející zejména vysoký stupeň zabezpečení, řízení přístupu k souborům atd. Znamená

Hlavní nevýhodou tabulky FAT16, který se začal objevovat až v poslední době je, že čím větší je pevný disk, tím méně efektivně jej FAT16 využívá - tím více prostoru zabere souborový systém samotný, nikoli data v těchto souborech. FAT32 pak především využívá disk efektivněji (tj. je více volného místa, výhoda vzrůstá s velikostí disku a počtem souborů) a všeobecně lépe pracuje s velkými, několikagigabajtovými disky.

Windows 98 umožňují instalaci na běžný souborový systém (FAT16) a umožňují též převod na FAT32 pomocí programu FAT32 Converter (Převaděč FAT32), který se nalézá v Control Panelu (Ovládacích panelech). Ovšem právě v případě tohoto převodu, který může být prováděn i na disku, ze kterého je program spuštěn a kde běží Windows 98, je potřeba mít na paměti několik důležitých věcí. Především: je rozdílné, zda byly Windows 98 instalovány na počítač s FAT16 a pak byl tento disk převeden na FAT32, nebo zda byly Windows 98 instalovány už na disk s FAT 32. Obecně se doporučuje druhá možnost - a program, který to umí nejlépe (neboť Windows 95 ani NT to nezvládají) se jmenuje Partition Magic. Mimochodem, tento výtečný program zvládá, jak název napovídá, i dělení disku na části (partitions) s mimořádnou elegancí a komfortem a je vůbec jedním ze základních nástrojů administrátorů. (A abych byl kompletní: stojí 70 dolarů, koupit či se dozvědět cokoli dalšího o Partition Magicu se dozvíte na webu mateřské firmy jménem PowerQuest.)

Pokud tedy instalujete Windows 98 na počítač s FAT16 a pak systém převedete na FAT32, nelze operační systém odinstalovat, pokud jste použili upgrade Windows 98; pokud to bylo na počítač s FAT32, možné to je. Rovněž není v prvním případě možné se vrátit k formátu FAT16 - respektive to možné je, ale musíte přeformátovat disk a smazat na něj veškerá data (vůbec: zálohování obsahu pevného disku před převodem se velice doporučuje!).

Převod na FAT32 má několik omezení a nebezpečí:

  • zásadně nepřevádějte disk s použitou datovou kompresí (ať již pomocí nástrojů Microsoftu nebo jiných programů). Myslí se komprese dat na celém disku, nikoli samozřejmě "pakování" souborů
  • na disku s tabulkou FAT32 zatím nepracují vlastnosti, které mají zejména některé notebooky: hibernace počítače, tedy jakési odložení veškeré práce i stavu operačního systému na disk.
  • pokud převedete disk na FAT32 a budete mít na počítači dual-boot (samozřejmě, bootovací disk bude jiný než převáděný), nebudete moci k datům na disku s FAT32 přistupovat z Windows NT 4.0, Windows 95 starších než je zmíněný OSR2 a samozřejmě také ze starších operačních systémů. Logicky, pokud na tomto disku se nalézá některý ze zmíněných operačních systémů, nespustíte jej.
Jak je to s během programů? Prakticky všechny běžné programy by měly pracovat na FAT32 bez problémů. Přistupují totiž k datům přes operační systém a je ani neví, jaká je souborová tabulka. Z toho vyplývá, že možná zrada nastává u programů, které jsou určeny pro práci se soubory a které k nim nalézají vlastní cestu, které obcházejí operační systém. Jsou to nejrůznější programy pro správu disku - často se používají například produkty od Symantecu (Norton Disc Doctor atd.). Už zmíněný Partition Magic by problémy mít neměl.

Jak moc šetří FAT32 diskový prostor? Podle jednoduchého vzorečku; FAT16 si rozdělí disk na jednotky (clustery), a čím je disk větší, tím je větší cluster:

Objem disku Velikost clusteru

do 256 MB 4 kB

do 512 MB 8 kB

do 1024 MB 16 kB

do 2048 MB 32 kB

Do clusteru se přitom nevejde víc než jeden soubor, i když by měl třeba nulovou velikost. Pokud tedy máte na disku pět tisíc titěrných souborů, zaberou vám u 2 GB disku 160 MB. Kdybyste měli na disku jen soubory menší než 4 kB, pak jich u FAT32 nedostanete na disk víc než 64 000, bez ohledu na to, jak velký disk máte! Pro představu: Windows 98 mají asi 3000 souborů v základní instalaci, na mém disku s Windows NT 4.0 a asi desítkou programů už je 12000 souborů, a to není žádný archív, drtivá většina z toho jsou programové soubory.

FAT32 také používá clustery, ale jejich velikost můžete řídit - takže i u velkého disku použijete klidně clustery o velikosti 4 kB a ušetříte spoustu místa.

Doplnění od Pavla Vychodila:
V současné době je přístup k FAT32 implementován i v NT 5.0 beta. Pod NT 4.0 je možné použít third party driver přístupný na Internetu (fat32.exe ). Tento driver není použitelný na Primary Partition na které jsou systémové soubory NT.

ftp://ftp.hsh.no/pub/archive/ftp.microsoft.com/FAT32.EXE
ftp://ftp.uni-rostock.de/WinNT/Local/Driver/fat32.exe
ftp://ftp.corel.com/pub/Paradox/BDE/fat32.exe

Naopak pro přístup na NTFS pod DOSem slouží utilitka NTFS DOS, která po zpřístupní NTFS pro čtení. Tato utilitka je k mání na http://www.sysinternals.com a je zdarma. Autoři použili při tvorbě kód utility zpřístupňující NTFS pro LINUX.

 
Předplaťte si Computer ještě dnes!

 

Živě si právě čte 252 lidí


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright Computer Press, 1998 
Technické řešení copyright Altair, 1998