V topologii Sítě je možné rozlišit několik hierarchických úrovní, kde na každou z nich jsou kladeny specifické požadavky z hlediska přenosové rychlosti, spolehlivosti a odolnosti proti poruše. Na té nejnižší úrovni, ke které máme jako uživatelé nejblíže, je realizováno připojení sítě nebo stanice uživatele k přístupovému bodu poskytovatele. Pro tentokrát ponecháme stranou připojení po vytáčených telefonních linkách a věnujme pozornost technologiím, které umožňují profesionální využití Internetu jako prostředku vhodného k elektronickému obchodování – elektronickému obchodu, IP-telefonii a k budování virtuálních privátních sítí – VPN. Právě rozvoj v oblasti VPN byl umožněn cenově přijatelnou nabídkou rychlého připojení k Internetu. VPN poskytuje uživateli možnost využít internetové přípojky nejen k přístupu k informačním službám, ale také například k bezpečnému datovému propojení sítě poboček společnosti, ať již se teritoriálně nachází kdekoliv, obvykle za cenu odpovídající zlomku nákladů na přímé propojení lokalit. Rozvoji VPN napomáhá také to, že funkce nutné k jejímu provozování jsou dnes již ve většině případů standardní součástí směrovačů.
Obvyklé datové technologie používané k připojení lokální sítě do Internetu jsou uvedeny v následujícím přehledu:
- Paketová síť X.25
- Frame Relay
- Transparentní kanál s protokolem PPP
- ATM
X.25 je označením standardu pro rozhraní mezi paketovou sítí s přepínáním paketů a koncovým datovým zařízením, konkrétněji v našem případě mezi modemem a směrovačem. Tato technologie má své počátky v sedmdesátých letech, a proto vychází z technologických možností té doby. Obecně se označení X.25 používá jako označení sítě s virtuálními okruhy a přepínáním paketů založené na široké škále standardů, do které patří také standard X.25.
X.25 pracuje s datovými okruhy, které jsou dynamicky vystavovány na základě požadavku jedné z komunikujících stran. Způsobem vystavování spojení je možné technologii X.25 přirovnat ke komutované telefonní lince. Tím ale veškerá podobnost končí. Jak sestavení spojení, tak vlastní datová komunikace probíhá již výhradně digitálně.
Prostředky sítě X.25 je zajištěna detekce chyb vzniklých při přenosu a také potvrzování a případné opakovaní paketů postižených chybou při přenosu. Tato architektura zajišťuje relativně bezchybný přenos dat za cenu nižších přenosových výkonů v porovnání s jinými technologiemi.
V současné době má uživatel možnost využít buď služeb veřejné datové sítě X.25, nebo použít satelitní spoj VSAT, který je obvykle zakončen rozhraním X.25.
Výhodou je v případě satelitních spojů VSAT nezávislost na pozemní komunikační infrastruktuře a rychlost, s jakou lze tento typ spojení vybudovat. Proto lze tuto technologii doporučit jako záložní připojení, které je vystaveno v případě poruchy pozemního spoje.
Současně se objevují digitální a optické trakty, které jsou schopny nabídnout spolehlivější a rychlejší přenosové trasy. Aby bylo možné využít vlastnosti nových tras a pokrýt požadavky na konektivitu, byla vyvinuta nová technologie s přepínáním paketů.
Frame Relay neobsahuje funkce pro vyžádání opakovaného vysílání paketu v případě poškození paketu na cestě sítí. V takovém případě je paket zahozen a vyžádání opakovaného vyslání je ponecháno na zodpovědnosti vyšších síťových vrstev.
Frame Relay je vhodnou technologií pro připojení do sítě Internet z několika důvodů. Jedním z nich je i způsob, jakým jsou definovány rychlostní parametry na rozhraní mezi uživatelem a sítí Frame Relay pro každý virtuální okruh, který je na uživatelském rozhraní jednoznačně identifikován pomocí DLCI (Data Link Control Identifier).
Výše uvedené parametry dávají možnost specifikovat vlastnosti přípojného okruhu do sítě Internet podle potřeb uživatele a spolu s dalšími vlastnostmi Frame Relay a cenou této služby jsou jedním z důvodů, proč přípojné okruhy na bázi FR postupně vytlačují připojení pomocí pevné linky.
Výhodou takového připojení je jeho relativní dostupnost v mnoha lokalitách. Nevýhodou je nutnost propojení úseků pevné linky až do nejbližšího přípojného místa poskytovatele Internetu. Protože cenově je výhodnější využití služeb sítě Frame Relay, jsou pevné linky použity v současné době často jako přípojné vedení k nejbližšímu uzlu sítě Frame Relay.
V případě kombinace pevná linka a protokol PPP je nutné uvést nevýhodu spočívající ve větší zranitelnosti takového připojení. Výše zmíněné technologie X.25 a Frame Relay obsahují v rámci sítě obvykle polygonální topologii, která zvyšuje odolnost proti poruše komunikačních linek. V případě kombinace transparentního kanálu a protokolu PPP je konektivita uživatele zcela závislá na konkrétním fyzickém traktu po celé délce přípojného vedení a tím pádem více zranitelná. Výjimku tvoří transparentní kanál vytvořený v síti inteligentních multiplexorů, které jsou schopny zajistit funkci vystavění obchozího kanálu v případě výpadku některé z tras.
Tato technologie je určena především pro komunikační linky s vysokou rychlostí a s nízkou bitovou chybovostí. Efektivně lze technologii nasadit na komunikační trakty s rychlostí od 2 Mb/s. Tím je již řečeno, že v současné době nalezne uplatnění spíše v páteřních částech Internetu než jako přístupová technologie pro připojení uživatele. Na druhou stranu se snižujícími se cenami za přenosové pásmo a vzhledem k univerzálnosti technologie ATM lze očekávat postupný nástup i do této oblasti.
Pro přenos protokolu IP po síti ATM existuje v současné době několik možností:
- LANE (LAN Emulation) nebo MPOA (Multiprotocol Over ATM)
- CIP (Classical IP over ATM)
- MPLS (Multiprotocol Label Switching)
CIP je způsob, jak jednoduchým a efektivním způsobem využít síť ATM pro přenos provozu protokolem IP. Pro svou jednoduchost a malý objem služebních informací, které jsou přenášeny, je vhodná nejen do sítí typu Campus, ale nalézá uplatnění i v metropolitních sítích.
MPLS je sadou standardů umožňující přenos paketů IP, ale nejen jich, mezi velkým množstvím lokalit a přístupových bodů bez nutnosti vystavovat velké množství virtuálních okruhů. Tato technologie používá předpřipravené cesty pro cílové lokality a agreguje provoz směřující do stejné koncové lokality do jednoho virtuálního okruhu. Tím, že MPLS snižuje počet virtuálních okruhů, které by bylo třeba vystavit při použití LANE/MPOA, je velmi vhodnou technologií pro rozsáhlé páteřní sítě, tedy například páteře Internetu.
Zdroj: Computer