Živě
o počítačích
a Internetu

Aktualizace:
28. 10. 1998 14:45

Přijďte si pro levný AutoCAD
Přijďte si pro levný AutoCAD

Hledání na Živě
Kategorie
Ekonomika
Grafika
Hardware
Internet
Jedno PC povídalo
Rozhovory
Servis
Sítě a komunikace
Software
Tipy a triky
Události
Veletrh
Windows 98
Windows NT

Bestsellery na Vltavě

Živě
Články za týden
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Nejčtenější články
Soubory
Testy poskytovatelů
Ankety
Autoři
Reklama na Živě
Kontakt na redakci
Hledáme autory!
Statistika přístupů

Přidat aktivní kanál
Přidat zprávy na aktivní plochu

Computer Press
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

21. 10. 1998 0:26 - Software
tisk článku
pošli článek e-mailem
Představena druhá betaverze Windows NT 5.0

Aktuální články
Jiří Hlavenka: Z mateřského Seattle byla vykopnuta (kick off) do světa druhá betaverze Windows NT 5.0. Na setkání, které bylo trošku zmateně označeno jako "Windows NT 5.0 Preseason Mini-Camp" byl program rozdán účastníkům včetně poukázky na betu 3 zdarma. Setkání bylo určeno pro IT manažery, kteří hodlají tento systém nasazovat ve svých podnicích jako serverový systém, nebylo tedy určené pro každého. Hlavní probírané body byly: NT 5.0 coby systém pomáhající řešit problém roku 2000, migrace na Windows NT 5.0 z Windows 95/98/4.0, integrování NT 5.0 s NetWare a Unixem. Další podobná setkání budou probíhat v USA v dalších městech až do prosince.

Živě komentuje: především - ještě bude beta 3, o tom se předtím spíš spekulovalo. Dále je důležitý tlak na migrace z předchozích Windows od Microsoftu; už nyní jsou IT manažeři manévrováni, aby se jako jednu z prvních věcí okolo NT 5.0 naučili převést své uživatele všech barev, vůní a windowsů na ten správný břeh - Windows NT 5.0. Náhle zapadá do skládačky i na Microsoft překvapivě klidná kampaň-nekampaň týkající se Windows 98. Pokud budou Windows NT 5.0 na trhu někdy za osm až deset měsíců, bylo by úsilí o upgrade firem z Windows 95 na Windows 98 a za necelý rok zase na nový systém asi příliš násilné - i současné tempo upgrade je totiž takové, že společnosti reptají. Nejde přitom jen o investice spojené s nákupem nového software; stále jsou nesmírně vysoké výdaje související s přechodem, s naučením lidí, s "usazením" nových systémů a aplikací v organizacích.

V této souvislosti bych chtěl zmínit vzestup a pád jedné bubliny, zvané TCO (Total Cost of Ownership). S touto šikovnou marketingovou zbraní přišel Microsoft v okamžiku, když potřeboval mít v ruce argumenty proti NC (Network Computer); nyní NC už není více hrozbou a TCO se může odložit do kouta. (Je jen půvabné, s jakou horlivostí se vlajky TCO chopily desítky dalších firem, které nikdy o ničem podobném ani neuvažovaly; jedna věc je být Microsoftem, druhá jeho epigonem, popřípadě nohsledem). Nechci samozřejmě tvrdit, že TCO je nesmysl či mrtvá věc - pouze už přestává být všespásným sloganem, a více se pracuje na konkrétních vlastnostech, umožňujícím například vzdálené řízení a konfigurování počítačů, zjednodušení reinstalace a upgrade, návraty k předchozím instalacím atd. Což je právě jedna z největších hrozeb a finančních zátěží při přechodu z jednoho operačního systému na druhý.

 
Předplaťte si Computer ještě dnes!

 

Živě si právě čte 300 lidí


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright Computer Press, 1998 
Technické řešení copyright Altair, 1998