Mezi porty počítače a modemu však lze dosahovat rychlosti až o řád vyšší. Na sériovém portu, kam je obvykle modem připojován, obvykle dosahuje rychlosti až 115 200 b/s. Protože i člověk méně matematicky vzdělaný pochopí, že tu nějaké bity přebývají, je třeba se jich nějak zbavit. A to ne tak, že se zahodí, ale data se zkomprimují. Tím je možno dosáhnout přenosu vyššího objemu dat, než by se zdálo při pohledu na fyzickou rychlost modemu. Společnost Compaq/ Microcom, tradiční výrobce modemů, nabízí své modemy vybavené čímsi, co se nazývá Advanced Parallel Technology. Takové modemy lze připojit i na paralelní port počítače (obvykle tam už bývá tiskárna, ovšem je možné použít přepínač) a díky tomu dosahovat vyšších přenosových rychlostí mezi počítačem a modemem. Tou vyšší rychlostí má být až 300 000 b/s. Je to způsobeno rozdílnou technologií přenosu mezi sériovým a paralelním portem (jak je zřejmé už z názvu portů), kdy po sériovém portu je možno posílat jen jednotlivé bity za sebou, tj. v jednom cyklu jen jeden bit, zatímco paralelní port umožňuje posílat 4 nebo 8 bitů najednou. Tak jednoduché to ovšem stejně není, protože modem po telefonní lince komunikuje také sériově, takže je nutné sériovou komunikaci simulovat i na paralelním portu. Ale je jasné, že pomocí 8 bitů se sériová komunikace simuluje o dost rychleji. Protože je technologie APT integrována přímo do Windows 95, software nic nepozná a komunikuje s modemem, jako by byl zapojen na sériovém portu. Samozřejmě, že rychlosti 300 kb/s nedosáhnete vždy, jedná se pouze o maximální propustnost.
V modemu se však ve skutečnosti data komprimují a v tom je hlavní zádrhel. Pokud jsou posílána data, která se zkomprimovat nedají, nepomůže ani deset paralelních portů a maximální rychlost mezi modemem a počítačem se bude pohybovat okolo maximální fyzické přenosové rychlosti. To byla teorie, a jaká je praxe?
Nejvíce mě samozřejmě zajímalo, jak provoz modemu ovlivní použitá APT. Pokud čekáte, že se vaše práce s Internetem zrychlí, zchlaďte na chvíli hlavu. Rychlost přenosu dat v Internetu totiž vůbec (bohužel) nezáleží na propustnosti modemu a ani na jeho maximální fyzické rychlosti. Protože DeskPorte je možné zapojit do sériového i paralelního portu, mohl jsem srovnávat. Rychlost práce s Internetem byla u obou způsobů přibližně stejná, ovšem u paralelního zapojení jsem vypozoroval větší stabilitu a odezvy byly o něco svižnější. Technologie APT podle mého názoru rozhodně na komfortu práce trochu přidá, revoluční převrat však samozřejmě neznamená. Maximální propustnost až 300 kb/s je sice pěkná, ale pro práci s Internetem je její využití sporné (podle utilitky NetMedic se modem v některých chvílích této rychlosti přiblížil, ovšem byly to jen chvilky a šlo o odesílaná data), na druhou stranu k zahození také není. Vše totiž záleží také na druhé straně. Pokud však budete chtít používat tento modem pro vzdálené připojení např. na pracoviště a budete se připojovat ke stejně propustnému modemu, můžete zajásat. Zde se už vyšší propustnost projeví a podepíše se na rychlejší práci.
Odhlédnuto od speciality jménem APT, která znamená pouze drobné plus, modem DeskPorte 28.8 P je tak jako tak kvalitní model, který je stabilní a výkonný i na špatných linkách. Kromě toho i dobře vypadá, zvláště v noci, když do okolního ticha něžně poblikávají ledky v čelním panelu.
modem Compaq Microcom DeskPorte 28.8 P |
Zdroj: Fincom, s. r. o., Hradec Králové |
Telefon: 049–541 01 90 |
Cena: 7 490 Kč bez DPH |
Záruka: 5 let |
Zdroj: Computer