Delší dobu se zdálo, že přes nespornou kvalitu sítě spí Internet CZ na vavřínech. V posledních týdnech však chrlí jednu tiskovou zprávu za druhou a posiluje spojení. Pěkně popořadě - 16. září oznamuje, že disponuje nejsilnějším spojením pro koncové uživatele do zahraničí, o kapacitě 9 Mb/s, realizovaného pomocí tří nezávislých spojení o kapacitách 6, 2 a 1 Mb/s. Do konce roku je plánováno další posilování. Hned 18. září se ale objevuje daleko závažnější zpráva, především pro uživatele českého Internetu - Internet CZ po peeringu s PVT (mimo NIX) oznamuje peering přes NIX se společnostmi InWay, GTS a GlobalOne, tedy s těmi největšími, kteří u nás jsou. Internet CZ stál dlouho osamocen, bez peeringu (s výjimkou Cesnetu), až v poslední době se začaly objevovat první vlaštovky.
21. září Internet CZ oznamuje skutečnou lahůdku - společnost EUnet International spustila provoz multimediálních služeb EMNS, určených především pro distribuci živého zvuku a videa (reprezentovaného především formáty RealAudio a RealVideo) po Internetu. Ve stejné době spouští tytéž služby na své síti OC-48 společnost Qwest, což je v současnosti majitel společnosti EUnet International. Tato nenápadná informace ve skutečnosti znamená obrovský krok na cestě vstupu internetu do konzumní domácnosti a konkurenci s klasickou televizí a rozhlasovými stanicemi. V současnosti totiž tyto technologie trpěli náročností na šířku přenosového pásma a tím pádem rychlostí, resp. pomalostí doručování dat koncovým uživatelům, nehledě na mnohonásobné přenosy stejných dat. Protože implementace protokolu IPv6, který tyto problémy měl částečně řešit, se zpožďuje, je nutné tento problém řešit jinak. EUnet a Qwest ho řeší nabídnutím zaručené šířky pásma několika "retranslačními" stanicemi, které si mezi sebou přenesou požadovaná audiovizuální živá data jen jednou a až co nejpozději je rozdělí koncovým uživatelům. Výhody jsou jasné - šířka pásma je zaručena, což vyhovuje jak uživatelům, tak producentům, kteří ušetří za drahé posilování linek. U nás provozuje dlouhodobě vysílání živých dat Český Rozhlas a brněnské rádio Kiss Hády.
I přes toto řešení se tak do českého Internetu dostane spousta dat a další krok se dal očekávat - je posíleno zahraniční spojení na 12 Mb/s, posílena je především 6 Mb linka do Holandska na 9 Mb/s. Tímto krokem se snaží Internet CZ přetrumfnout své konkurenty a zatím se mu to daří. A konečně 28. září byl oznámen peering se společnosti Czech OnLine (síť VOL), prostřednictvím NIXu. Mnoho velkých nepeerovaných sítí už Internetu CZ nezbývá a dá se očekávat, že v blízké době budou propojeny se sítí EUnet.
Společnost Internet CZ - EUnet Czechia se tak stává důležitým hráčem na poli českého internetu. Ne že by jím nebyla už dříve, ale trpěla svou přílišnou uzavřeností a vyššími cenami. Internet CZ se vždy orientoval spíše na poskytovatele obsahu než na jednotlivé uživatele a stejně tak tyto poslední kroky jsou namířeny stejným směrem. Snaží se nabídnout poskytovatelům obsahu a majitelům serverů vysoký standard služeb a co je důležité - také spoustu uživatelů s výborným spojením, kteří přijdou z propojených sítí. To může trochu zamíchat připojením velkých serverů, které se budou rozhodovat o volbě správného (nebo dalšího) poskytovatele připojení.