Živě
o počítačích
a Internetu

Aktualizace:
28. 10. 1998 14:45

Adobe Graphics a Publishing Collection o 15% levněji!
Adobe Graphics a Publishing Collection o 15% levněji!

Hledání na Živě
Kategorie
Ekonomika
Grafika
Hardware
Internet
Jedno PC povídalo
Rozhovory
Servis
Sítě a komunikace
Software
Tipy a triky
Události
Veletrh
Windows 98
Windows NT

Bestsellery na Vltavě

Živě
Články za týden
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Nejčtenější články
Soubory
Testy poskytovatelů
Ankety
Autoři
Reklama na Živě
Kontakt na redakci
Hledáme autory!
Statistika přístupů

Přidat aktivní kanál
Přidat zprávy na aktivní plochu

Computer Press
Vltava - prodej knih
Ucho - prodej CD
Travel Press
Titulní strana
Computer
Computer Design
Connect!
GEOinfo

25. 9. 1998 20:46 - Jedno PC povídalo
tisk článku
pošli článek e-mailem
Gates Bill, chudoba největší

Aktuální články
Jiří Hlavenka: Podle poslední zprávy, kterou je povinna dávat k dispozici každá veřejně obchodovatelná firma, je Bill Gates jedním z nejhůře placených top manažerů firem z první světové padesátky. Gates přesto, že jeho firma za jediný rok znásobila svou tržní hodnotu, dokonce šel s platem o 10% dolů, a to z necelých 600 tisíc dolarů na necelých 550 tisíc dolarů ročně. Pro srovnání - známý Gil Amelio, muž, který padesátkrát menší firmu Apple (podle kapitalizace) vedl tři roky za stomiliónových kvartálních ztrát, měl plat včetně tzv. kompenzací asi osmkrát větší.

Jak je to možné? Tak je zkrátka postavena smlouva, která pro Gatese platí už řadu let - a vůbec to neznamená, že když má malý plat Gates, mají jej i ostatní u Microsoftu. Například finanční ředitel Bob Herbold (nejlépe placený muž Microsoftu) má mzdu okolo 1.1 mil. USD, dvakrát více než Gates. Samozřejmě - Gates má díky vlastnictví akcií ohromný majetek, který se dnes skoro dotýká rekordních šedesáti miliard dolarů. Je dobré poznamenat, že tento Gatesův majetek je větší než majetek pěti dalších nejbohatších Američanů dohromady (viz například http://www.forbes.com/asap/tech100/). Což je také důvod, proč se Bill Gates proti tak nízkému platu nevzbouří; kdyby jej měl stokrát větší, trvalo by mu sto dvacet let, než by si přišel na majetek, který má v akciích!

Princip odměňování v Microsoftu je skutečně dán tzv. stock options (opcí na akcie) daleko více než u stovek dalších velkých firem. Znamená to, že skoro každý zaměstnanec firmy dostává, rovněž v závislosti na svých výsledcích, právo nakoupit akcie firmy za pevně danou cenu - a samozřejmě je pak se ziskem za cenu současnou prodat; to dělá z Microsoftu (vedle podobně rychle rostoucích firem jako je Dell nebo Cisco) jednu ze zaměstnanecky nejatraktivnějších firem na světě.

Mimochodem - je dobré vyvrátit frekventovanou představu, že Gates je nejbohatším mužem celé historie Ameriky. V absolutní dolarové částce pochopitelně ano, ale relativní hodnota dolaru díky inflaci a růstu národního produktu USA klesla jen během tohoto století více než stokrát. Podle tohoto koeficientu je na prvním místě slavný naftař John D. Rockefeller (majetek v dnešní hodnotě 190 mld. USD), za ním je ocelář Andrew Carnegie (100 mld), třetí je loďař Cornelius Vanderbild (96 mld.), čtvrtý realitní magnát J. J. Astor (78 mld.), a "až" pátý je Bill Gates.

Mimochodem, současný seznam nejbohatších Američanů obsahuje ještě jedno překvapivé jméno, a tím je Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazon.com. Bezos je prvním živoucím důkazem o úspěšnosti elektronické komerce: byť Amazon stále prodělává, jeho osobní majetek v akciích firmy je na dvou miliardách dolarů (víc než Steve Jobs z Apple, McNealy ze Sunu, Pfeiffer z Compaqu, Grove z Intelu, Gerstner z IBM…).

 
Předplaťte si Computer ještě dnes!

 

Živě si právě čte 225 lidí


Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.0

Copyright Computer Press, 1998 
Technické řešení copyright Altair, 1998